স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ ওজন হ্ৰাসেই নহয়, বঢ়োৱাৰো প্ৰয়োজন হয়, কেনেকৈ ঘৰতে সুৰক্ষিতভাৱে ওজন বঢ়াব?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 28, 2021, 7:19 PM IST
স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ ওজন হ্ৰাসেই নহয়, বঢ়োৱাৰো প্ৰয়োজন হয়, কেনেকৈ ঘৰতে সুৰক্ষিতভাৱে ওজন বঢ়াব?
Image credit/ pexels-ketut-subiyanto

ওজন হ্ৰাস হ’লে বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্য সমস্যাও বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। সেয়েহে যেতিয়া আপোনাৰ ওজন কম হয়, চিকিৎসকে লোকসকলক ওজন বৃদ্ধিৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

  • Share this:
সাধাৰণতে আপুনি লোকসকলক ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বিভিন্ন উপায় গ্ৰহণ কৰা দেখিছে। কিন্তু এনে মানুহৰো অভাৱ নাই যিয়ে ওজন বঢ়াবলৈ কষ্ট কৰে। দৰাচলতে, ওজন বৃদ্ধি স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক।

ওজন হ্ৰাস হ’লে বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্য সমস্যাও বৃদ্ধি হ'ব পাৰে (Weight loss also increase health problems)। ইয়াৰ ফলত বন্ধ্যাত্ব, পলমকৈ শাৰীৰিক বিকাশ, দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, অষ্টিওপ’ৰ’চিছ আৰু পুষ্টিহীনতা, লগতে যিকোনো ধৰণৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ সময়ত ডাঙৰ বিপদাশংকাৰ ((Possibility of danger)সম্ভাৱনা থাকে। সেয়েহে যেতিয়া আপোনাৰ ওজন কম হয়, চিকিৎসকে লোকসকলক ওজন বৃদ্ধিৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰৰ (CDC) মতে, দেশখনত ২০ৰ পৰা ৩৯ বছৰ বয়সৰ কম ওজনৰ প্ৰাপ্তবয়স্কৰ সংখ্যা ১৯৮৮ আৰু ২০০৮ চনৰ ভিতৰত ৩ শতাংশৰ পৰা ১.৯ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে, আজি medicalnewstodayত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদনত এই তথ্য প্ৰকাশ পায়। এই পৰিসংখ্যাবোৰে দেখুৱায় যে মানুহবোৰ কেৱল ওজন হ্ৰাসৰ বাবেই নহয় কিন্তু ওজন বৃদ্ধিৰ প্ৰতিও অতি সংবেদনশীল।

ওজন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আপুনি কি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে (To gain weight quickly and safely) সোনকালে আৰু সুৰক্ষিতভাৱে বৰ্ণনা কৰোঁ আহক।

গাখীৰ আৰু দৈ
ওজন বৃদ্ধি আৰু পেশী গঢ়াৰ বাবে আপুনি গাখীৰ আৰু দৈ সেৱন কৰিব লাগিব। গাখীৰ আৰু দৈ হৈছে চৰ্বি, কাৰ্ব’হাইড্ৰেট, প্ৰ'টিন, কেলচিয়াম আৰু ভিটামিনৰ ভাল উৎস যি আপোনাক ভালদৰে পুষ্টি প্ৰদান কৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ব্যায়ামৰ পিছত গাখীৰ সেৱনে পেশীবোৰ গঢ়াত অধিক সহায় কৰে।

প্ৰ'টিন শ্বেক আৰু প্ৰ'টিন চাপ্লিমেণ্টছ
প্ৰ'টিন শ্বেক আৰু প্ৰ'টিন চাপ্লিমেণ্টছ গ্ৰহণ কৰিলেও আপোনাক ওজন আৰু পেশী যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। যদি আপুনি ব্যায়ামৰ লগে লগে ইয়াক সেৱন কৰে তেন্তে ই আৰু অধিক কাৰ্যকৰী। কিন্তু যদি আপুনি বজাৰৰ প্ৰ'টিন পাউডাৰ ব্যৱহাৰ কৰে, ইয়াত কিমান চেনী আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী আছে জানিবলৈ আপুনি সামগ্ৰীবিধৰ তথ্য মনোযোগেৰে পঢ়িব লাগিব।

ৰঙা মাংস আৰু চেলমন
ওজন বঢ়াবলৈ আৰু পেশী বৃদ্ধি কৰিবলৈ ৰঙা মাংস আৰু চেলমন আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ৬০-৯০ বছৰ বয়সৰ ১০০ গৰাকী মহিলাৰ আহাৰত ৰঙা মাংস অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটোৱে শক্তি বৃদ্ধি কৰাত আৰু শক্তি ১৮ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। একে সময়তে, চেলমন খাব লাগিব। ইয়াত যথেষ্ট কেলৰি, প্ৰ'টিন আৰু অমেগা-৩ থাকে যি ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰে।

ভাত
ভাতে ওজন বৃদ্ধিত যথেষ্ট সহায় কৰে। একাপ চাউলত প্ৰায় ২০০ কেলৰি থাকে। এইটো কাৰ্ব’হাইড্ৰেটৰ এটা ভাল উৎস যিয়ে ওজন বৃদ্ধি সহজ কৰি তোলে।

বাদাম-বাদাম বাটাৰ আৰু শুকান ফল
বাদাম-বাদাম বাটাৰ আৰু শুকান ফলবোৰেও আপোনাক সুৰক্ষিতভাৱে ওজন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আপুনি সেইবোৰ দৈনিক গ্ৰহণ কৰা উচিত। এইটো লক্ষ্য কৰিব লাগিব যে মাখনত চেনী বা হাইড্ৰজেনযুক্ত তেল নাথাকে। আপুনি শুকান ফলো খোৱা প্ৰয়োজনীয়। শুকান ফলবোৰ পুষ্টি আৰু কেলৰিৰে সমৃদ্ধ।

ডাৰ্ক চকলেট
ডাৰ্ক চকলেটে ওজন বঢ়োৱাত আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াত যথেষ্ট চৰ্বি আৰু কেলৰিৰ লগতে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। কিন্তু আপুনি চকলেট বাছনি কৰিব লাগিব য'ত কমেও ৭০ শতাংশ কোকা সমল থাকে।

কণী
ওজন বঢ়াবলৈ আপুনি কুহুমসহ কণীও খাব লাগিব। আপুনি একেলগে প্ৰ'টিন, চৰ্বি আৰু আন বহুতো পুষ্টি পাব। যি আপোনাক ওজন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব।

জলফাই তেল
জলফাই তেল গ্ৰহণে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এক চামুচ জলফাই তেলত প্ৰায় ১২০ কেলৰি থাকে।এইবোৰ আহাৰতো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক, লগতে আপোনাৰ আহাৰত এভাকেডো, অ’টমিল, সম্পূৰ্ণ শস্য, চীজ, পাস্তা, আলু, মাকৈ, মাহজাতীয় শস্য আৰু অ’টচ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 28, 2021, 7:19 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি