• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Sanjeevani অভিযান সাফল্যৰ নতুন গুৰুত্বপূৰ্ণ স্তৰত উপনীত হৈছে

Sanjeevani অভিযান সাফল্যৰ নতুন গুৰুত্বপূৰ্ণ স্তৰত উপনীত হৈছে

ভেকচিনক লৈ শংকাৰ পৰা ভেকচিনৰ আগ্ৰহলৈকে: Sanjeevani অভিযানৰ যাত্ৰা

ভেকচিনক লৈ শংকাৰ পৰা ভেকচিনৰ আগ্ৰহলৈকে: Sanjeevani অভিযানৰ যাত্ৰা

ভেকচিনক লৈ শংকাৰ পৰা ভেকচিনৰ আগ্ৰহলৈকে: Sanjeevani অভিযানৰ যাত্ৰা

  • Share this:
2021ৰ এপ্ৰিলত পঞ্জাৱৰ আট্টাৰী সীমান্তত Sanjeevani অভিযান আৰম্ভ হৈছিল। এতিয়ালৈকে Sanjeevani অভিযানে ভেকচিনৰ বিষয়ে সংকোচ আঁতৰ কৰা আৰু পাঁচখন জিলাত গ্ৰাম্য ভাৰতলৈ টীকাকৰণক লৈ যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত বহুদূৰ আগবাঢ়িছে। আটাৰীৰ পৰা দক্ষিণ কানাড়ালৈকে Sanjeevani অভিযান ক'ভিড-19 ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ৰ এক আন্দোলনস্বৰূপ হৈ পৰিছে। সাত আগষ্টলৈকে Sanjeevani অভিযান অমৃতসৰ, ইন্দোৰ, নাছিক, দক্ষিণ কানাড়া আৰু গুন্টুৰ এই পাঁচখন জিলাৰ মুঠ 502 খন গাঁৱত উপনীত হৈছে। ইয়াৰ জৰিয়তে Sanjeevani অভিযানটো স্থানীয় প্ৰেক্ষাপটত টীকাকৰণৰ বাৰ্তাৰ সৈতে প্ৰায় 2.5 লাখ নাগৰিকৰ ওচৰ চাপিছে। ভেকচিনৰ পঞ্জীয়ন, পৰিবহন আদিৰ দ্বাৰা 20000 ৰো অধিক নাগৰিকৰ টীকাকৰণত Sanjeevani অভিযানৰ জৰিয়তে সহায় কৰা হৈছে।
Sanjeevani অভিযানটোৱে বহু-অংশীদাৰী অংশীদাৰিত্বৰ আৰ্হিৰ ওপৰত কাম কৰে। ক'ভিড-19 মহামাৰী হৈছে যিকোনো এজন অংশীদাৰে অকলে সমাধান কৰিব নোৱাৰা এক ডাঙৰ সংকট। সেয়েহে দেশৰ গ্ৰাম্য অঞ্চললৈ ভেকচিনটো লৈ যোৱাৰ বাবে সকলো অংশীদাৰ যেনে চৰকাৰ, আগশাৰীৰ স্বাস্থ্য কৰ্মীসকল, স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ নেতাসকল আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলক একত্ৰিত কৰাটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।
গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়সমূহক টীকাকৰণ কৰাত এই অভিযানে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। কিন্তু Sanjeevani অভিযানৰ এই যাত্ৰা প্ৰত্যাহ্বান অবিহনে সম্ভৱ হোৱা নাই। বিশেষকৈ জনজাতীয় আৰু দূৰৱৰ্তী অঞ্চলসমূহত আহ-যাহৰ সুচলতা আৰু ভেকচিন সংকোচৰ ক্ষেত্ৰত বৃহৎ প্ৰত্যাহ্বানে দেখা দিয়ে। সম্প্ৰদায়সমূহৰ স্থানীয় প্ৰেক্ষাপট আৰু সাংস্কৃতিক দিশবোৰৰ সৈতে খাপ খোৱাকৈ ঘৰে ঘৰে যোগাযোগৰ প্ৰচাৰ কৌশল বৃদ্ধি কৰিব লগা হৈছিল। ইয়াৰ বাবে Sanjeevani অভিযানৰ প্ৰচাৰ দলে স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ নেতা যেনে গ্ৰাম পঞ্চায়তৰ সদস্য, ধৰ্মীয় নেতা আদিক প্ৰচাৰবাৰ্তা প্ৰদান কৰিবলৈ একত্ৰিত কৰিছিল। Sanjeevani অভিযানৰ সফলতাৰ বাবে এনে স্থানীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ অৱদান অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।
Sanjeevani অভিযানে মুখামুখি হোৱা আন এটা প্ৰত্যাহ্বান হ'ল দুৰ্গম, গ্ৰাম্য আৰু জনজাতীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ বাবে ৰাজহুৱা টীকাকৰণ কেন্দ্ৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা। Sanjeevani অভিযানে টীকাকৰণ কেন্দ্ৰসমূহলৈ মানুহৰ পৰিবহনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰি এই ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ ব্যাপকভাৱে কাম কৰিছে। এনেদৰে প্ৰচাৰ অভিযানটো আটাইতকৈ কঠিন অঞ্চলবোৰতো গৈ উপস্থিত হৈছে যিবোৰ মুখ্যতঃ পৰম্পৰাগত স্বাস্থ্য সেৱাৰ পৰিধিৰ বাহিৰত। কিছুমান ক্ষেত্ৰত সঞ্জীৱনী গাড়ীখন ঘৰে ঘৰে ভেকচিনৰ শ্বট প্ৰদান কৰাৰ বাবে জনস্বাস্থ্য বিষয়াসকলক দূৰৈৰ গাওঁ আৰু সম্প্ৰদায়সমূহলৈ পৰিবহন কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।
মহামাৰীৰ বৰ্তমানৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়টোৱে দেশৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত ধ্বংসযজ্ঞৰ সৃষ্টি কৰিছিল। আসন্ন তৃতীয় ঢৌটো গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বাবে অধিক গুৰুতৰ হব বুলি চিন্তা কৰাৰ থল আছে। Sanjeevani অভিযানে ইয়াৰ বাবে এক অনন্য পদক্ষেপ হাতত লৈছে। ইয়াৰ জৰিয়তে গ্ৰাম্য অংশত ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি বৃদ্ধি কৰাৰ ওপৰত দৃষ্টি ৰখা হৈছে যাতে তেওঁলোকে আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী আৰু সুৰক্ষিত উপায়েৰে ভেকচিন শ্বট প্ৰদান কৰিব পাৰে। চৰকাৰী স্বাস্থ্য বিষয়াসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰি টীকাকৰণ কেন্দ্ৰবোৰত এক শক্তিশালী সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ চিকিৎসা সামগ্ৰীৰ যোগানৰ প্ৰয়োজনীয়তা নিৰ্ণয় কৰা হৈছিল। এইটো নিৰ্ণয় কৰিবলৈ 100 টা টীকাকৰণ কেন্দ্ৰৰ এক সম্পূৰ্ণ প্ৰয়োজনীয়তা মূল্যায়ন কৰা হৈছিল। আজি এই 100 টা টীকাকৰণ কেন্দ্ৰ শক্তিশালী সুৰক্ষা প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় যোগানৰ সৈতে কাৰ্যকৰী হৈ আছে।
এই হস্তক্ষেপবোৰৰ লগতে উৎসাহী সম্প্ৰদায়ৰ অংশগ্ৰহণ আৰু স্থানীয় চৰকাৰৰ সমৰ্থনে ভেকচিনৰ প্ৰতি থকা মানুহৰ দ্বিধা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিছে। দৰাচলতে যিবোৰ গাওঁ এই অভিযানৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে তাৰ বাসিন্দাসকলে এতিয়া তেওঁলোকৰ ভেকচিন শ্বট ল'বলৈ অতিকৈ আগ্ৰহী। সকলোৱে সহজে টীকাকৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ অভিযানটোৱে এই আন্দোলন আগলৈকো অব্যাহত ৰাখিব। এই অভিযানত যোগদান কৰাৰ বাবে ই সঠিক সময়, কাৰণ যিকোনো ঠাইতে যিকোনো লোকৰ স্বাস্থ্য মানেই হৈছে সকলোতে, সকলোৰে বাবে স্বাস্থ্য।
অনিল পাৰমাৰ, উপ-সভাপতি, সম্প্ৰদায় বিনিয়োগ,
ইউনাইটেড ৱে’ মুম্বাই
First published: