உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Fruit Juice: লিভাৰ সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ খাওক কুঁহিয়াৰৰ ৰস, লগতে ই প্ৰতিৰোধ কৰিব ভাইৰেল সংক্ৰমণো...

    Fruit Juice: লিভাৰ সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ খাওক কুঁহিয়াৰৰ ৰস, লগতে ই প্ৰতিৰোধ কৰিব ভাইৰেল সংক্ৰমণো...

    Image-shutterstock.com

    Image-shutterstock.com

    Benefits Of Sugarcane Juice: কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাটোৱে কেৱল শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি নকৰে লগতে শৰীৰক বিভিন্ন গুৰুতৰ ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। কুঁহিয়াৰৰ ৰসত চৰ্বি সম্পূৰ্ণৰূপে কম যদিও ই সোৱাদত মিঠা।

    • Share this:
    Benefits Of Sugarcane Juice: ফলৰ ৰস (Fruit Juice) শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী। মানুহে প্ৰতিটো ঋতুত বিভিন্ন ধৰণৰ ফলৰ ৰস খাবলৈ পছন্দ কৰে, কিন্তু কিছুমান ফল আছে যি বছৰৰ যিকোনো সময়তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী হ'ব পাৰে। পুষ্টি(Nutrients) ৰে সমৃদ্ধ কুঁহিয়াৰ আমাৰ বাবে বিভিন্ন ৰূপত উপকাৰী প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাটোৱে কেৱল শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি নকৰে লগতে শৰীৰক বিভিন্ন গুৰুতৰ ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। কুঁহিয়াৰৰ ৰসত চৰ্বি সম্পূৰ্ণৰূপে কম যদিও ই সোৱাদত মিঠা।

    নেমু আৰু Black saltৰ সৈতে মিহলি কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাটো আৰু অধিক সুস্বাদু আৰু লগতে ই শক্তিৰে ভৰাই শৰীৰক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে। কুঁহিয়াৰত আঁহৰ পৰিমাণো যথেষ্ট বেছি হোৱা দেখা যায়। সতেজ কুঁহিয়াৰৰ ৰসে জণ্ডিচ (Jaundice), ৰক্তহীনতা আৰু এচিডিটি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। গ্ৰীষ্মকালত কুঁহিয়াৰৰ ৰস খালে শৰীৰ শীতল হয় আৰু পেটৰ সমস্যা হ্ৰাস হয়। কুঁহিয়াৰৰ ৰসৰ লাভালাভ-

    ডায়েবেটিচত উপকাৰী
    কুঁহিয়াৰে আমাৰ শৰীৰত গ্লুকোজৰ পৰিমাণ সন্তুলিত কৰে যাৰ ফলত ডায়েবেটিচত ইয়াক পান কৰিব পাৰি। প্ৰাকৃতিক মিঠাইৰে ভৰ্তি কুঁহিয়াৰৰ ৰস ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰী হ'ব পাৰে।

    লিভাৰৰ বাবে উপকাৰী
    এজন ব্যক্তিৰ জণ্ডিচ থাকিলে কুঁহিয়াৰৰ ৰস দিয়া হয়। কুঁহিয়াৰৰ ৰস যকৃতৰ বাবে অতি ভাল। ই যকৃত(Liver) সম্পৰ্কীয় ৰোগ নিৰাময় কৰে আৰু যকৃতক সঠিকভাৱে কাম কৰাত সহায় কৰে

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে
    কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাৰ ফলত শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়। শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে শৰীৰক বহু প্ৰকাৰৰ ভাইৰেল ৰোগৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখে।

    ওজন হ্ৰাস কৰে
    কুঁহিয়াৰত উচ্চ পৰিমাণৰ আঁহ থাকে যি বৃদ্ধি হোৱাৰ সময়ত ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই শৰীৰত ক্ষতিকাৰক কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে যি ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে আৰু হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখে।

    ছাল উজ্জ্বল কৰি তোলে
    গ্ৰীষ্মকালত, তীব্ৰ সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু ঘামৰ বাবে ছালে ইয়াৰ সৌন্দৰ্য হেৰুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে। কুঁহিয়াৰৰ ৰস খালে ছাল উজ্জ্বল হৈ পৰে। কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাটোৱে ছাল পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখে।

    পিম্পল আৰু দাগ আঁতৰাওক
    কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাটোৱে পিম্পল আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। কুঁহিয়াৰত শুক্ৰাণু বেছি থাকে যি যিকোনো ঘাঁ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে। ই মুখৰ সকলো দাগ আঁতৰ কৰে আৰু শৰীৰৰ লেতেৰা তেজ পৰিষ্কাৰ কৰে।

    হাড়ে শক্তিশালী কৰে
    কুঁহিয়াৰৰ ৰসত কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, ফছফৰাছ, আইৰণ আৰু পটেছিয়াম থাকে যি আমাক শৰীৰৰ হাড় শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: