মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Weight Loss Tips: মেদবহুলতাৰ বাবে সমস্যাত পৰিছে নেকি ? এই ৬ টা মন্ত্ৰ অনুসৰণ কৰি এসপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰক !

Weight Loss Tips: মেদবহুলতাৰ বাবে সমস্যাত পৰিছে নেকি ? এই ৬ টা মন্ত্ৰ অনুসৰণ কৰি এসপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰক !

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 9, 2021, 2:25 PM IST
Weight Loss Tips: মেদবহুলতাৰ বাবে সমস্যাত পৰিছে নেকি ? এই ৬ টা মন্ত্ৰ অনুসৰণ কৰি এসপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰক !
Easy Weight Loss Tips : যিসকল লোকৰ ইচ্ছা শক্তি অতি মজবুত সেইসকল লোকে সহজে ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে । কিন্তু যিসকল লোকে নিজৰ মনটোক বান্ধিব নোৱাৰে, তেওঁলোকৰ বাবে ওজন হ্ৰাস কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰে । আজিৰ সময়ত প্ৰতিগৰাকী লোকেই নিজৰ ফিটনেছক লৈ অতি সজাগ আৰু প্ৰতিগৰাকী ব্যক্তিয়ে নিজৰ ওজনৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব বিচাৰে ।

Weight Loss Tips: আপুনি জানিব লাগিব যে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ সঠিক আহাৰ কি হ'ব লাগে। হয়, আমি ইয়াত আপোনাক কম আপুনি আপোনাৰ আহাৰ কেনেদৰে পৰিকল্পনা কৰা উচিত...

  • Share this:
মেদবহুলতাই কেৱল ৰোগৰ কাৰণ নহয় কিন্তু আপোনাৰ ব্যক্তিত্বৰ ওপৰতো বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। যেতিয়া ওজন (Weight) অত্যাধিক বৃদ্ধি হয়, মানুহে ওজন হ্ৰাস কৰাৰ উপায় বিচাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে (Lose Weight)। বহুলোকে ওজন হ্ৰাস কঠোৰ আহাৰ (Diet) অনুসৰণ কৰে, আনহাতে বহুতে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ (Home remedies) সহায়ত ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব বিচাৰে। কিন্তু যেতিয়া সকলো কষ্টৰ পিছতো ফলাফল ওলাই নাহে, তেওঁলোকে জিম আদি কৰা আৰম্ভ কৰে। কিন্তু এই সকলোবোৰৰ আগতে আপুনি জানিব লাগিব যে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ সঠিক আহাৰ কি হ'ব লাগে। হয়, আমি ইয়াত আপোনাক কম আপুনি আপোনাৰ আহাৰ কেনেদৰে পৰিকল্পনা কৰা উচিত, আৰু যদি আপুনি সোনকালে ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে তেন্তে এই কথাবোৰ মনত ৰখাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

1. যদি আপুনি চৰ্বি দহন কৰিব বিচাৰে, প্ৰথমে কম প্ৰ'টিনযুক্ত খাদ্য খাব।

2. ভজা বস্তুৰ সলনি গ্ৰিল কৰা বস্তু খাব। ভজা বস্তুবোৰে আপোনাৰ শৰীৰত চৰ্বি জমা হ'বলৈ দিয়ে।

3. সুৰা, ঠাণ্ডা পানীয় আৰু মিঠাইৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখক। চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ এই বস্তুবোৰে দীঘলীয়া সময় লয়।

4. উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্যৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখক আৰু কেৱল পৰ্যাপ্ত কেলৰি গ্ৰহণ কৰক যাক আপুনি গোটেই দিনটো দহন কৰিব পাৰে।

5. ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত বাদাম খাওক। ইয়াত প্ৰ'টিন থাকে যি পেশী মেৰামতি কৰে আৰু ৰাতি ভোক অনুভৱ কৰিবলৈ নিদিয়ে। চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ ইয়াক চুপাৰফুড বুলিও গণ্য কৰা হয়।

6. যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, যথেষ্ট পৰিমাণে শাক-পাচলি যেনে বন্ধাকবি, সেউজীয়া পাচলি আদি খাব। আঁহ সমৃদ্ধ হৈ থকাৰ সময়ত সেইবোৰত কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু কেলৰি অতি কম। আনকি আপুনি সেইবোৰ অত্যাধিক খালেও, সেইবোৰে আপোনাৰ ওজন প্ৰভাৱিত নকৰে আৰু আপোনাৰ পেট দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে পূৰ্ণ হৈ থাকিব।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by: Kokil Sarma
First published: July 9, 2021, 2:25 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি