মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Health Benefits Of Pumpkin: ৰঙালাও খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হোৱাৰ লগতে শৰীৰত আইৰণৰ পৰিমাণ সঠিক থাকে, আৰু কি কি গুণ আছে ইয়াৰ ?

Health Benefits Of Pumpkin: ৰঙালাও খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হোৱাৰ লগতে শৰীৰত আইৰণৰ পৰিমাণ সঠিক থাকে, আৰু কি কি গুণ আছে ইয়াৰ ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 1, 2021, 9:43 AM IST
Health Benefits Of Pumpkin: ৰঙালাও খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হোৱাৰ লগতে শৰীৰত আইৰণৰ পৰিমাণ সঠিক থাকে, আৰু কি কি গুণ আছে ইয়াৰ ?
Image-shutterstock.com

ঠাণ্ডা আৰু কাহত ৰঙালাও খোৱাটোৱে যথেষ্ট সকাহ দিয়ে। ৰঙালাও এই ঋতুত পিম্পল আৰু উফিৰ পৰাও সকাহ দিয়ে।

  • Share this:
Health Benefits Of Pumpkin: ৰঙালাও (Pumpkin) হৈছে এক পাচলি যাৰ নামটোৱে মানুহক তেওঁলোকৰ নাক সংকুচিত কৰে, কিন্তু আপোনাক কওঁ যে ই স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। ইয়াক আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ঠাণ্ডা আৰু কাহত ৰঙালাও খোৱাটোৱে যথেষ্ট সকাহ দিয়ে। ৰঙালাওত ভিটামিন এ , কেৰোটিন, জেন্থিন আৰু জেক্সান্থিন গ্ৰহণ থাকে, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু দ্ৰুত আৰোগ্য হোৱাত সহায় কৰে। ভিটামিন বি আৰু বি6- এ বিশেষকৈ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত আৰু পিএমএছ বিষ উপশম কৰাত সহায় কৰে। ফোলেটে লোৰ আত্মীকৰণ উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু এইচবি স্তৰ উন্নত কৰে। ৰঙালাও এই ঋতুত পিম্পল আৰু উফিৰ পৰাও সকাহ দিয়ে। ৰঙালাওৰ লাভালাভবোৰ বৰ্ণনা কৰোঁ আহক।

আইৰণ সমৃদ্ধ
ৰঙালাও আইৰণেৰে সমৃদ্ধ। আইৰণ এটা অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান আৰু আমি ইয়াক আমাৰ খাদ্য বিকল্পৰ পৰা পাওঁ। আইৰণৰ পৰিমাণ কম হ'লে ৰক্তহীনতা হ'ব পাৰে যাৰ ফলত শক্তিৰ স্তৰ কম হোৱা, মূৰ ঘূৰোৱা, ছাল আৰু নখ হালধীয়া হোৱাৰ দৰে সমস্যা হ'ব পাৰে। আপুনি এই পুষ্টিকৰ পাচলি খাই আটাইতকৈ সুস্বাদু উপায়েৰে আইৰণ পাব পাৰে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰক
ৰঙালাও ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ৰঙালাওৰ মণ্ড আৰু বীজ ভিটামিন চি আৰু বিটা-কেৰোটিন দুয়োটাৰে সমৃদ্ধ। ইয়াত পুষ্টিৰ এক শক্তিশালী সংমিশ্ৰণ আছে যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। বিটা-কেৰোটিন ভিটামিন এলৈ ৰূপান্তৰিত হয়।

ওজন কম
এই পুষ্টিকৰ পাচলিত আঁহ থাকে। ইয়াত অতি কম কেলৰি গ্ৰহণ আৰু কোনো চৰ্বি নাই। আঁহৰ উপস্থিতিয়ে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে আঁহ সমৃদ্ধ খাদ্যই শৰীৰ হজম কৰিবলৈ অধিক সময় লয়। ই ভোক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। ৰঙালাও আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে কিয়নো ই আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে পেট ভৰ্তি কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

ঋতুগত ৰোগ প্ৰতিৰোধ
বৰষুণত চৰ্দি আৰু ডিঙিৰ বিষে বেছিভাগ লোকক আমনি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত ৰঙালাওৱে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। ই ভিটামিন এ, ই, চি আৰু আইৰণেৰে সমৃদ্ধ যি আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে আৰু সৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে।

চকুৰ বাবে ভাল
ৰঙালাও চকুৰ বাবে উপকাৰী কিয়নো ই ভিটামিন এ ৰে সমৃদ্ধ। সঠিক পুষ্টি গ্ৰহণ কৰিলে চকু দুৰ্বল হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ৰঙালাওবোৰ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ যি আপুনি ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে আপোনাৰ চকুৰ যত্ন লয়। ইয়াত থকা বিটা-কেৰোটিনে আপোনাৰ শৰীৰক প্ৰয়োজনীয় ভিটামিন এ প্ৰদান কৰে।

ছাল আৰু চুলিৰ বাবে আশীৰ্বাদ
ৰঙালাও হৈছে ভিটামিন এ-ৰ এক আশ্চৰ্যকৰ উৎস। ভিটামিন এ হৈছে এক এণ্টি-এজিং পুষ্টি যি আপোনাৰ ছালৰ কোষ নৱীকৰণ প্ৰক্ৰিয়াত সহায় কৰে আৰু মসৃণ আৰু উজ্জ্বল ছালৰ বাবে কোলাজেনৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে। লগতে ইয়াক খোৱাটোৱে আপোনাক সতেজ অনুভৱ কৰায় আৰু আপোনাক পিম্পলৰ সৈতে যুঁজিবলৈ সহায় কৰে। লগতে এই পাচলি খোৱাটোৱে আপোনাক শীতৰ উফিৰ সৈতে আমনি নকৰে। ৰঙালাওৰ মণ্ডে আপোনাক এটা ভাল প্ৰাকৃতিক মুখা বনাবলৈ অনুমতি দিয়ে যি ছালখন এক্সফলিয়েট কৰে।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by: Kokil Sarma
First published: July 1, 2021, 9:43 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি