• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Viral Infection: বাৰিষাৰ দিনবোৰত চৰ্দি, কাহ বা নানা ভাইৰেল ৰোগে আপোনাক অশান্তি কৰিছে নেকি ? এই ৰস খাওক, সকলো বেমাৰ আঁতৰি যাব...

Viral Infection: বাৰিষাৰ দিনবোৰত চৰ্দি, কাহ বা নানা ভাইৰেল ৰোগে আপোনাক অশান্তি কৰিছে নেকি ? এই ৰস খাওক, সকলো বেমাৰ আঁতৰি যাব...

 Image-shutterstock.com

Image-shutterstock.com

Tomato Juice: ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰা এই পানীয়টোক বিলাহীৰ ৰস বুলি কোৱা হয়। বিলাহীত ভিটামিন চি যথেষ্ট বেছি। ই শৰীৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ দৰে কাম কৰে।

  • Share this:
বৰষুণৰ দিনত মানুহে বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগৰ সন্মুখীন হয়। বাৰিষাত, বিভিন্ন ধৰণৰ ভাইৰেল ৰোগ হয়। ভাইৰেল জ্বৰৰ পৰা ছালৰ এলাৰ্জিলৈকে নানা বেমাৰ হয়। ইয়াৰ মাজতে Corona সংক্ৰমণৰ ফলত মানুহৰ মাজত ইয়াৰ ভয় আৰু বৃদ্ধি পাইছে। এনে পৰিস্থিতিত, সকলোৱে তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী (Immune System) শক্তিশালী কৰাত নিয়োজিত হৈ আছে। চিকিৎসকৰ মতে, শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে যিকোনো ধৰণৰ ভাইৰেল সংক্ৰমণ (Viral Infection) পৰিহাৰ কৰা সহজ কৰি তোলে। এইটো গোটেই শৰীৰৰ এক কাৰ্য যে যদি দূৰ্বল হয়, মানুহে বিভিন্ন ৰোগৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব পাৰে।

প্ৰায়ে বহুলোকে গোটেই বছৰটো চৰ্দি, কাহ আৰু বিষত ভোগে। এনে লোকসকলৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা অতি দূৰ্বল আৰু সেইকাৰণে তেওঁলোক এই ৰোগত আক্ৰান্ত হয়। ইয়াৰ একমাত্ৰ কাৰণ হ'ল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ দুৰ্বলতা। ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰিবলৈ স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যৰ প্ৰয়োজন।

কিছুমান আয়ুৰ্বেদিক মচলা আৰু পানীয়ে ইয়াক শক্তিশালী কৰি তোলে। আমি আপোনাক এনে এটা বিশেষ ৰসৰ বিষয়ে কওঁ যাক পান কৰি আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ শক্তিশালী কৰিব পাৰিব। আপুনি ইয়াক দৈনিক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। আপুনি ইতিবাচকভাৱে লাভান্বিত হ'ব আৰু আপুনি চৰ্দি কাহৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ সক্ষম হ'ব। আপুনি বৰষুণৰ দিনবোৰতো ৰোগ পৰিহাৰ কৰিব।

বিলাহীৰ ৰস
ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰা এই পানীয়টোক বিলাহীৰ ৰস বুলি কোৱা হয়। বিলাহীত ভিটামিন চি যথেষ্ট বেছি। ই শৰীৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ দৰে কাম কৰে। এণ্টিঅক্সিডেণ্ট কাৰ্যকলাপৰ দৰে কাম কৰিলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ সক্ৰিয়ভাৱে কাম কৰিব পাৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, কেঁচা বিলাহী বা ইয়াৰ ৰস সেৱনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। এই পানীয়বিধ কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে আপোনাক কওঁ আহক।

সামগ্ৰীসমূহ
১ কাপ পানী
অকণমান নিমখ
২ টা বিলাহী

নিৰ্মাণৰ পদ্ধতি
প্ৰথমে বিলাহীবোৰ পানীৰে ভালদৰে ধুই পৰিষ্কাৰ কৰক। এতিয়া সেইবোৰ সৰু টুকুৰাত কাটি জুচাৰ জাৰত ৰাখক। এতিয়া জুচাৰ জাৰত একাপ পানী যোগ দিয়ক আৰু ৰসটো ভালদৰে বনোৱাৰ বাবে ইয়াক ৪-৫ মিনিটৰ বাবে চলাওক। তাৰ পিছত ইয়াক গিলাচ এটাত ৰাখক আৰু ওপৰৰ পৰা নিমখ দিয়ক। এতিয়া আপুনি ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াকক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: