World Ocean Day 2021: আজি বিশ্ব মহাসাগৰ দিৱস, এই দিনটোতে সাগৰীয় খাদ্যৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো আহক...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 11:38 PM IST
World Ocean Day 2021: আজি বিশ্ব মহাসাগৰ দিৱস, এই দিনটোতে সাগৰীয় খাদ্যৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো আহক...
Image-shutterstock.com

সাগৰৰ পৰা অহা খাদ্য যেনে মাছ, কেঁকোৰা, মিছা মাছক সাগৰীয় খাদ্য (sea food) বুলি কোৱা হয়। সামুদ্ৰিক খাদ্যত বহুতো পুষ্টি থাকে যিবোৰ শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।

  • Share this:
আজি ৮ জুন বিশ্বব্যাপী বিশ্ব মহাসাগৰ দিৱস 2021 (World Ocean Day) হিচাপে পালন কৰা হৈছে। আজি সাগৰৰ (ocean) পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পি পৰিছে আৰু সাগৰৰ পাৰত সিঁচৰতি হৈ থকা আৱৰ্জনাবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰা হৈছে। মহাসাগৰ দিৱস উদযাপনৰ উদ্দেশ্য হ'ল মানুহক জনোৱা যে মহাসাগৰবোৰ তেওঁলোকৰ বাবে কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ। মহাসাগৰসকলে তেওঁলোকক বিভিন্ন ধৰণৰ ঔষধ প্ৰদান কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে কৰ্কট ৰোগলৈকে ঔষধ। সেয়েহে, সাগৰৰ জীয়াই থকা আৰু সংৰক্ষণত অৰিহণা যোগোৱাটো সকলো লোকৰ দায়িত্ব।

সামুদ্ৰিক খাদ্য কি
সাগৰৰ পৰা অহা খাদ্য যেনে মাছ, কেঁকোৰা, মিছা মাছক সাগৰীয় খাদ্য (sea food) বুলি কোৱা হয়। কেঁকোৰা, স্কুইড, অয়েষ্টাৰ আৰু মাছ সাগৰীয় খাদ্যৰ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত হয়। সামুদ্ৰিক খাদ্য হৈছে non veg।

সাগৰীয় খাদ্যত পোৱা পুষ্টি
সামুদ্ৰিক খাদ্যত বহুতো পুষ্টি থাকে যিবোৰ শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। এই পুষ্টিবোৰ আন খাদ্যত পোৱা নাযায়। চেলেনিয়াম আৰু ভিটামিন ই মুখ্যতঃ সাগৰীয় খাদ্যত পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও সাগৰত পোৱা খাদ্যত যথেষ্ট পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন থাকে। সাগৰীয় খাদ্যত ভিটামিন এ, বি কমপ্লেক্স, ভিটামিন ডি, চেলেনিয়াম, জিংক, আয়ডিন আৰু আইৰণো সমৃদ্ধ। শৰীৰত বয়স বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিহত কৰিবলৈ অমেগা ৩ ফেটি এচিড যথেষ্ট উপকাৰী। মাছত উচ্চ পৰিমাণৰ অমেগা ৩ ফেটি এচিড পোৱা যায়।

সামুদ্ৰিক খাদ্য কিয় স্বাস্থ্যকৰ

- কিছুমান মাছ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ভাল, যাৰ ভিতৰত আছে টুনা মাছ, আৰ্কটিক চাৰি, ষ্ট্ৰাইপড বেছ, চেৰ্ডিন, পাৰ্চ, কড, আলাস্কান চালমন।

-কড মাছ উচ্চ পৰিমাণৰ ফছফৰাছ, নিয়াচিন, ভিটামিন বি 12-ত পোৱা যায়।

- আলাস্কান চালমনত অমেগা 3 ফেটি এচিড থাকে যি ছালত বয়স বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ পেলাব নিদিয়ে।

(অস্বীকাৰ: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by: Kokil Sarma
First published: June 8, 2021, 11:38 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি