• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • গৰম খাদ্যৰ ফলত জিভা পুৰিলে পোৰণি প্ৰশমিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে এইসমূহ ঘৰুৱা উপায়...

গৰম খাদ্যৰ ফলত জিভা পুৰিলে পোৰণি প্ৰশমিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে এইসমূহ ঘৰুৱা উপায়...

Image/pexels-oleg-magni

Image/pexels-oleg-magni

কেতিয়াবা অত্যাধিক গৰম খাদ্য খোৱাৰ বাবেবা চোকা জলকীয়া খোৱাৰ ফলত জিভা পোৰে (Tongue burns)। জিভাৰ পোৰণিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ (To get relief from burnt tongue) কেৱল চেনীয়ে নহয় আন বহুতো বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

  • Share this:
কেতিয়াবা অত্যাধিক গৰম খাদ্য খোৱাৰ বাবে (By eating something hot) বা চোকা জলকীয়া খোৱাৰ ফলত জিভা পোৰে (Tongue burns)। এনে পৰিস্থিতিত, জিভাৰ পোৰণি কেনেদৰে প্ৰশমিত কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে আমাৰ চিন্তা হেৰাই যায়। অৱশ্যে, কিছুমানে পোৰণি প্ৰশমিত কৰিবলৈ প্ৰায়ে চেনী খোৱা দেখা যায়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে জিভাৰ পোৰণিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ (To get relief from burnt tongue) কেৱল চেনীয়ে নহয় আন বহুতো বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই বিষয়ে জানো আহক।

আইচক্ৰীম খাব পাৰে
চোকা জলকীয়া বা গৰম খাদ্য খোৱাৰ ফলত জিভা জ্বলিলে আইচক্ৰীম খাব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, আপুনি আইচক্ৰীমৰ সৰু বাইট গ্ৰহণ কৰা উচিত। ইয়াক লগে লগে খোৱাৰ পৰিৱৰ্তে গলি নোযোৱালৈকে আপোনাৰ জিভাত থৈ দিব। ই পোৰণিৰ পৰা সকাহ দিব।

বৰফৰ টুকুৰাৰ সহায় লওক
জিভাৰ পোৰণি প্ৰশমিত কৰিবলৈ আপুনি বৰফৰ টুকুৰাৰ সহায় ল'ব পাৰে। বৰফৰ টুকুৰাটো অলপ সময়ৰ বাবে আপোনাৰ মুখত ৰাখিব। ই পোৰণি প্ৰশমিত কৰিব।

দৈ সেৱন কৰিব পাৰে
এটা বাটিত অলপ ঠাণ্ডা দৈ লওঁক আৰু জিভাৰ জ্বলা-পোৰা নিৰাময় কৰিবলৈ ইয়াক এচামুচকৈ সৰু-সৰু বাইটেৰে সেৱন কৰক। ই জিভাৰ জ্বলা-পোৰা নোহোৱা কৰাত সহায় কৰিব।

ঠাণ্ডা ফলৰ ৰস বা পানী
জিভাৰ জ্বলা-পোৰা উপশম কৰিবলৈ আপুনি ঠাণ্ডা ফলৰ ৰস, চৰবত বা পানীৰ সহায় ল'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আধা গিলাচ ঠাণ্ডা জ্যুচ বা পানী লওঁক আৰু চিপ লোৱাৰ পিছত অলপ সময়ৰ বাবে আপোনাৰ মুখত ৰাখক। ইয়াৰ তাপমাত্ৰা স্বাভাৱিক হোৱাৰ পিছত সেইখিনি গিলি দি পৰৱৰ্তী চিপটো লওঁক। ই জ্বলা-পোৰাৰ পৰা সকাহ দিব।

মৌ লগাব পাৰে
জিভা জ্বলিলে আপুনি মৌৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, এচামুচ মৌ লওঁক আৰু ইয়াক জিভাত প্ৰলেপ দিয়ক। কিছু সময়ৰ পিছত ইয়াৰ আৱৰণ পাতল হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিলে পুনৰ প্ৰলেপ দিয়ক। এনে কৰিলে পোৰণিৰ পৰা সকাহ পায়।

মিণ্টৰ সহায় লওক
পোৰা জিভা ঠাণ্ডা আৰু উপশম কৰিবলৈ আপুনি জিভাত পুদিনা টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। ইয়াক প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছত, যেতিয়া ইয়াৰ শীতলতা হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিলে, আপুনি এই প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰিব পাৰে। আপুনি ইয়াক জিভাৰ পৰা আঁতৰাব বিচাৰিলে ঠাণ্ডা পানীৰে ধুই পেলাব পাৰে।

(স্বীকাৰ: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। News18-এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: