உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Beetroot: আপোনাৰ আৰু সন্তানৰ মগজুৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ এই কেইটা উপায়েৰে বীট খাবলৈ চেষ্টা কৰক

    Beetroot: আপোনাৰ আৰু সন্তানৰ মগজুৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ এই কেইটা উপায়েৰে বীট খাবলৈ চেষ্টা কৰক

    Beetroot: বীটত থকা নাইট্ৰেটে ৰক্ত নলীৰ বিস্তাৰ বৃদ্ধি কৰি মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰিব পাৰে। ই মগজুলৈ তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

    Beetroot: বীটত থকা নাইট্ৰেটে ৰক্ত নলীৰ বিস্তাৰ বৃদ্ধি কৰি মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰিব পাৰে। ই মগজুলৈ তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

    Beetroot: বীটত থকা নাইট্ৰেটে ৰক্ত নলীৰ বিস্তাৰ বৃদ্ধি কৰি মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰিব পাৰে। ই মগজুলৈ তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

    • Share this:
    যদিও বীট (Beetroot ) সকলোৰে প্ৰিয় নহয়, ইয়াত স্বাস্থ্য উপকাৰী বহুত গুণাগুণ যে আছে সেইটো অস্বীকাৰ কৰিব নোৱাৰি। খনিজ আৰু অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিনৰ পৰা ভেষজ যৌগলৈকে, মেৰুণ ৰঙৰ পাচলিটো বিভিন্ন ৰোগৰ চিকিৎসাত উপকাৰী পুষ্টিৰে ভৰা। কিন্তু আপুনি জানেনে যে বীটে মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰিব পাৰে? বীটত থকা নাইট্ৰেটে ৰক্ত নলীৰ বিস্তাৰ বৃদ্ধি কৰি মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰিব পাৰে। ই মগজুলৈ তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। গতিকে আপুনি আপোনাৰ দৈনন্দিন আহাৰত বীট অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ কেইটামান উপায় ইয়াত দিয়া হৈছে।

    চালাড হিচাপে
    বীটৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ'ল আপুনি সদায়ে ইয়াক ৰান্ধিব নালাগে। বিপৰীতে আপুনি বীট পোনপটীয়াকৈ চালাডৰ ৰূপত খাব পাৰে। কিন্তু যদি কেৱল ইয়াৰ সোৱাদৰ বাবে আপুনি বীট খাব নোৱাৰে তেনেহ'লে ইয়াৰ সোৱাদ বঢ়াবলৈ আপুনি সদায়ে ইয়াত কিছু নেমু বা নিমখ যোগ দিব পাৰে। আপুনি বীট প্ৰতিটো আহাৰৰ সৈতে গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

    বীটৰ ৰস
    যদি আপুনি ইয়াক কেঁচা ৰূপত চোবাবলৈ টান পাইছে, তেনেহ'লে আপুনি বীটৰ ৰস প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে আৰু পুৱা পুৱা ৰস খাব পাৰে। যদি আপুনি কেৱল বীটৰ ৰস সহ্য কৰিবলৈ অক্ষম, আপুনি আপোনাৰ পছন্দৰ কিছুমান অতিৰিক্ত শাক-পাচলি আৰু ফল যোগ দিব পাৰে আৰু বীটৰুটৰ সৈতে মিশ্ৰিত ফল বা মিশ্ৰিত পাচলিৰ ৰস প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।

    বীটৰ পৰথা
    বীটৰ পৰঠাবোৰৰ পৰা বীটৰুটৰ এক ক্ষীণ মিঠা সোৱাদ আহে, যাৰ ফলত সেইবোৰ অনন্য হৈ পৰে। আপুনি এই পৰঠাটো আচাৰ বা দৈৰ সৈতে পৰিৱেশন কৰিব পাৰে।

    বীটৰ কাবাব
    এই সোৱাদযুক্ত কাবাববোৰ গাজৰ আৰু বীটৰুট গ্ৰেটিং কৰি আৰু ওটমিল আৰু মচলা ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰি তৈয়াৰ কৰা হয়। আপুনি সোৱাদ বঢ়াবলৈ এই কাবাববোৰ পুদিনা চাটনিৰ সৈতে সন্ধিয়াৰ জলপান হিচাপে পৰিৱেশন কৰিব পাৰে।

    বীটৰ হালৱা
    বীটৰ হালৱা হৈছে লাহে লাহে ৰন্ধা মিঠাই যাক গ্ৰেটেড বীটৰুট, গাখীৰ, চেনী, ইলাচী আৰু শুকান ফলৰ সৈতে প্ৰস্তুত কৰা হয়। এই হালৱাৰ অনন্য ৰঙে নিশ্চিতভাৱে আপোনাক লোভ লগাব।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: