• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Reducing Weight : শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ৫টা বিজ্ঞানসন্মত উপায় জানি লও আহক...

Reducing Weight : শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ৫টা বিজ্ঞানসন্মত উপায় জানি লও আহক...

মাহজাতীয় শস্য, বীন, সেউজীয়া পাচলিত প্ৰ'টিন আৰু আঁহ অধিক আৰু কেলৰি কম গ্ৰহণ হয় যি ভোক হ্ৰাস কৰে। Image Credit : shutterstock

মাহজাতীয় শস্য, বীন, সেউজীয়া পাচলিত প্ৰ'টিন আৰু আঁহ অধিক আৰু কেলৰি কম গ্ৰহণ হয় যি ভোক হ্ৰাস কৰে। Image Credit : shutterstock

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি ওজন স্বাস্থ্যকৰভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নহয়, ই বহুতো ৰোগৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আমি আমাৰ জীৱনশৈলী আৰু আহাৰ সলনি কৰি ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰোঁ।

  • Share this:
ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰা (Reducing Weight) অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস নকৰে, আপুনি সোনকালেই ডায়েবেটিচ, হৃদৰোগ, বৃক্ক ৰোগ আদিৰ দৰে ৰোগৰ চিকাৰ হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ওজন বৃদ্ধি হ্ৰাস কৰিবলৈ স্বাস্থ্যকৰ উপায় (Healthy Way) অৱলম্বন কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি ওজন স্বাস্থ্যকৰভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নহয়, ই বহুতো ৰোগৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আমি আমাৰ জীৱনশৈলী আৰু আহাৰ সলনি কৰি ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰোঁ। গতিকে আমি কেনেকৈ বিজ্ঞানসন্মতভাৱে ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰোঁ জানো আহক।

১. ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত উচ্চ প্ৰ'টিন খাব

যদি আপুনি ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত উচ্চ প্ৰ'টিন গ্ৰহণ কৰে, ই ওজন হ্ৰাস কৰাত কাৰ্যকৰী হ'ব পাৰে। ইউএছ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ হেল্থৰ প্ৰকাশিত গৱেষণা অনুসৰি, শৰীৰে কাৰ্বোহাইড্ৰেটতকৈ প্ৰ'টিন হজম কৰিবলৈ অধিক কেলৰি ব্যয় কৰিব লাগিব। দৰাচলতে, যদি গোটেই দিনটোত গ্ৰহণ কৰা মুঠ কেলৰিৰ ২৫ শতাংশ প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা হয়, ৰাষ্ট্ৰীয় ঔষধ পুথিভঁৰালৰ এক অধ্যয়ন অনুসৰি ভোকৰ আকাংক্ষা ৬০ শতাংশ হ্ৰাস হয়।

২. ফাইবাৰ গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰক

আপুনি যিমান পাৰে সিমান আঁহ সমৃদ্ধ খাদ্য খাব। যেনে মাহজাতীয় শস্য, বীন, সেউজীয়া পাচলি ইত্যাদি। সেইবোৰত প্ৰ'টিন আৰু আঁহ অধিক আৰু কেলৰি কম গ্ৰহণ হয় যি ভোক হ্ৰাস কৰে। যাৰ বাবে আমি অত্যাধিক খোৱা নাই আৰু ওজন হ্ৰাস কৰা আৰম্ভ কৰোঁ।

৩. যথেষ্ট টোপনি লওক

যদি আপুনি নিশাৰ টোপনি কম পাইছে, ই আপোনাৰ ভোকৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। দৰাচলতে, যেতিয়া আপুনি কম টোপনি যায়, ভোক হ্ৰাস কাৰী হৰমন লেপ্টিনৰ উৎপাদন হ্ৰাস হয় আৰু ভোক হৰমন, ঘ্ৰেলিন বৃদ্ধি হয়। এক গৱেষণা অনুসৰি, এজন ব্যক্তিয়ে এসপ্তাহৰ বাবে কেৱল ৫ ঘণ্টা শুলে এক কিলো লৈকে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৪. আৰামেৰে খাওক

দৰাচলতে, যেতিয়া আমি খাওঁ, হজম হোৱা হৰমন, ঘ্ৰেলিন, আৰু ভোক নিয়ন্ত্ৰণকাৰী হৰমনৰ সংকেত মগজুলৈ আহিবলৈ প্ৰায় ২০ মিনিট সময় লাগে। এই ক্ষেত্ৰত, যদি আপুনি দ্ৰুতগতিত খায়, সংকেত মগজুলৈ যোৱাৰ আগতে আপুনি যথেষ্ট কেলৰি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

৫. মিঠা বস্তুৰ পৰা আঁতৰি থাকক

যদি আপুনি প্ৰতিদিনে চডা, কোলা, ফ্ৰুট পাঞ্চ, এনাৰ্জি ড্ৰিংক আদি মিঠা পানীয় গ্ৰহণ কৰে বা অধিক মিঠাই খায়, ই শৰীৰত কেলৰি গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰে যি বাৰ্ণ কৰা সহজ নহয়। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য  সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: