உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Health: গাখীৰ বৰ উপকাৰী, কিন্তু গাখীৰৰ সৈতে কেতিয়াও এই ৫ বিধ খাদ্য নাখাব ! কি কি জানি লওক...

    Health: গাখীৰ বৰ উপকাৰী, কিন্তু গাখীৰৰ সৈতে কেতিয়াও এই ৫ বিধ খাদ্য নাখাব ! কি কি জানি লওক...

    গাখীৰৰ সৈতে ফল খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে !  Image Credit : shutterstock

    গাখীৰৰ সৈতে ফল খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে ! Image Credit : shutterstock

    Dangerous Combination With Milk: আমি ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ বা ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত milk খাবলৈ ভাল পাওঁ। কিন্তু কেতিয়াবা আমি স্বাস্থ্যকৰ লঘু আহাৰ বা পানীয় প্ৰস্তুত কৰোঁ যি কিছুমান সংমিশ্ৰণ (Combination) প্ৰস্তুত কৰে যি লাভান্বিত হোৱাৰ সলনি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    উন্নত স্বাস্থ্যৰ (Health) বাবে গাখীৰ (milk) খোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। শিশুৰ উন্নত বিকাশৰ বাবে এইটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ কেলচিয়াম আৰু ভিটামিন ডি থাকে যাক আমাৰ হাড়ৰ বিকাশ আৰু শক্তিশালীকৰণৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। সেইকাৰণে আমি ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ বা ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত ইয়াক খাবলৈ ভাল পাওঁ। কিন্তু কেতিয়াবা আমি স্বাস্থ্যকৰ লঘু আহাৰ বা পানীয় প্ৰস্তুত কৰোঁ যি কিছুমান সংমিশ্ৰণ (Combination) প্ৰস্তুত কৰে যি লাভান্বিত হোৱাৰ সলনি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, গাখীৰ টেছিৰ ঠাণ্ডা যি ইয়াৰ বিপৰীত প্ৰকৃতিৰ খাদ্য অৰ্থাৎ গৰম টেছিৰৰ সৈতে গ্ৰহণ কৰিলে আমাক যথেষ্ট ক্ষতি কৰিব পাৰে। এনে এক মিশ্ৰণ আহাৰৰ ফলত হোৱা পাচন তন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ উপৰিও, আমি খাদ্য এলাৰ্জিৰ সমস্যাৰ সৈতেও মোকাবিলা কৰিব লাগিব পাৰে। সেই বস্তুবোৰ কি সেয়া জানো আহক।

    ১. গাখীৰৰ সৈতে বেৰী খোৱা

    কেতিয়াবা আমি গাখীৰ শ্বেক বনোৱাৰ বাবে ষ্ট্ৰবেৰী, ব্লু বেৰী, চেৰী আদি খাওঁ যি প্ৰকৃততে আমাৰ পাচন তন্ত্ৰৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, কেতিয়াবা ই খাদ্যৰ এলাৰ্জিও সৃষ্টি কৰিব পাৰে। গতিকে যদি আপুনি গাখীৰ খায়, বেৰী বা চেৰী খাব প্ৰায় এঘণ্টাৰ ব্যৱধানৰ পিছত।

    ২. গাখীৰৰ সৈতে নেমুজাতীয় ফল খোৱা

    গাখীৰৰ সৈতে কমলা, নেমু, আনাৰস আদি নেমুজাতীয় ফল খোৱাটোৱে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিব পাৰে। দৰাচলতে নেমুজাতীয় ফলত ভিটামিন চি থকা চাইট্ৰিক এচিড থাকে যি গাখীৰৰ সৈতে পান কৰাটো ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত হজমৰ সমস্যা হ'ব পাৰে।

    ৩. গাখীৰৰ সৈতে দৈ

    আয়ুৰ্বেদৰ মতে, দৈ কেতিয়াও গাখীৰৰ সৈতে খাব নালাগে। এনে কৰিলে আপোনাৰ পাচন প্ৰক্ৰিয়া তৎক্ষণাৎ বাধাগ্ৰস্ত হয় আৰু গেছ, পেটৰ বিষ আদি হ'ব পাৰে।

    ৪. গাখীৰেৰে নিমখীয়া

    এইটোও বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি আপুনি নিমখ, জলপান, বিস্কুট আদিৰ দৰে নিমখযুক্ত সামগ্ৰী গাখীৰৰ সৈতে গ্ৰহণ কৰে, আপোনাৰ ইনডাইজেছনৰ সমস্যা হ'ব পাৰে।

    ৫. গাখীৰৰ সৈতে মাংস

    মাংস কেতিয়াও গাখীৰেৰে খাব নালাগে। দৰাচলতে, এই দুয়োটাতে যথেষ্ট পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন থাকে যি হজম প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: