কিয় কিছুমান লোকে আনতকৈ বেছি কফি খায়? কিন্তু আপুনি কফি কেতিয়া নাখাব? গৱেষণাই কি প্ৰকাশ কৰিলে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 4, 2021, 7:35 PM IST
কিয় কিছুমান লোকে আনতকৈ বেছি কফি খায়? কিন্তু আপুনি কফি কেতিয়া নাখাব? গৱেষণাই কি প্ৰকাশ কৰিলে?
আমাৰ জেনেটিক্সে আমি খোৱা কফিৰ পৰিমাণ সক্ৰিয়ভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু আমাক অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

আমাৰ জেনেটিক্সে আমি খোৱা কফিৰ পৰিমাণ সক্ৰিয়ভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু আমাক অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

  • Share this:
ক'লা, চেনী বিহীন, শক্তিশালী, গাখীৰৰ সৈতে... যেতিয়া কফিৰ কথা আহে, আমাৰ সকলোৰে আমাৰ নিৰ্দিষ্ট পছন্দ আছে। কিন্তু আপুনি নিশ্চিতভাৱে লক্ষ্য কৰিছে যে কিছুমান লোকে আনতকৈ বহু বেছি পৰিমাণে কফি খায়। আৰু আমাৰ জিনৰ ইয়াৰ সৈতে কিবা সম্পৰ্ক থাকিব পাৰে।

The Journal of American Nutritionত প্ৰকাশিত নতুন গৱেষণা অনুসৰি আমি খোৱা কফিৰ পৰিমাণ স্বাস্থ্যৰ সূচক হ'ব পাৰে। University of South Australia (UniSA)ৰ গৱেষকসকলে চলোৱা এই অধ্যয়নটোৱে আমাৰ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কফি সেৱনৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত বিশেষভাৱে দৃষ্টি ৰাখিছিল।

UK Biobankৰ তথ্য ব্যৱহাৰ কৰি, গৱেষকসকলে ৩,৯০,৪৩৫ গৰাকী লোকৰ সচৰাচৰ কফি সেৱন পৰীক্ষা কৰিছিল, তাৰ পিছত ইয়াক বুনিয়াদী ৰক্তচাপৰ স্তৰৰ লগতে হৃদস্পন্দনৰ হাৰৰ সৈতে তুলনা কৰিছিল। অধ্যয়নটোৰ লেখকসকলে দেখিছিল যে উচ্চ ৰক্তচাপ, এনজিনা বা এৰিথমিয়া থকা লোকসকলে এই লক্ষণবোৰ নোহোৱা লোকৰ তুলনাত ডিকাফিনেটেড কফি গ্ৰহণ কৰাৰ বা ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে এৰাই যোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

অধ্যয়নটোৰ মুখ্য গৱেষক আৰু UniSAৰ অষ্ট্ৰেলিয়ান চেণ্টাৰ ফৰ প্ৰিচিচন হেল্থৰ সঞ্চালক এলিনা হিপ্প’নেন (Elina Hyppönen)ৰ বাবে, এইটো এটা ইতিবাচক ফলাফল। ই দেখুৱায় যে আমাৰ জেনেটিক্সে আমি খোৱা কফিৰ পৰিমাণ সক্ৰিয়ভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু আমাক অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

"মানুহে অৱচেতনভাৱে তেওঁলোকৰ ৰক্তচাপ কিমান উচ্চ তাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি কেফেইনৰ সুৰক্ষিত স্তৰ স্ব-নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, আৰু এয়া সম্ভৱতঃ এক সুৰক্ষামূলক আনুবংশিক প্ৰণালীৰ ফল। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে যিজনে যথেষ্ট পৰিমাণে কফি সেৱন কৰে তেওঁ কেফেইনৰ প্ৰতি আনুবংশিকভাৱে অধিক সহনশীল হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, অতি কমকৈ সেৱন কৰা ব্যক্তিৰ তুলনাত," গৱেষকজনে ব্যাখ্যা কৰে।

"যদি আপোনাৰ শৰীৰে আপোনাক সেই অতিৰিক্ত কফি কাপ সেৱন নকৰিবলৈ কৈছে, তেন্তে ইয়াৰ কাৰণ থাকিব পাৰে। আপোনাৰ শৰীৰৰ কথা শুনিব, ই অধিক সুসংগত... আপুনি ভবাতকৈ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ," এলিনাই হিপ্প’নেনে পৰামৰ্শ দিয়ে।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 4, 2021, 7:35 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি