உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Work During Pregnancy: গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে ঘৰুৱা কামবোৰৰ ক্ষেত্ৰত কোনবোৰ কৰিব পাৰে ? কোনবোৰ কাম এনে সময়ত কৰিব নালাগে ?

    Work During Pregnancy: গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে ঘৰুৱা কামবোৰৰ ক্ষেত্ৰত কোনবোৰ কৰিব পাৰে ? কোনবোৰ কাম এনে সময়ত কৰিব নালাগে ?

    Work During Pregnancy: গৰ্ভধাৰণ হৈছে এনে এক সময় যেতিয়া মহিলাৰ ওজন যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন সমস্যা আছে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকে এই সময়ছোৱাত কিছুমান কাম কৰা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

    Work During Pregnancy: গৰ্ভধাৰণ হৈছে এনে এক সময় যেতিয়া মহিলাৰ ওজন যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন সমস্যা আছে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকে এই সময়ছোৱাত কিছুমান কাম কৰা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

    Work During Pregnancy: গৰ্ভধাৰণ হৈছে এনে এক সময় যেতিয়া মহিলাৰ ওজন যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন সমস্যা আছে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকে এই সময়ছোৱাত কিছুমান কাম কৰা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

    • Share this:

    Work During Pregnancy:


    গৰ্ভধাৰণ হৈছে এনে এক সময় যেতিয়া মহিলাৰ ওজন যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন সমস্যা আছে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকে এই সময়ছোৱাত কিছুমান কাম কৰা পৰিহাৰ কৰা উচিত। অৱশ্যে, বেছিভাগ ঘৰুৱা কাৰ্যকলাপ অব্যাহত ৰখা বা গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত পাতল কাম কৰা উচিত বুলি বিবেচনা কৰা হয়। কিন্তু কিছুমান কাম পৰিহাৰ কৰা বা আনৰ সৈতে কৰা ভাল। এই সময়ত আপুনি কি কামৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যাতে আপোনাৰ স্বাস্থ্য উন্নত হয় আৰু কোনো সমস্যা নহয়।

    ৰাসায়নিক বস্তুৰ পৰা দূৰত্ব ৰাখিব
    BabyCenter.in এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সাধাৰণতে ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে ব্যৱহৃত সামগ্ৰীৰ প্ৰভাৱ আদিৰ বিষয়ে বেছি জনা নাযায়। গতিকে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত পৰিষ্কাৰ কৰোঁতে অতিৰিক্ত যত্ন লোৱা ভাল। ইয়াৰ বাবে, সতৰ্কবাণী লেবেলৰ সৈতে লেবেল লগোৱা ৰাসায়নিক পৰিষ্কাৰ কৰা সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰক। তাৰ পৰিৱৰ্তে আপুনি বিষাক্ত পদাৰ্থ বিহীন প্ৰাকৃতিক সামগ্ৰী বাছনি কৰিব পাৰে। সদায়ে সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰোঁতে হাত মোজা পিন্ধিব আৰু সামগ্ৰীবোৰ সাৱধানে ব্যৱহাৰ কৰাৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰিব।

    দীঘলীয়া সময় থিয় হোৱা পৰিহাৰ কৰিব
    দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে থিয় হ'ব লগা কামবোৰ পৰিহাৰ কৰিব। ইয়াৰ বাবে, ডাইনিং টেবুলত পাচলি আৰু ফল কাটি দিয়ক যাতে আপুনি থিয় হোৱাৰ সলনি পাকঘৰৰ কাউণ্টাৰত বহিব পাৰে আৰু আপুনি বাৰে বাৰে উঠিব নালাগে বা পলমকৈ থিয় হ'ব নালাগে। তাত ৰন্ধাৰ সময়ত বিৰতি লওক যাতে আপুনি বেছি সময় থিয় নহয়। লগতে আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ষ্টোভৰ ওচৰত থিয় হোৱাৰ প্ৰয়োজন নোহোৱা ব্যঞ্জন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

    গধুৰ সামগ্ৰী উত্তোলন পৰিহাৰ কৰিব
    গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত গধুৰ সামগ্ৰী কঢ়িয়াই নিয়া ভাল নহয়। এই ক্ষেত্ৰত, বিশেষজ্ঞসকলে গৰ্ভৱতী হ'লে গধুৰ সামগ্ৰী উঠোৱা পৰিহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। গতিকে আপুনি গৰ্ভৱতী হ'লে গধুৰ সামগ্ৰী উঠোৱাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকক পৰীক্ষা কৰাই ভাল। আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাক কিমান ওজন তুলিবলৈ সুৰক্ষিত নিৰ্ধাৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

    এই ঘৰুৱা কামবোৰ কৰিব পাৰে
    - অৱশ্যে, গৰ্ভধাৰণত বহি পাচলি কটা কাম কৰিব পাৰি। কিন্তু মহিলাসকলে বহি এইটো কৰা উচিত।
    একেদৰে, পাতল ঘৰৰ কাম বা বাচন ধোৱাও কৰিব পাৰি। কিন্তু বেছি সময় থিয় নহ'ব।
    লগতে, যদি বেছি অসুবিধা নহয়, আপুনি দীঘল হেণ্ডেল ঝাড়ু আৰু মপ ব্যৱহাৰ কৰি ঘৰটো পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। কিন্তু এই সময়ত অত্যাধিক বেঁকা হোৱা পৰিহাৰ কৰিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: