• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • নিশাৰ টোপনিত বাধা আহিছে নেকি? দিনটোৰ ব্যস্ততাৰ পৰা বিশ্ৰাম বিচাৰি নিশা দেৰিলৈকে থাকে নেকি ? কেনেকৈ নাইকিয়া কৰিব টোপনিৰ সমস্যা ?

নিশাৰ টোপনিত বাধা আহিছে নেকি? দিনটোৰ ব্যস্ততাৰ পৰা বিশ্ৰাম বিচাৰি নিশা দেৰিলৈকে থাকে নেকি ? কেনেকৈ নাইকিয়া কৰিব টোপনিৰ সমস্যা ?

টোপনিৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে টোপনিৰ পূৰ্বে কমেও ৩০ মিনিট ডিভাইচ-মুক্ত হ'ব লাগে । শোৱাৰ সময়ৰ ওচৰত বাতৰি আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিব লাগে ।

টোপনিৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে টোপনিৰ পূৰ্বে কমেও ৩০ মিনিট ডিভাইচ-মুক্ত হ'ব লাগে । শোৱাৰ সময়ৰ ওচৰত বাতৰি আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিব লাগে ।

টোপনিৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে টোপনিৰ পূৰ্বে কমেও ৩০ মিনিট ডিভাইচ-মুক্ত হ'ব লাগে । শোৱাৰ সময়ৰ ওচৰত বাতৰি আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিব লাগে ।

  • Share this:
আধুনিক এই সময়ত সলনি হৈ পৰিছে আমাৰ জীৱনশৈলী সলনি হৈ পৰিছে আমাৰ অভ্যাস । দিনটোৰ ব্যস্ততাৰ পিছত আমি নিশা দেৰিলৈকে সাৰে থাকিব বিচাৰো বা দুপৰ নিশালৈকে সাৰে থাকি আন কাম কৰা আদি বিষয়বোৰে প্ৰভাৱ পেলাইছে আমাৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যত ।

শেহতীয়াকৈ দিল্লীৰ এগৰাকী ১৯বছৰীয়া ছাত্ৰীয়ে মুকলিকৈ উল্লেখ কৰিছে নিশাৰ টোপনিত তেওঁ পোৱা ভিন্ন বাধাৰ কথা "মই অনুভৱ কৰিছো যে মহামাৰী আৰম্ভ হোৱাৰ পিছৰে পৰা মোৰ দিনবোৰত নিয়ন্ত্ৰণ হেৰুওৱা হৈছে। দিনটো কেনেকৈ পাৰ হয় মই নাজানো । শ্ৰেণীসমূহ অনলাইন স্থানান্তৰ কৰাৰ ফলত মোৰ টোপনিৰ সময়সূচী ব্যাহত হৈছে। মই এটা দিন'ৰ ধাৰণাটো পাহৰি গৈছো কিয়নো একাধিক দিন এটাৰ দৰে অনুভৱ হয় আৰু মোৰ সময়ৰ ধাৰণা ইমান শোচনীয়ভাৱে সলনি হৈছে যে মই আৰু বুজিব পৰা নাই।"

ছাত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয়, যেতিয়া দিনবোৰ ইমান নেতিবাচকভাৱে পাৰ হয়, মই নিশা পলমকৈ সাৰে থকা, 'মি-টাইম' বৃদ্ধি কৰা আৰু কিছু মুক্ত সময় পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰিছে । যদি আপুনিও ছাত্ৰীগৰাকীৰ দৰে নিশা সোনকালে শুবলৈ বাধা পোৱাৰ দৰে অভিজ্ঞতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হৈ পৰিছে , সম্ভৱতঃ আপুনিও অজানিতে 'নিশা শুৱা সময়ত বাধা পোৱা (Revenge Bedtime Procrastination)'ত লিপ্ত হৈছে।

আমি এইটো কিয় এয়া কৰো ?

ৱাইছাৰ মুখ্য মনোবিজ্ঞানী স্মৃতি যোশীয়ে এই ঘটনাক "এগৰাকী ব্যক্তিয়ে দৈনন্দিন সময়সূচীৰ বাবে হেৰাই যোৱা অৱসৰৰ সময়ৰ বাবে নিজৰ টোপনি এনেদৰে এৰি দিয়ে" বুলি বৰ্ণনা কৰিছে। যোশীয়ে এনে ঘটনাৰ উদ্ধৃতি কয় যে, প্ৰথমে মানুহে তেওঁলোকৰ ব্যস্ত সময়সূচী আৰু বৰ্ধিত কামৰ দায়িত্ব অনুভৱ কৰিছে তাৰ পিছত ঘৰৰ পৰা কাম কৰা নীতিৰ উদ্ভৱে কাম আৰু ঘৰৰ মাজৰ সীমাক অধিক অস্পষ্ট কৰি তুলিছে। গতিকে তেওঁলোকৰ সকলো কাম সমাপ্ত হোৱালৈ তেতিয়া প্ৰায় শুৱাৰ সময় হয়, তেনেস্থলত তেওঁলোকে অৱসৰৰ বাবে এই সময়ত কৰ্তন কৰে বুলি উল্লেখ কৰে যোশীয়ে ।

ইপিনে সামাজিক মাধ্যমৰ মাজেৰে স্ক্ৰল কৰা বা আনকি অনুষ্ঠানবোৰ তৈয়াৰ কৰাৰ দৰে স্ব-আগ্ৰহী কাৰ্যকলাপৰ বাবে নিজকে অধিক সময় নিশা কিদৰে জগাই ৰাখিছে সেই বিষয়েও বাখ্যা কৰে তেওঁ । যোশীৰ মতে, 'প্ৰতিশোধ' শব্দটো ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল কিয়নো ইয়ে এজনৰ চাপপূৰ্ণ কামৰ সময়ৰ সৈতে বান্ধ খাই থকা হতাশাত প্ৰতিফলিত কৰে, বিশেষকৈ যেতিয়া ব্যক্তিগত উপভোগৰ সময় হ্ৰাস কৰা হয়। তেওঁ কয় যে, "এজনে গৈ আন কাৰো ওপৰত সেইটো উলিয়াব নোৱাৰে, আপোনাৰ ৰুটিন বা কৰ্মদিনৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ থকা আন কোনো নাই।"

যোশীয়ে কয় যে"প্ৰতিশোধ' শব্দটো কেৱল সামাজিক মাধ্যমত যোগ কৰা হৈছিল," । মহামাৰীৰ পূৰ্বেও এনে আচৰণবোৰ আছিল। ডিজিটেল আসক্তি থকা লোকসকলে মুখ্যতঃ নিশাৰ সময়ত ইয়াৰ সৈতে জড়িত হ'ব বিচাৰে ।

যেতিয়া আপোনাৰ নিশাবোৰ নিয়ন্ত্ৰণত নাথাকে, তেতিয়া কি হয়?

নিশা পলমকৈ থকা কাৰ্যৰ হ্ৰস্বম্যাদী আৰু দীৰ্ঘম্যাদী দুটা প্ৰভাৱ থাকিব পাৰে, যোশীয়ে কয় যে "যদিহে ই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে অব্যাহত থাকে, টোপনিৰ অভাৱ হ'ব পাৰে আৰু চাৰ্কাডিয়ান ৰিডমৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।" আপোনাৰ অপৰ্যাপ্ত টোপনি বা ভাল টোপনিকলৈ নিজেই সকলো লক্ষ্য কৰিব পাৰি, কিয়নো নিশাৰ টোপনিয়ে আপোনাৰ ৰাতিপুৱাৰ স্বভাৱত প্ৰভাৱ পেলায় ।

দিল্লীৰ ছাত্ৰীগৰাকীয়ে কয় , "মই এপ্লিকেচন ডাউনলোড কৰিছো আৰু মোৰ নিশাৰ টোপনি নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাত সহায় কৰিবলৈ ৰিমাইণ্ডাৰ দিছো।" কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ ছাত্ৰীগৰাকীৰ ক্ষেত্ৰত ইয়ে কাম কৰা নাই কিয়নো তেওঁ মানসিক আৰু শাৰীৰিকভাৱে বহুত বেছি ভাগৰুৱা হৈ পৰিছে।

নিশাৰ এনে সমস্যাৰ পৰা এগৰাকী লোকৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ দক্ষতা প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে, সঁহাৰিৰ সময় লেহেম হ'ব পাৰে,গাড়ী চলোৱাৰ সময়ত বিপদজনক হ'ব পাৰে বুলি কয় যোশীয়ে । ইপিনে অপৰ্যাপ্ত টোপনিয়ে আপোনাৰ সম্পৰ্ককো প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে বুলি যোশীয়ে আঙুলিয়াই দিয়ে।

বন্ধৰ দিনত শুই আপুনি হেৰুওৱা টোপনিৰ ক্ষতিপূৰণ দিব পাৰে বুলি কেতিয়াও ভাবিব নালাগে। দৰাচলতে, ই আপোনাৰ টোপনিৰ চক্ৰ আৰু অধিক ব্যাহত কৰিব পাৰে বুলি সতৰ্ক কৰি দিয়ে যোশীয়ে ।

সেয়েহে এনে সমস্যাৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ যোশীয়ে ৰামৰ্শ দিয়ে যে টোপনিৰ পূৰ্বে কমেও ৩০ মিনিট ডিভাইচ-মুক্ত হ'ব লাগে । শোৱাৰ সময়ৰ ওচৰত বাতৰি আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিব লাগে । সন্ধিয়া দেৰিকৈ কফি বা কোকজাতীয় সেৱন কৰা বন্ধ কৰক কিয়নো কেফেইনে আপোনাক দেৰিলৈকে জগাই ৰাখিব ।
Published by:Kokil Sarma
First published: