உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Lemon Water: খালী পেটত নেমুৰ পানী খালে ওজন হ্ৰাস, যকৃত পৰিষ্কাৰ, ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ, হজম বঢ়োৱাৰ লগতে হয় আৰু বহুতো লাভালাভ ! জানি লওক সবিশেষ...

    Lemon Water: খালী পেটত নেমুৰ পানী খালে ওজন হ্ৰাস, যকৃত পৰিষ্কাৰ, ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ, হজম বঢ়োৱাৰ লগতে হয় আৰু বহুতো লাভালাভ ! জানি লওক সবিশেষ...

    খালী পেটত নেমুৰ চৰবত খালে ইমিউনিটী বৃদ্ধি হয়। Image-shutterstock

    খালী পেটত নেমুৰ চৰবত খালে ইমিউনিটী বৃদ্ধি হয়। Image-shutterstock

    যদি ৰাতিপুৱা খালী পেটত (empty stomach) নেমু পানী দৈনিক সেৱন কৰা হয়, ই স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    নেমু (lemon) প্ৰায় প্ৰতিদিনে ব্যৱহাৰ কৰা হয় কিয়নো ই কেৱল খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি নকৰে, লগতে স্বাস্থ্য (health) বজাই ৰখাত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নেমুত ভিটামিন চি, ই, বি6, থিয়ামিন, নিয়াচিন, ৰাইবোফ্লেভিন আৰু ফলেটৰ দৰে বহুতো পুষ্টি থাকে, যি বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আনি দিয়ে। কিন্তু যদি ৰাতিপুৱা খালী পেটত (empty stomach) নেমু পানী দৈনিক সেৱন কৰা হয়, ই স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী হ'ব পাৰে। খালী পেটত লেমোনেড পান কৰাৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভবোৰ কি জানো আহক।

    হজম বাহাল ৰাখে

    লেমোনেডে হজমৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে। ই হাইড্ৰক্ল'ৰিক এচিড আৰু পিত্ত নিষ্কাশন উৎপাদনত সহায় কৰে, যি গেছ, কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজমৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে

    লেমোনেডে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে। ইয়াত থকা ভিটামিন চি আৰু পটাছিয়ামে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে। খালী পাকস্থলীত লেমোনেড খালে শৰীৰে পুষ্টিবোৰ ভালদৰে শোষণ কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত অসুস্থ হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস হয়।

    ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে

    খালী পেটত লেমোনেড সেৱনে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। ইয়াত বৃহৎ পৰিমাণৰ চাইট্ৰাছ এচিড আৰু ভিটামিন চি থাকে যি ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে।

    ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে

    ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ খালী পেটত লেমোনেড সেৱন কৰাটো যথেষ্ট উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ই বিপাক বৃদ্ধি কৰে আৰু চৰ্বি দহন কৰে। ই শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে, যি ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

    শৰীৰটো হাইড্ৰেটেড ৰাখে

    লেমোনেড খোৱাটোৱে শৰীৰক হাইড্ৰেটেড ৰখাত সহায় কৰে আৰু শৰীৰত পানীৰ অভাৱ নকৰে। ইয়াত বহুতো ভিটামিন আৰু খনিজ থাকে যি শৰীৰক তাপৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু পানীৰ অভাৱ পূৰণ কৰে।

    ছাল স্বাস্থ্যৱান ৰাখে

    লেমোনেড সেৱনে ছালখন স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াত থকা ভিটামিন চিক কোলাজেন গঠনৰ বাবে যথেষ্ট ভাল বুলি গণ্য কৰা হয় যি ছালখন স্বাস্থ্যৱান আৰু উজ্জ্বল কৰি তোলে।

    যকৃতৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰাখে

    লেমোনেড সেৱনে যকৃতৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে। ই যকৃত পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখে আৰু লগতে যকৃতৰ শক্তি পুনৰুদ্ধাৰ কৰে আৰু ইয়াক গোটেই ৰাতি সক্ৰিয় ৰাখে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: