• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Brain Foods: যদি আপুনি স্বাস্থ্যৱান মন আৰু তীক্ষ্ণ স্মৃতিশক্তি বিচাৰে, এই ৫ বিধ মগজুৰ খাদ্য আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক...

Brain Foods: যদি আপুনি স্বাস্থ্যৱান মন আৰু তীক্ষ্ণ স্মৃতিশক্তি বিচাৰে, এই ৫ বিধ মগজুৰ খাদ্য আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক...

Image Credit : Pixabay

Image Credit : Pixabay

Brain Foods To Add To Your Diet For A Healthier Mind: আপুনি কিমান চলাচল কৰে আৰু আপুনি কেনেদৰে ভাবে সেয়াও মগজুৱে সিদ্ধান্ত লয়। গতিকে আপুনি ইয়াক সঠিকভাৱে পুষ্টি প্ৰদান কৰা আৰু খাদ্যৰ হিচাপ ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

  • Share this:
Brain Foods To Add To Your Diet For A Healthier Mind: মানুহৰ মগজু (brain) হৈছে এক অতি জটিল জৈৱিক যন্ত্ৰ যি সকলো ধৰণৰ সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ সক্ষম। যদিহে তেওঁ সঠিক আহাৰ (food) আৰু শক্তি লাভ কৰে। ই আপোনাৰ শৰীৰক হৃদযন্ত্ৰৰ পৰা লাঞ্চলৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। তদুপৰি, আপুনি কিমান উশাহ লয়, আপুনি কিমান চলাচল কৰে আৰু আপুনি কেনেদৰে ভাবে সেয়াও মগজুৱে সিদ্ধান্ত লয়। গতিকে আপুনি ইয়াক সঠিকভাৱে পুষ্টি প্ৰদান কৰা আৰু খাদ্যৰ হিচাপ ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি ভালদৰে খায়, আপোনাৰ স্মৃতিশক্তি তীক্ষ্ণ আৰু আপোনাৰ একাগ্ৰতা অধিক ভাল। আপুনি আপোনাৰ খাদ্যত কি ৫ প্ৰকাৰৰ মগজুৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে ইয়াত আছে।

1. ফাইবাৰ সমৃদ্ধ খাদ্য

শৰীৰত গ্লুকোজ সঠিকভাৱে শোষণ কৰিবলৈ খাদ্যত আঁহ থকাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। গ্লুকোজৰ সঠিক যোগানৰ ফলত মগজুৱে ভালদৰে কাম কৰে। ফাইবাৰে আপোনাৰ পেট দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি ৰাখে। আপোনাৰ আহাৰত সেউজীয়া শাক-পাচলি, ফল, বাদাম, শস্য আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।

2. মেগনেছিয়াম অত্যাৱশ্যকীয়

যেতিয়া আপোনাৰ মেগনেছিয়ামৰ অভাৱ হয় তেতিয়া ই আপোনাৰ মনোভাৱ প্ৰভাৱিত কৰে। ইয়াৰ অভাৱৰ ফলত মানুহৰ হতাশা আৰু এনক্সিটৰ লক্ষণো হয়। ই আমাৰ স্নায়ুতন্ত্ৰক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্থিৰতাৰ বাবে এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। খাদ্যত কল, পালেং শাক, ৰঙালাও, কাজুবাদাম, কাঠবাদাম, ডাৰ্ক চকলেট আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।

3. ভিটামিন ডি

ভিটামিন ডিয়ে প্ৰকৃততে হৰমনক প্ৰভাৱিত কৰে যি আমাক সুখী আৰু ইতিবাচক কৰি তোলে। ইয়াৰ বাবে, খাদ্যত ভিটামিন ডি-ভৰ্তি খাদ্য যেনে এগয়োক, মাছৰুম, তেলেতীয়া মাছ ব্যৱহাৰ কৰিব।

4. ফৰমেণ্টেড খাদ্যৰ প্ৰয়োজন

ফৰমেণ্টেড খাদ্যত প্ৰ'বায়োটিকৰ পৰিমাণ বহুত বেছি যি গোটটোত থকা ভাল বেক্টেৰিয়াক পুষ্টি প্ৰদান কৰে। ই মগজুৰ কাৰ্যক স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত লাচী, আপ্পাম, ইডলি, কিমচি আদি খাব।

5. সতেজ আহাৰ গ্ৰহণ কৰক

যদি আপুনি কেন বা সংৰক্ষকৰ সৈতে আহাৰ গ্ৰহণ কৰে, ইয়াৰ ফলত হতাশা আৰু অতিসক্ৰিয়তা হ'ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, কেৱল ঘৰত বনোৱা খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮-অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: