• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • চেনি খোৱাৰ ফলত নহয় মধুমেহ! মধুমেহৰ বিষয়ে ৫ টা ভুল ধাৰণা, জানক সত্যটো কি

চেনি খোৱাৰ ফলত নহয় মধুমেহ! মধুমেহৰ বিষয়ে ৫ টা ভুল ধাৰণা, জানক সত্যটো কি

মধুমেহৰ বিষয়ে ৫ টা ভুল ধাৰণা, জানক সত্যটো কি

মধুমেহৰ বিষয়ে ৫ টা ভুল ধাৰণা, জানক সত্যটো কি

যদি আপুনি মধুমেহ ৰোগত আক্ৰান্ত তেন্তে আপোনাৰ বাবে নিজৰ সৰ্বোচ্চ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। মধুমেহ হৈছে জীৱনশৈলীৰ ৰোগ আৰু ইয়াক তৎকালীনভাৱে ব্যৱস্থাপনাৰ প্ৰয়োজন।

  • Share this:
উচ্চ তেজৰ শৰ্কৰা বা মধুমেহ এটা গুৰুতৰ স্বাস্থ্যজনিত ৰোগ আৰু ইয়াৰ ফলত বহুতো জটিলতা আহে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ তথ্য অনুসৰি বিশ্বৰ প্ৰায় ৪২.২ কোটি লোক মধুমেহত আক্ৰান্ত, অধিকাংশই কম আৰু মধ্যবিত্ত আয়ৰ দেশত বাস কৰে আৰু প্ৰতি বছৰে ১৫ লাখ লোকৰ মৃত্যুৰ প্ৰত্যক্ষ কাৰণ মধুমেহ বুলি ধৰা হয়। নিজৰ মাজতে স্বাস্থ্যৰ বাবে ডাঙৰ বিপদ হ’লেও উচ্চ তেজৰ শৰ্কৰায়ে অন্যান্য বৰ্তমানৰ সমস্যাসমূহকো জটিল কৰি তোলে আৰু চকু আৰু বৃক্কৰ দৰে অংগসমূহক প্ৰভাৱিত কৰে।

জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনে মধুমেহ নিয়ন্ত্ৰণৰ দিশত আগবাঢ়িলেও মধুমেহৰ সৈতে জড়িত বহুতো ভুল ধাৰণা আছে। মীৰা ৰোডৰ ৱকহাৰ্ড হাস্পতালৰ পৰামৰ্শদাতা আভ্যন্তৰীণ চিকিৎসক ডাঃ অনিকেট মুলে কয়, "মধুমেহৰ সৈতে জড়িত বহুতো ভুল ধাৰণা আছে যিবোৰক সাধাৰণতে সঁচা বুলি গণ্য কৰা হয়। সঠিক জ্ঞানৰ অভাৱত মধুমেহৰ বিষয়ে কিছুমান লোককথা সৃষ্টি হ'ব পাৰে। ইয়াক জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।" মধুমেহক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আৰু সুস্থ জীৱন যাপন কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা আপোনাৰ সকলো সন্দেহ আঁতৰাই দিয়া হৈছে।"

উচ্চ তেজৰ শৰ্কৰাৰ বিষয়ে ভুল ধাৰণা আৰু সত্য
ডাঃ অনিকেত মুলে শ্বেয়াৰ কৰিছে, "মধুমেহ হৈছে এনে এক দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগ য'ত শৰীৰে তেজত গ্লুক'জ (শৰ্কৰা) ৰাখিব নোৱাৰে। শৰ্কৰা ধৰা পৰা লোকসকলে কি কৰিব লাগে আৰু কি পৰিহাৰ কৰিব লাগে সেই সম্পৰ্কে প্ৰায়ে বিভ্ৰান্ত হয়। তেওঁলোকে ভাবে যে অত্যধিক খাদ্য খোৱাৰ বাবেই মধুমেহ হয়।" চুগাৰ আৰু মধুমেহ হ’লে চেনি সম্পূৰ্ণৰূপে এৰাই চলিব লাগে।" ডাঃ মিউলে উল্লেখ কৰা অনুসৰি মধুমেহৰ সৈতে জড়িত কিছুমান প্ৰচলিত ভুল ধাৰণা হ’ল:

ভুল ধাৰণাঃ মধুমেহ একেবাৰেই গুৰুতৰ নহয় আৰু ইয়াক অৱহেলা কৰি চলিলেও একো নহয়।
সত্যঃ যদি আপুনি মধুমেহ ৰোগত আক্ৰান্ত তেন্তে আপোনাৰ বাবে নিজৰ সৰ্বোচ্চ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। মধুমেহ হৈছে জীৱনশৈলীৰ ৰোগ আৰু ইয়াক তৎকালীনভাৱে ব্যৱস্থাপনাৰ প্ৰয়োজন। অনিয়ন্ত্ৰিত মধুমেহৰ ফলত ষ্ট্ৰোক, হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগ, বৃক্ক আৰু যকৃতৰ সমস্যা, আনকি স্নায়ুৰ ক্ষতিও হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত গেংগ্ৰিন আৰু ভৰি কাটিবও পাৰে। ই মানুহৰ জীৱনৰ মানদণ্ডত প্ৰভাৱ পেলাব। গতিকে, মধুমেহ হ’লে সাৱধান হওক।

ভুল ধাৰণাঃ মানুহে প্ৰচুৰ পৰিমাণে চেনি খোৱাৰ বাবে এজন লোক মধুমেহ ৰোগত আক্ৰান্ত হয়।
সত্যঃ জেনেটিক্স, অনিয়মীয়া খাদ্যাভ্যাস, শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ অভাৱ, মানসিক চাপ, মেদবহুলতা আদি মধুমেহৰ কিছুমান বিপদজনক কাৰক। চেনি খালে মধুমেহৰ সৃষ্টি নহয়। কিন্তু মিঠাই আৰু চেনিযুক্ত পানীয় পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

ভুল ধাৰণাঃ যদি কোনোবাই ইনচুলিন গ্ৰহণ কৰে তেন্তে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল কোনোবাই জীৱনশৈলীৰ কোনো পৰিৱৰ্তন কৰিব নালাগে।
সত্যঃ যেতিয়া কোনো লোকৰ মধুমেহ ধৰা পৰে তেতিয়া তেজৰ শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ খাদ্য, ব্যায়াম, আৰু ঔষধৰ জৰিয়তে পৰিচালনা কৰিব পাৰি। কিন্তু কিছুমান মানুহৰ ক্ষেত্ৰত ঔষধবোৰ ফলপ্ৰসূ নহ’বও পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ তেজৰ শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়ক হোৱাকৈ ইনচুলিন বেজীৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। কিন্তু, যেতিয়া কোনোবাই ইনচুলিন গ্ৰহণ কৰে, তেতিয়াও তেওঁ সঠিক খাদ্য আৰু ব্যায়ামৰ ৰুটিন মানি চলিব লাগিব।

ভুল ধাৰণাঃ মধুমেহত ৰোগী মহিলাসকলে গৰ্ভধাৰণ কৰিব নোৱাৰে
সত্যঃ মধুমেহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা মহিলাসকলে স্বাভাৱিক গৰ্ভধাৰণ কৰি সুস্থ সন্তান জন্ম দিব পাৰে।

ভুল ধাৰণাঃ মধুমেহ ৰোগীয়ে ব্যায়াম কৰাটো নিৰাপদ নহয় বাবে পৰিহাৰ কৰিব লাগে
সত্যঃ এই কথা সম্পূৰ্ণ মিছা। দৰাচলতে তেজৰ শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ দৈনিক ব্যায়াম কৰিব লাগে। ব্যায়ামে শৰীৰৰ ইনচুলিনৰ প্ৰতি সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। সপ্তাহত ৫ দিন অন্ততঃ এঘণ্টা ব্যায়াম কৰাটো ভাল। কোনটো ব্যায়াম আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত সেই সম্পৰ্কে আপুনি বিশেষজ্ঞৰ সহায় ল’ব পাৰে। তদুপৰি খোজ কঢ়া অন্ততঃ আৰম্ভ কৰিব পাৰি।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি