• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Suicide Prevention Day: হতাশা বা ডিপ্ৰেছনত ভুগি থকা লোকক এই ৫ টা উপায়েৰে সহায় কৰক; আত্মহননৰ কোনো আশংকা নাথাকিব

World Suicide Prevention Day: হতাশা বা ডিপ্ৰেছনত ভুগি থকা লোকক এই ৫ টা উপায়েৰে সহায় কৰক; আত্মহননৰ কোনো আশংকা নাথাকিব

এজন হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিক মানুহৰ সহায় লাগে। যদি আপুনি সময়ত হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিজনক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহে, তেন্তে আপুনি তেওঁলোকক আত্মহত্যাৰ চিন্তাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব পাৰে।

এজন হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিক মানুহৰ সহায় লাগে। যদি আপুনি সময়ত হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিজনক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহে, তেন্তে আপুনি তেওঁলোকক আত্মহত্যাৰ চিন্তাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব পাৰে।

ডিপ্ৰেছনৰ সৈতে যুঁজি থকা লোকসকলক আপুনি কেনেকৈ সহায় কৰিব পাৰে তাৰ বিষয়ে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা জানি লওক।

  • Share this:
যেতিয়া এজন ব্যক্তি হতাশ হৈ পৰে, তেতিয়া সেই সময়খিনি তেওঁৰ জীৱনৰ আটাইতকৈ বেয়া আৰু কঠিন সময়। ডিপ্ৰেছনৰ বাবে বহুতে জীৱনৰ পৰা আঁতৰি মৃত্যুক আকোঁৱালি লয়। যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ ডিপ্ৰেছন হয় তেতিয়া তেওঁৰ দুখ কেৱল তেওঁহে অনুভৱ কৰিব পাৰে। কেৱল দেখি এই বেদনা আপুনি আৰু মই অনুভৱ কৰিব নোৱাৰো। আচলতে এজন হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিক মানুহৰ সহায় লাগে। যদি আপুনি সময়ত হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিজনক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহে, তেন্তে আপুনি তেওঁলোকক আত্মহত্যাৰ চিন্তাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব পাৰে। ডিপ্ৰেছনৰ সৈতে যুঁজি থকা লোকসকলক আপুনি কেনেকৈ সহায় কৰিব পাৰে তাৰ বিষয়ে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা জানি লওক।

বাৰ্তালাপ আৰম্ভ কৰক

হেল্থলাইনৰ মতে হতাশগ্ৰস্ত ব্যক্তিজনৰ লগত যিমান পাৰে কথা পাতিব লাগে। তেওঁ নিজৰ চিন্তাও আপোনালোকৰ লগত ভাগ কৰিব। তেওঁলোকৰ মনত কি চলি আছে সেই বিষয়ে তেওঁলোকৰ লগত কথা পাতক। যদি তেওঁ আপোনাৰ লগত কথা পাতে তেন্তে তেওঁ বহু পৰিমাণে লঘু অনুভৱ কৰিব।

তেওঁলোকক অকলশৰীয়া অনুভৱ কৰিবলৈ নিদিব

হয়তো আপোনাৰ কোনো বন্ধু বা পৰিয়ালৰ সদস্যই ডিপ্ৰেছনত ভুগিছে। এনে অৱস্থাত আপুনি তেওঁক অনুভৱ কৰায় যে আপুনি তেওঁৰ লগত আছে। ডিপ্ৰেছনৰ সময়ত নিসংগতা অনুভৱ কৰাটো বিপদজনক হ’ব পাৰে।

থেৰাপীক উৎসাহিত কৰা

যদি আপুনি চিনি পোৱা কোনো ব্যক্তি ডিপ্ৰেছনত ভুগিছে, তেন্তে তেওঁলোকে হয়তো ঘৰৰ পৰা ওলাই আহি ডাক্তৰক চাবলৈ আৰু কিবা এটা থেৰাপী ল’ব নোৱাৰিব। এনে অৱস্থাত আপুনি তেওঁক সমৰ্থন কৰা উচিত। তেওঁলোকক স্থায়ী চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰক।

বিশেষ যত্ন লওক

যদি আপুনি কোনো হতাশাগ্ৰস্ত ব্যক্তিৰ যত্ন লয়, তেন্তে তেওঁ আপোনাৰ লগত নিজৰ কষ্ট আৰু চিন্তা ভাগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁলোকক সহায় কৰিবলৈ আপুনি সদায় উপস্থিত থকা উচিত। তেওঁলোকৰ কথা শুনক যাতে তেওঁলোকৰ মনত আত্মহত্যাৰ দৰে কোনো মাৰাত্মক চিন্তা নাহে।

দৈনন্দিন কামত সহায় কৰক

ডিপ্ৰেছনৰ সৈতে জীয়াই থকাটো প্ৰতিজন মানুহৰ বাবে অতি কঠিন। কাপোৰ ধোৱাই হওক বা বজাৰ কৰাই হওক, আপুনি মানুহজনক সৰু সৰু দৈনন্দিন কামত সহায় কৰক, যাতে তেওঁ নিজকে অকলশৰীয়া অনুভৱ নকৰে আৰু মনত বেয়া চিন্তা বাঢ়ি নাযায়। আপোনাৰ সৰু সৰু প্ৰচেষ্টাই এজন হতাশগ্ৰস্ত ব্যক্তিক আত্মহত্যাৰ দৰে বিপদৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি