• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Vegetarian Day 2022: আজি 'বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস'ত নিৰামিষভোজী হোৱাৰ সুফল জানি লওক

World Vegetarian Day 2022: আজি 'বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস'ত নিৰামিষভোজী হোৱাৰ সুফল জানি লওক

আজি 'বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস'ত নিৰামিষভোজী হোৱাৰ সুফল জানি লওক

আজি 'বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস'ত নিৰামিষভোজী হোৱাৰ সুফল জানি লওক

EatLav.is ত প্ৰকাশিত এক বাতৰি অনুসৰি, নিৰামিষ খাদ্যত মাংস, মাছ অন্তৰ্ভুক্ত নহয়, গতিকে উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।

  • Share this:
নিৰামিষ খাদ্যৰ উপকাৰীতাঃ আজি ‘বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস ২০২২’ উদযাপন কৰা হৈছে। নিৰামিষ খাদ্যৰ প্ৰচাৰ আৰু নিৰামিষ জীৱনশৈলীৰ স্বাস্থ্য আৰু মানৱীয় উপকাৰিতাৰ বিষয়ে সজাগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰতি বছৰে ১ অক্টোবৰত বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস উদযাপন কৰা হয়। নিৰামিষ খাদ্যৰ উপকাৰীতা সম্পৰ্কে সজাগ কৰাৰ বাবে আৰু জীৱ-জন্তুৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ মানুহক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে ১৯৭৭ চনত উত্তৰ আমেৰিকান নিৰামিষ সমাজে (NAVS) স্থাপন কৰিছিল ‘বিশ্ব নিৰামিষ দিৱস’। যিসকলে কৰে তেওঁলোকৰ বাবে উৎসৰ্গিত এই দিনটো। এই মাহটোৱে অধিক সংখ্যক লোকক নিৰামিষভোজীৰ হ'বলৈ উৎসাহিত কৰে, কিয়নো নিৰামিষভোজী হোৱাটো কেৱল স্বাস্থ্যৰ বাবেই নহয়, পৰিৱেশৰ বাবেও উপকাৰী। নিৰামিষ খাদ্য সম্পূৰ্ণ পৰিকল্পনাভিত্তিক, ইয়াত বহুতো পুষ্টিকৰ, স্বাস্থ্যকৰ আৰু সোৱাদযুক্ত বিকল্প উপলব্ধ। নিৰামিষ খাদ্য খোৱাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে কি কি উপকাৰিতা আছে জানো আহক।

নিৰামিষ খাদ্য কি?

নিৰামিষ খাদ্যত মাংস, মাছ, সাগৰীয় খাদ্য আদি অন্তৰ্ভুক্ত নহয়, কিন্তু দুগ্ধজাত খাদ্য আৰু কণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। লগতে, ভেগান ডায়েটও নিৰামিষ খাদ্য, য’ত মাংস, সাগৰীয় খাদ্য, কণী, দুগ্ধজাত সামগ্ৰী আদি অন্তৰ্ভুক্ত নহয়।

নিৰামিষভোজী হোৱাৰ স্বাস্থ্য উপকাৰীতাঃ

EatLav.is ত প্ৰকাশিত এক বাতৰি অনুসৰি, নিৰামিষ খাদ্যত মাংস, মাছ অন্তৰ্ভুক্ত নহয়, গতিকে উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। নিৰামিষ খাদ্যৰ জৰিয়তেও শৰীৰত প্ৰয়োজনীয় পৰিমাণৰ কলেষ্টেৰল পূৰণ কৰিব পাৰে। শৰীৰত উচ্চ কলেষ্টেৰল আৰু চৰ্বি থাকিলে মেদবহুলতা, হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

-নিৰামিষ খাদ্যইও বহু দিশত হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে। যিহেতু নিৰামিষ খাদ্যত আঁহ, অসংপৃক্ত চৰ্বি কম থাকে, সেয়েহে হৃদযন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে। নিৰামিষ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে ৰক্তচাপ, হৃদৰোগ আৰু উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ সম্ভাৱনা কম হয়। আঁহ, অসংপৃক্ত চৰ্বিৰ দৰে পুষ্টিকৰ উপাদানে শৰীৰত কলেষ্টেৰল পৰিচালনা কৰে। লগতে মাংস ভিত্তিক খাদ্যৰ তুলনাত নিৰামিষ খাদ্যত সংপৃক্ত চৰ্বি, মুঠ চৰ্বি, কলেষ্টেৰলৰ পৰিমাণো অতি কম।

-নিৰামিষ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে টাইপ-২ ডায়েবেটিছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰি। নিৰামিষ খাদ্য খালে ই মেদবহুলতা আৰু শৰীৰত চৰ্বি বিতৰণৰ সৃষ্টি নকৰে। ফেটি টিছুৰ ফলত শৰীৰটো ইনচুলিনৰ প্ৰতি অধিক প্ৰতিৰোধী হৈ পৰে। উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্যই চৰ্বি আৰু কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে, যিয়ে পাছলৈ চৰ্বি কলা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

-যেতিয়া আপুনি উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰে তেতিয়া ই ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। এই ধৰণৰ খাদ্যই শৰীৰত থকা চৰ্বি কলা আৰু কেলৰি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যাতে আপুনি আপোনাৰ ওজন ভালদৰে পৰিচালনা কৰিব পাৰে। অৱশ্যে নিৰামিষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰিলেও ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। যদি আপুনি অধিক খাব বা অধিক কেলৰি বা উচ্চ চৰ্বিযুক্ত খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব তেন্তে এই খাদ্যই আপোনাৰ ওজনো বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

-খাদ্যজনিত ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে। যদি আপুনি মাংস, কণী, সাগৰীয় খাদ্য, মাছ, সেইটোও ভালদৰে পৰিষ্কাৰ নকৰাকৈ বা কম ৰন্ধাকৈ অধিক সেৱন কৰে তেন্তে খাদ্যজনিত ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পায়। খাদ্য বিষক্ৰিয়া হ’ব পাৰে। কিন্তু এনে নহয় যে নিৰামিষ খাদ্য খোৱাৰ ফলত ইয়াৰ বিপদ হ্ৰাস পায়, কিন্তু নিৰামিষ খাদ্যৰ তুলনাত ইয়াৰ বিপদ কম হয়।

-উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্যই মগজুক সুস্থ কৰি ৰখাতো সহায় কৰিব পাৰে। অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অধিক উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্য সেৱন কৰিলে ডিমেনচিয়া, এলঝেইমাৰ আৰু জ্ঞানশক্তিৰ অক্ষমতা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাব পাৰে। কাৰণ এই খাদ্য অৰ্থাৎ গোটা শস্যত পলিফেনলৰ পৰিমাণ অধিক থাকে।

কেৱল এয়াই নহয়, নিৰামিষভোজী হোৱাৰ ফলত বহু ধৰণৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস পাব পাৰে। উদ্ভিদত ফাইটোকেমিকেল থাকে, যিয়ে কোষক ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। পুষ্টিকৰ উপাদান, ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থও ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যিয়ে শৰীৰক সুস্থ আৰু শক্তিশালী কৰি ৰাখে। ইয়াৰ উপৰিও ৰঙা মাংস আৰু প্ৰচেছড মাংসৰ লগত কলন, মলদ্বাৰ, প্ৰষ্টেট, পেনক্ৰিয়াটিক আৰু কলন কেন্সাৰ আদি কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্পৰ্ক আছে। যদি আপুনি এনে মাংস খোৱাটো কমাই দিয়ে, তেন্তে আপুনি কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

নিৰামিষ খাদ্য খোৱাতো পৰিৱেশৰ উপকাৰ হ’ব পাৰে। জীৱ-জন্তুৱে সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গত কৰে, যাৰ ফলত শাক-পাচলি বা শস্যতকৈ অধিক কাৰ্বন ফুটপ্ৰিণ্ট হয়। মাংস ভিত্তিক খাদ্যই উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্যতকৈ ২.৫ গুণ বেছি কাৰ্বন নিৰ্গমন বৃদ্ধি কৰে। এই সেউজ গৃহ গেছবোৰে সমগ্ৰ বিশ্বতে গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনত অৰিহণা যোগায়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি