• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Late Pregnancy Tips: ৩৫ বছৰৰ পিছত মাতৃ হ'ব বিচাৰে নেকি? যৌন জীৱনৰ এইবোৰ বিষয় মনত ৰাখিব লাগিব...

Late Pregnancy Tips: ৩৫ বছৰৰ পিছত মাতৃ হ'ব বিচাৰে নেকি? যৌন জীৱনৰ এইবোৰ বিষয় মনত ৰাখিব লাগিব...

বয়সৰ লগে লগে সকলো মানুহৰে শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। বিশেষকৈ আজিকালি লাইফষ্টাইলৰ প্ৰভাৱ পৰিছে শৰীৰত।

বয়সৰ লগে লগে সকলো মানুহৰে শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। বিশেষকৈ আজিকালি লাইফষ্টাইলৰ প্ৰভাৱ পৰিছে শৰীৰত।

বয়সৰ লগে লগে সকলো মানুহৰে শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। বিশেষকৈ আজিকালি লাইফষ্টাইলৰ প্ৰভাৱ পৰিছে শৰীৰত।

  • Share this:
বয়সৰ লগে লগে সকলো মানুহৰে শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। বিশেষকৈ আজিকালি লাইফষ্টাইলৰ প্ৰভাৱ পৰিছে শৰীৰত। ফলত বহুতে কৈছে- বেছি বয়সত মা হ'লে শৰীৰত নানা ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। কিন্তু ডাক্তৰে কিছুমান কথা একেবাৰে গুৰুত্ব নিদিবলৈ কৈছে।

  • নিচা পৰিত্যাগ কৰকঃ যদি আপুনি চিগাৰেট, মদ বা অতিৰিক্ত কফি খোৱাৰ নিচা আছে, তেন্তে অতি শীঘ্ৰে পৰিত্যাগ কৰক। এইবোৰ নিচাই জীৱনৰ ষ্ট্ৰেচ বঢ়ায়। ৩৫ বছৰৰ পিছত মা হ'বলৈ গলে আপুনি এইবোৰ নিচা এৰিব লাগিব।

  • ষ্ট্ৰেচ আৰু এক্সাৰচাইজঃ বয়স বাঢ়িলে মা হোৱাৰ পথত প্ৰধান বাধা হৈ দেখা দিয়ে ষ্ট্ৰেচ। প্ৰেগনেণ্ট হোৱাৰ লগতে সুস্থ সন্তানৰ জন্ম দিবলৈ হলে ষ্ট্ৰেচ কমাবই লাগিব।

  • থাইৰয়েডঃ যদি থাইৰয়েডৰ সমস্যা নাই তথাপিও ৩৫ বছৰৰ পিছত অৱশ্যেই পৰীক্ষা কৰাই লওক। যদি আগৰে পৰা থাইৰয়েডৰ সমস্যা আছে তেন্তে মা হোৱাৰ পূৰ্বে কিছু নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব লাগিব। নহলে জটিলতা বাঢ়িব পাৰে।

  • চেক্সঃ বয়স বাঢ়িছে নিয়মিত চেক্সৰ প্ৰয়োজন। প্ৰেগনেণ্ট হ'বলৈ হ'লে গতিকে চেক্স লাইফৰ ফালে নজৰ দিবই লাগিব। ডাক্তৰে পৰিমৰ্শ দিয়ে- 'নিয়মিত চেক্স কৰক।'

  • পজিটিভ থাককঃ বাৰে বাৰে চেষ্টা কৰিও প্ৰেগনেণ্ট হ'ব পৰা নাই, এনে কাৰণে আশাহত কৰে। এই অৱস্থাত মা হোৱা কেতিয়াও সম্ভাৱ নহয়। এনে হ'লেও ভাঙি নপৰিব। আশা ৰাখক, পজিটিভ থাকক। ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লওক।

  • প্ৰেগনেন্সী কাউঞ্চিলিংঃ দেৰিকৈ হোৱা বিবাহ, মাতৃ হোৱাৰ উত্তেজনা, বয়স বৃদ্ধিৰ ফলত, বহুলোক নেতিবাচক হৈ পৰে। ফলস্বৰূপে, গৰ্ভধাৰণ অধিক কঠিন হৈ পৰে। সেয়েহে, যদি প্ৰয়োজন হয়, গৰ্ভধাৰণৰ পৰামৰ্শৰ সহায় লওক। এনেদৰে, আপুনি আপোনাৰ চিন্তাবোৰ কৰ্তন কৰি সঠিক দিশ পাব।

Published by:Himangshu Bhuyan
First published: