உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • কি আচৰিত ! ১৩ মহীয়া বয়সৰ কণমানিৰ পেট ফুলা সমস্যা আছিল, অনুসন্ধানত পোৱা গ'ল ১ কেজি ২৫০ গ্ৰাম ওজনৰ ভ্ৰূণ ...

    কি আচৰিত ! ১৩ মহীয়া বয়সৰ কণমানিৰ পেট ফুলা সমস্যা আছিল, অনুসন্ধানত পোৱা গ'ল ১ কেজি ২৫০ গ্ৰাম ওজনৰ ভ্ৰূণ ...

    file photo

    file photo

    চিকিৎসকে চোনোগ্ৰাফী, চিটি স্কেন আৰু এম.আৰ.আই.-ৰ পৰা কণমানিৰ পেটৰ ভ্ৰূণটো চিনাক্ত কৰিছিল। চিকিৎসকসকলে তেতিয়া অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে আৰু ভ্ৰূণটো আঁতৰাই দিছে।

    • Share this:
    ঝাৰখণ্ডৰ গিৰিডিহৰ কেঁচুৱা ছোৱালী এজনীৰ পেটত পোৱা গৈছে ভ্ৰূণ। হতবাক পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে ছোৱালীজনীক ৰাঁচীৰ এখন ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়লৈ লৈ গৈছিল। চিকিৎসকে চোনোগ্ৰাফী, চিটি স্কেন আৰু এম.আৰ.আই.-ৰ পৰা কণমানিৰ পেটৰ ভ্ৰূণটো চিনাক্ত কৰিছিল। চিকিৎসকসকলে তেতিয়া অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে আৰু ভ্ৰূণটো আঁতৰাই দিছে। কেঁচুৱাটোৰ পেটত ১ কিলোগ্ৰাম ২৫০ গ্ৰামৰ ভ্ৰূণ আছিল। শিশু ৰোগ বিভাগৰ দলটোৱে পৰীক্ষাৰ পিছত নৱজাতকৰ সফল অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিছিল আৰু ভ্ৰূণটো আঁতৰ কৰিছিল। চিকিৎসকসকলে কৈছিল যে কেঁচুৱাটোৰ পেটৰ ভ্ৰূণটো সময়ৰ লগে লগে ডাঙৰ হৈ আহিছিল। কেঁচুৱাটোৰ দুমাহ বয়সৰ পৰাই পেটৰ বিষ হৈছিল।

    চিকিৎসকে কৈছিল যে মাতৃৰ গৰ্ভত যমজ সন্তান জন্ম হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত, এটা ভ্ৰূণ বিকশিত নহয় আৰু আনজনৰ শৰীৰত লাগি থাকে। এতিয়ালৈকে বিশ্বজুৰি প্ৰায় ২০০ টা এনে ধৰণৰ ঘটনা ৰখা হৈছে। তেনে এটা ঘটনা ৫০ লাখ লোকৰ মাজত এজনৰ হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভাৰতৰ কিছুমান ৰাজ্যত এনে ধৰণৰ ৫-৬ টা ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছে। চিকিৎসকৰ ভাষাত ইয়াক ফিটছ ইন ফিটু বুলি কোৱা হয় অৰ্থাৎ ভ্ৰূণৰ ভিতৰত থকা আন এটা ভ্ৰূণ।

    ছোৱালীজনী গিৰিদিহৰ, যাৰ সৈতে তাইৰ মাক-দেউতাক তাতিচিলভেৰ এখন ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়লৈ দৌৰি গৈছিল। চিকিৎসকে বিষত আক্ৰান্ত কেঁচুৱাটোৰ এটা আল্ট্ৰাচাউণ্ড কৰিছিল আৰু তেওঁলোকে কিছুমান বিশেষ বিভ্ৰান্তি লক্ষ্য কৰিছিল। চোনোগ্ৰাফী, চিটি স্কেন আৰু এম.আৰ.আই. প্ৰতিবেদনে তেতিয়া নিশ্চিত কৰিছিল যে কেঁচুৱাটোৰ পেটত ভ্ৰূণ আছিল। আলোক চন্দ্ৰ প্ৰকাশৰ দলটোৱে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিছিল আৰু ভ্ৰূণটো কেঁচুৱাটোৰ পেটৰ পৰা উলিয়াই আনিছিল। কেঁচুৱাটো এতিয়া সম্পূৰ্ণ স্বাস্থ্যৱান। তেওঁক চিকিৎসালয়ৰ পৰা অব্যাহতি দিয়া হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: