হস্তমৈথুন কৰাটো শৰীৰৰ বাবে ভাল নে বেয়া? সপ্তাহত কিমান বাৰ হস্তমৈথুন কৰিব পাৰি? ক'লে বিশেষজ্ঞই?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 5, 2021, 9:09 PM IST
হস্তমৈথুন কৰাটো শৰীৰৰ বাবে ভাল নে বেয়া? সপ্তাহত কিমান বাৰ হস্তমৈথুন কৰিব পাৰি? ক'লে বিশেষজ্ঞই?
সপ্তাহত  কিমান দিন হস্তমৈথুন কৰিব লাগে ? শৰীৰত কি প্ৰভাৱ পেলায়?

সপ্তাহত  কিমান দিন হস্তমৈথুন কৰিব লাগে ? শৰীৰত কি প্ৰভাৱ পেলায়?

  • Share this:
এসপ্তাহত এগৰাকী ব্যক্তিয়ে কৰা হস্তমৈথুনৰ সংখ্যা ব্যক্তি সাপেক্ষে ভিন্ন ভিন্ন হয়। আপুনি হস্তমৈথুন কৰাৰ সংখ্যা মুখ্যতঃ হৰমনৰ স্তৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যিয়ে আপোনাৰ উত্তেজনাৰ পৰা আদি কৰি আপোনাৰ যৌন অভ্যাস সকলো জড়িত হৈ থাকে। কিন্তু এগৰাকী ব্যক্তিয়ে হস্তমৈথুন কৰাৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট সংখ্যা বা সময় নাই।

যদিও সম্পূৰ্ণ যৌন কামনা পূৰণৰ বাবে হস্তমৈথুন কৰা হয়, তথাপিও৷ উন্নত মুড আৰু টোপনি, মানসিক চাপ হ্ৰাসৰ লগতে উচ্চ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ স্তৰসহ বিশেষকৈ পুৰুষৰ বাবে হস্তমৈথুনৰ ভিন্ন স্বাস্থ্যসন্মত লাভালাভ আছে ।

যেতিয়াই আপুনি যৌন ভাবে জাগ্ৰত অনুভৱ কৰে তেতিয়াই আপুনি ইয়াক যিমান বিচাৰে কৰিব পাৰে। যদিহে ইয়াৰ সঘনতাই আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ কাম-কাজত কোনো প্ৰভাৱ নেপেলাই, তেন্তে ই কোনো ক্ষেত্ৰতে ক্ষতিকাৰক নহয়।

উল্লেখ্য যে, 'হস্তমৈথুন আসক্তি' বুলি একো নাই। কেতিয়াবা মানুহে জাগ্ৰত নহ'লেও হস্তমৈথুন কৰে। যদি কোনোবাই বাধ্যতামূলকভাৱে হস্তমৈথুন কৰি আছে, তেন্তে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ যৌনাংগত আঘাত কৰে তেতিয়া ই এক গুৰুতৰ সমস্যা হৈ পৰে।

'দৰাচলতে দেখা যায় যে, যিসকল পুৰুষে তেওঁলোকৰ ডেকা বয়সত কেতিয়াও হস্তমৈথুন কৰা নাই, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ লিংগৰ অত্যাধিক সংবেদনশীলতাৰ বাবে পিছত সমস্যাৰ সন্মুখীন হয় ৷ হস্তমৈথুন হৈছে সংগী যৌন অভিজ্ঞতাৰ বাবে কৰা আপোনাৰ লিংগৰ এক  অনুশীলন। গতিকে ইয়াক অব্যাহত ৰাখক।'-  এনেদৰে মন্তব্য কৰিছে বিশেষজ্ঞ পল্লৱী বৰ্নৱালে।

চিকিৎসাগতভাৱে, স্বাস্থ্যকৰ প্ৰষ্টেট কাৰ্যকলাপৰ বাবে সপ্তাহত ৫ বাৰ হস্তমৈথুন কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হযৈছে।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: April 5, 2021, 9:09 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি