• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Puffy Eyes: টোপনিৰ পৰা সাৰ পোৱাৰ পিছত আপোনাৰ চকু ফুলে নেকি ? এইসমূহ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত হ্ৰাস কৰিব পাৰিব চকু ফুলাৰ সমস্যা...

Puffy Eyes: টোপনিৰ পৰা সাৰ পোৱাৰ পিছত আপোনাৰ চকু ফুলে নেকি ? এইসমূহ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত হ্ৰাস কৰিব পাৰিব চকু ফুলাৰ সমস্যা...

Image Credit : shutterstock

Image Credit : shutterstock

বহু লোকৰ এটা সমস্যা হয় যে যেতিয়া তেওঁলোকে ৰাতিপুৱা সাৰ পায়, তেওঁলোকৰ চকু ফুলা হয় (Puffy)। আপুনি কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ (Home Remedies) সহায়ত এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে। 

  • Share this:
বহু লোকৰ এটা সমস্যা হয় যে যেতিয়া তেওঁলোকে ৰাতিপুৱা সাৰ পায়, তেওঁলোকৰ চকু ফুলি থাকে (Puffy)। দৰাচলতে, চকুৰ চাৰিওফালৰ ছাল যথেষ্ট সংবেদনশীল। এই সমস্যাটো প্ৰকৃততে চকুৰ চাৰিওফালে তৰল জমা হোৱা (Eyes) বা পেৰিঅৰ্বিটাল এডিমাৰ ফলত হয়। উচ্চ জাংক ফুড, টোপনিৰ অভাৱ আৰু সুৰা পান আদিৰ ফলত এয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। যদি আপুনি আপোনাৰ মুখত এনে কিছুমান লক্ষণ অনুভৱ কৰি আছে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰ আৰু জীৱনশৈলীত কিছু পৰিৱৰ্তন কৰি এই সমস্যাটো এৰাই চলিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ (Home Remedies) সহায়ত এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

এইবোৰ হৈছে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ

  • যদি আপোনাৰ চকু ফুলি যায় তেন্তে আপোনাৰ মুখখন বৰফৰ ঠাণ্ডা পানীৰে ধুব। এনে কৰিলে এই সমস্যা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

  • ক'ল্ড কম্প্ৰেছ প্ৰক্ৰিয়া হিচাপে আপুনি বৰফৰ টুকুৰাবোৰ কাপোৰ বা ৰুমাল এখনত ৰাখি আৰু ইয়াক লাহে লাহে চকুৰ চাৰিওফালে ঘূৰাই দিয়ক, সমস্যা হ্ৰাস হ'ব।

  • এই সমস্যা নিৰাময়ৰ বাবে তিয়ঁহো উপকাৰী। তিয়ঁহৰ টুকুৰা বোৰ ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত ৰাখক আৰু তাৰ পিছত সেইবোৰ প্ৰায় ১৫ মিনিটৰ বাবে আপোনাৰ চকুত ৰাখক। ফুলাটো সোনকালেই আৰোগ্য হ'ব।

  • দুটা চাহ মোনা পানীত তিয়াই ৰাখক আৰু সেইবোৰ ফ্ৰিজত ঠাণ্ডা কৰি ৰাখক আৰু ঠাণ্ডা হ'লে চকুৰ পতাত ৰাখক। ই চকুৰ ফুলা হ্ৰাস কৰাত অতি সহায়ক।

  • ধাতুৰ চামুচ এখন লওঁক আৰু কিছু সময়ৰ বাবে ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত ঠাণ্ডা কৰক। এতিয়া ইয়াক কেইমিনিটমানৰ বাবে চকুৰ ওপৰত ৰাখক। চকুৰ ফুলা হ্ৰাস হ'ব।

  • চকু ফুলা সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাবলৈ দৈনিক ৫-৬ লিটাৰ পানী খাব। এনে কৰিলে শৰীৰে বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ ফ্লাশ কৰাত সহায় কৰিব আৰু চকুৰ ফুলি থকা বেমাৰ নিৰাময় কৰিব। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

Published by:Kokil Sarma
First published: