உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Sleep Walking: টোপনিতে খোজকাঢ়ি কিয় গৈ থাকে ? টোপনিতে কিয় গাড়ী চলাই ? ইয়াৰ Treatment কি ?

    Sleep Walking: টোপনিতে খোজকাঢ়ি কিয় গৈ থাকে ? টোপনিতে কিয় গাড়ী চলাই ? ইয়াৰ Treatment কি ?

    Image Credit : shutterstock

    Image Credit : shutterstock

    Sleepwalking Symptoms And Cause: আমি Horror Movieত টোপনিত খোজ কঢ়া (Sleep walking) ঘটনা দেখিছোঁ কিন্তু ই প্ৰকৃততে যিকোনো সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সমস্যা হ'ব পাৰে। হয়, ই প্ৰকৃততে এক চিকিৎসা পৰিস্থিতি যাক Somnambulism বুলিও জনা যায়।

    • Share this:
    Sleepwalking Symptoms And Cause: আমি Horror Movieত টোপনিত খোজ কঢ়া (Sleep walking) ঘটনা দেখিছোঁ কিন্তু ই প্ৰকৃততে যিকোনো সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সমস্যা হ'ব পাৰে। হয়, ই প্ৰকৃততে এক চিকিৎসা পৰিস্থিতি যাক Somnambulism বুলিও জনা যায়। এনে পৰিস্থিতিত, এজন ব্যক্তি সাৰ পায় আৰু কেতিয়াবা খোজ কাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। কেতিয়াবা টোপনিত খোজ কঢ়াৰ ফলত গুৰুতৰ দুৰ্ঘটনাও ঘটিব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, সঠিক সময়ত চিকিৎসা কৰিলে ইয়াক আৰোগ্য কৰিব পাৰি (Treatment)।

    লক্ষণবোৰ কি

    মায়োক্লিনিকৰ মতে, সাধাৰণতে নিশা টোপনি যোৱাৰ লক্ষণ দেখা যায়। এইটো গভীৰ টোপনি যোৱাৰ পিছত আৰম্ভ হয় আৰু কেইবা মিনিট ধৰি থাকিব পাৰে। যেতিয়া ইয়াৰ লক্ষণবোৰৰ কথা আহে, বিচনাৰ পৰা ওলাই ঘূৰি ফুৰে, বিচনাত বহি আপোনাৰ চকু মুকলি ৰাখে, আনৰ সৈতে প্ৰতিক্ৰিয়া বা বাৰ্তালাপ নকৰে, সাৰ পোৱাৰ পিছত অলপ সময়ৰ বাবে অন্যমনস্ক বা বিভ্ৰান্ত হয় ইত্যাদি।

    টোপনিৰ সন্ত্ৰাস কি

    কেতিয়াবা মানুহে টোপনি যোৱাৰ সময়ত অত্যাধিক অৱস্থালৈ যায় আৰু কেতিয়াবা হিংসাত্মক হৈ পৰে। শোৱাৰ সময়ত দৈনন্দিন ৰুটিন সক্ৰিয় কৰিব, যেনে পোছাক পিন্ধা, কথা কোৱা বা খোৱা ইত্যাদি, ঘৰএৰি যোৱা, টোপনিত গাড়ী চলোৱা, প্ৰস্ৰাৱ কৰা, চিৰি বা খিৰিকীৰ তললৈ পৰা ইত্যাদি।

    এনে হ'লে কি কৰিব লাগে

    যদিও টোপনিত খোজ কঢ়াটো এক স্বাভাৱিক চিকিৎসীয় স্থিতি, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ প্ৰয়োজন যদি ই এক ভয়ানক কাৰকলৈ পৰিৱৰ্তিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে।

    ইয়াত টোপনি যোৱাৰ কাৰণবোৰ আছে

    মায়োক্লিনিকৰ মতে, টোপনিত খোজকঢ়া প্ৰতিহত কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত টোপনি লোৱা, টোপনিৰ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    লগতে যিমান সম্ভৱ চাপ, উদ্বেগ পৰিহাৰ কৰিব আৰু এই উদ্দেশ্যৰ বাবে জীৱনশৈলীত যোগ, ধ্যান আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।

    - ৰাতিপুৱা সোনকালে উঠক আৰু ৰাতি সোনকালে শুবলৈ অভ্যাস কৰক।

    - দৈনিক ব্যায়াম আৰু খোজ কঢ়া ইত্যাদি কৰিব।

    - কেফেইনযুক্ত পদাৰ্থ অত্যাধিক সেৱন কৰা পৰিহাৰ কৰিব।

    - শোৱা কোঠাৰ সকলো লাইট অফ কৰক।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: