• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Curd Side Effects: দৈ বৰ উপকাৰী, কিন্তু সকলোৱে দৈ খাব নালাগে ! বিশেষকৈ এই সমস্যা থকা লোকসকলে খাব নালাগে দৈ, হ'ব পাৰে লোকচান...

Curd Side Effects: দৈ বৰ উপকাৰী, কিন্তু সকলোৱে দৈ খাব নালাগে ! বিশেষকৈ এই সমস্যা থকা লোকসকলে খাব নালাগে দৈ, হ'ব পাৰে লোকচান...

দৈত কেলচিয়াম (Calcium) থাকে যি হাড়ৰ (Bones) বাবে উপকাৰী। কিন্তু দৈ খোৱাটো কিছুমান লোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। এই লোকসকলে দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

দৈত কেলচিয়াম (Calcium) থাকে যি হাড়ৰ (Bones) বাবে উপকাৰী। কিন্তু দৈ খোৱাটো কিছুমান লোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। এই লোকসকলে দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

দৈত কেলচিয়াম (Calcium) থাকে যি হাড়ৰ (Bones) বাবে উপকাৰী। কিন্তু দৈ খোৱাটো কিছুমান লোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। এই লোকসকলে দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

  • Share this:
Curd Side Effects: দৈ সেৱনে শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে। দৈ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। দৈত কেলচিয়াম (Calcium) থাকে যি হাড়ৰ (Bones) বাবে উপকাৰী। দৈয়ে নিয়মীয়াকৈ খালে কলেষ্টেৰল আৰু উচ্চ বিপিৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে। কিন্তু দৈ খোৱাটো কিছুমান লোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। এই লোকসকলে দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। যদি প্ৰতিদিনে দৈ অত্যাধিক সেৱন কৰা হয় তেন্তে মানুহ ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে। কোনে দৈ খোৱা উচিত নহয় আপোনাক জনাও আহক।

অৰ্থৰাইটিছ
ঠিক আছে তেতিয়া দৈ খোৱাটো হাড় আৰু দাঁতৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু দৈ খোৱাটো অৰ্থৰাইটিছ ৰোগীসকলৰ বাবে ক্ষতিকাৰক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। অৰ্থৰাইটিছ ৰোগীসকলে নিয়মীয়াকৈ দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। ই বিষৰ সমস্যাটো আৰু বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

হাপানীৰ ৰোগী
যদি আপোনাৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ কোনো সমস্যা আছে বা হাপানীৰ ৰোগী হয় তেন্তে আপুনি দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত। যদি আপুনি দৈ খাব বিচাৰে, আপুনি দিনত দৈ খাব লাগে, ৰাতি একেবাৰে দৈ নাখাব।

লেক্টোজ অসহিষ্ণুতা
অত্যাধিক লেক্টোজ অসহিষ্ণুতা থকা সকলেও দৈ খাব নালাগে। এনে লোকৰ দৈ খাই ডায়েৰিয়া আৰু পেটৰ বিষ হ'ব পাৰে।

এচিডিটি সমস্যা
অত্যাধিক এচিডিটি থকা লোকসকলে দৈ একেবাৰে গ্ৰহণ কৰিব নালাগে। দৈ একেবাৰে নাখাব, বিশেষকৈ ৰাতি। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: