মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Healthy Foods: আপোনাৰ ভাগৰ লাগিছে নেকি ? চিন্তা নকৰিব, মাত্ৰ ২ মিনিটতে আপুনি পুনৰ সতেজ হৈ পৰিব ! ইয়াৰ বাবে কি খাব ?

Healthy Foods: আপোনাৰ ভাগৰ লাগিছে নেকি ? চিন্তা নকৰিব, মাত্ৰ ২ মিনিটতে আপুনি পুনৰ সতেজ হৈ পৰিব ! ইয়াৰ বাবে কি খাব ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:June 24, 2021, 8:50 AM IST
Healthy Foods: আপোনাৰ ভাগৰ লাগিছে নেকি ? চিন্তা নকৰিব, মাত্ৰ ২ মিনিটতে আপুনি পুনৰ সতেজ হৈ পৰিব ! ইয়াৰ বাবে কি খাব ?
Image-shutterstock.com

কিছুমান বস্তু খাব পাৰি যি শৰীৰক শক্তিৰে ভৰাই তুলিব পাৰে । আপোনাক কিছুমান চুপাৰ ফুডৰ (Super food) বিষয়ে কওঁ আহক যি আপোনাৰ অলসতাৰ সমস্যা সহজে সমাধান কৰিব।

  • Share this:
আজিৰ ব্যস্ত জীৱনত, আমি প্ৰায়ে নিজৰ সঠিক যত্ন ল'ব নালাগে। কেতিয়াবা ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছতহে শৰীৰে অলস অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, গোটেই দিনটো ভাগৰ থাকে আৰু কোনো কাম সঠিকভাৱে কৰা নহয়। কিন্তু আপুনি আচৰিত হৈছে নেকি যে আপোনাৰ সৈতে এনে কিয় হয় আৰু কি কৰিব লাগে যাতে আপুনি গোটেই দিনটো চঞ্চল আৰু ভাগৰ অনুভৱ নকৰে ? এই ক্ষেত্ৰত, কিছুমান বস্তু খাব পাৰি যি শৰীৰক শক্তিৰে ভৰাই তুলিব পাৰে । আপোনাক কিছুমান চুপাৰ ফুডৰ (Super food) বিষয়ে কওঁ আহক যি আপোনাৰ অলসতাৰ সমস্যা সহজে সমাধান কৰিব।

কলে শক্তি প্ৰদান কৰিব
শৰীৰত গ্লুকোজৰ অভাৱৰ ফলত দূৰ্বলতা হয়। এনে ক্ষেত্ৰত, কল খোৱাটো আপোনাৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। কলত প্ৰাকৃতিক গ্লুকোজ আৰু চেনী অধিক থাকে, সেয়েহে শৰীৰে ইয়াক খোৱাৰ পিছত তাৎক্ষণিক শক্তি লাভ কৰে।

গাখীৰ আৰু শুকান ফল অত্যাৱশ্যকীয়
যদি আপুনি দূৰ্বল অনুভৱ কৰে, নিশ্চিতভাৱে গাখীৰ খাব। গাখীৰত ভিটামিন, খনিজ আৰু অন্যান্য আহাৰ পৰিপূৰক থাকে। আনকি আপোনাৰ শৰীৰত মেগনেছিয়ামৰ অভাৱ থাকিলেও, আপুনি যথেষ্ট দূৰ্বল অনুভৱ কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি শুকান ফলৰ সহায় লোৱা উচিত।

চফে সতেজ ৰাখিব
চফত পোৱা কেলচিয়াম, ছডিয়াম, লো আৰু পটাছিয়ামে শৰীৰত ভাগৰ হৰমন নাইকিয়া কৰে। গতিকে চফগুটি খাওক। ই আপোনাক সতেজ অনুভৱ কৰাব।

গাজৰে ভাগৰ আঁতৰ কৰিব
গাজৰত ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ গুণাগুণ আছে। এই ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰ গ্ৰহণে আমাক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাত সহায় কৰে। গাজৰ শৰীৰত শক্তি বৃদ্ধি কৰাতো সহায়ক।

ৰিলেক্স কৰিবলৈ ডাৰ্ক চকলেট
বেছিভাগ লোকে চকলেট ভাল পায়। চকলেটত থকা কোকাই শৰীৰৰ পেশীবোৰ শিথিল কৰাত সহায় কৰে। সেইকাৰণে চকলেট খোৱাৰ পিছত সতেজ অনুভৱ কৰে। লগতে যথেষ্ট টোপনি আৰু পৰ্যাপ্ত পানী খাব। ই স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাত সহায় কৰে আৰু শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক)
Published by: Kokil Sarma
First published: June 24, 2021, 8:47 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি