• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Health: প্ৰতিদিনে খাওক এটা সিজোৱা কণী, আপোনাৰ শৰীৰে পাব এইসমূহ লাভালাভ...

Health: প্ৰতিদিনে খাওক এটা সিজোৱা কণী, আপোনাৰ শৰীৰে পাব এইসমূহ লাভালাভ...

Image : shutterstock

Image : shutterstock

Boil কণী অধিক উপকাৰী (Benefit) কিয়নো এনে কৰিলে ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া নাশ হয় আৰু ইয়াক স্বাস্থ্যৰ (Health) বাবে অধিক উপকাৰী কৰি তোলে।

  • Share this:
কণীবোৰ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ কিন্তু আহাৰৰ সময়ত ইয়াৰ ৰন্ধন শৈলী আৰু পুষ্টিৰ পৰিমাণৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে। ৱেবএমডিৰ মতে, যদিও ই খোৱাৰ বিভিন্ন উপায় হ'ব পাৰে, ইয়াক উতলালে আটাইতকৈ বেছি পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ হয় ।। বিশেষজ্ঞসকলে এইটোও বিশ্বাস কৰে যে বইল(Boil) কণী অধিক উপকাৰী (Benefit) কিয়নো এনে কৰিলে ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া নাশ হয় আৰু ইয়াক স্বাস্থ্যৰ (Health) বাবে অধিক উপকাৰী কৰি তোলে। যেতিয়া কণীত পোৱা উপাদানবোৰৰ কথা আহে, ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন, আইৰণ, ভিটামিন এ, বি৬, বি১২, ফলেট, এমিনো এচিড, ফছফৰাছ আৰু চেলেনিয়াম অত্যাৱশ্যকীয় অসংপৃক্ত ফেটি এচিড (লিনোলিক, অলিক এচিড) থাকে যি শিশুৰ বাবে প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

সিজোৱা কণী খোৱাৰ লাভালাভ

১. প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ

শৰীৰত শক্তি বজাই ৰখাত প্ৰ'টিনে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, যদি আমি ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত সিজোৱা কণী খাও, আমাৰ শৰীৰত প্ৰ'টিন যোগান হয় আৰু গোটেই দিনটো শক্তিৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ থাকে।

২. কলেষ্টেৰল সন্তুলিত কৰে

কণীত ফফোটাইড আৰু অমেগা-৩ এচিড থাকে যি বেয়া কলেষ্টেৰলসন্তুলিত কৰে। এই ক্ষেত্ৰত কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপুনি প্ৰতি পুৱা কণী খাব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি তেলত অমলেট তৈয়াৰ কৰি কণী খায়, ই শৰীৰত কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৩. মগজুৰ বাবে উপকাৰী

কণীত ক'লিন নামৰ এক এনজাইম থাকে যি স্মৃতি শক্তি বজাই ৰাখে। শৰীৰত কোলাইনৰ অভাৱৰ ফলত স্মৃতিশক্তিৰ অভাৱৰ দৰে সমস্যা হ'ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, যদি আপুনি আপোনাৰ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ বাবে সিজোৱা কণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, আপোনাৰ শৰীৰত কোলাইনৰ অভাৱ নহ'ব আৰু অধিক ভাল কৰিব।

৪. চকুৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়

কণীত কিছুমান এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি ইনফ্লেমেটৰী গুণ থাকে যি চকুৰ ভিতৰৰ পেশীবোৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখে।
Published by:Kokil Sarma
First published: