உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Cold Drinks: গৰমৰ দিনত তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰিবলৈ আপুনি শীতল পানীয় গ্ৰহণ কৰে নেকি ? তাৰ পূৰ্বে জানি লওক ইয়াৰ side effects...

    Cold Drinks: গৰমৰ দিনত তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰিবলৈ আপুনি শীতল পানীয় গ্ৰহণ কৰে নেকি ? তাৰ পূৰ্বে জানি লওক ইয়াৰ side effects...

    শীতল পানীয় সেৱনে পেটৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা কৰে আৰু পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি কৰে। Image Credit : Shutterstock

    শীতল পানীয় সেৱনে পেটৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা কৰে আৰু পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি কৰে। Image Credit : Shutterstock

    শীতল পানীয়বোৰে (Cold drinks) শৰীৰত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়। হেল্পলাইন অনুসৰি, ই কেৱল আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি নকৰে যকৃতৰ ক্ষতিও কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    যদি আপুনি প্ৰায়ভাগ ঘৰৰে ফ্ৰীজত লক্ষ্য কৰে তেন্তে শীতল পানীয় নিশ্চিতভাৱে দৃশ্যমান হ'ব। ঘৰৰ পৰা কাৰ্যালয়ৰ পৰা পাৰ্টি-ফাংচনলৈকে মানুহেও ঠাণ্ডা পানীয় খাবলৈ ভাল পায়। যুৱসকলৰ মাজত যথেষ্ট উন্মাদনা আছে। অৱশ্যে, এই শীতল পানীয়বোৰে (Cold drinks) শৰীৰত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়। হেল্পলাইন অনুসৰি, ই কেৱল আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি নকৰে যকৃতৰ ক্ষতিও কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ বিপাক ক্ৰিয়াও বিকশিত কৰে আৰু ইনচুলিনৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ডায়েবেটিচৰ প্ৰকাৰ ২ ও হ'ব পাৰে। গতিকে আপুনি যদি শীতল পানীয় সেৱন কৰে তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি (Health Problems) কি হ'ব পাৰে আহক।

    ১. ওজন বৃদ্ধি -

    ঠাণ্ডা পানীয়ত চুক্ৰ'জ উপাদান থাকে যি ফ্ৰুক্টোজ উৎপাদন কৰে। ফ্ৰুক্টোজে আমাক কেলৰি প্ৰদান কৰে আৰু যিহেতু ঠাণ্ডা পানীয়ত যথেষ্ট চেনী থাকে, ই ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে দৈনিক চেনী পানীয় সেৱনে মেদবহুলতা হোৱাৰ আশংকা ৬০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰে।

    ২. যকৃতৰ ক্ষতি-

    শীতল পানীয়ত গ্লুকোজ আৰু ফ্ৰুক্টোজ বহুত বেছি। যিহেতু এই পানীয়বোৰত চেনী বেছি থাকে, যকৃতে ফ্ৰুক্টোজ হজম কৰিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব। ইয়াৰ ফলত যকৃতত প্ৰদাহৰ অভিযোগ আহে।

    ৩. পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি হয়-

    শীতল পানীয় সেৱনে পেটৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা কৰে আৰু পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ ফলত ডায়েবেটিচ আৰু হৃদৰোগ হ'ব পাৰে।

    4. ইনচুলিন অসন্তুলিত কৰে

    শৰীৰত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হ'লে ইনচুলিনৰ ভাৰসাম্য হ্ৰাস হ'ব পাৰে, যি মাৰাত্মক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে।

    ৫. ডায়েবেটিচৰ বিপদাশংকা

    ঠাণ্ডা পানীয় আৰু কোমল পানীয়ত অত্যাধিক চেনী থাকে যি প্ৰকাৰ ২ ডায়বেটিচৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। কিছুমান গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে মানুহে ইয়াৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰে, মগজুত ডোপামিন মুকলি কৰে, যাৰ ফলত ই ভাল অনুভৱ কৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: