உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Health: আপুনি খাদ্যত পিঁয়াজ গ্ৰহণ কৰে নেকি ? পিঁয়াজ এনেকৈ খাওক, ইয়াৰ পৰা যথেষ্ট লাভবান হ'ব আপোনাৰ স্বাস্থ্য...

    Health: আপুনি খাদ্যত পিঁয়াজ গ্ৰহণ কৰে নেকি ? পিঁয়াজ এনেকৈ খাওক, ইয়াৰ পৰা যথেষ্ট লাভবান হ'ব আপোনাৰ স্বাস্থ্য...

    ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজ খালে চুলি সৰা সমস্যা নাইকিয়া হয় Image-shutterstock.com

    ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজ খালে চুলি সৰা সমস্যা নাইকিয়া হয় Image-shutterstock.com

    Onion Benefits: অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ ক্ষেত্ৰত ভিনেগাৰ পিঁয়াজ যথেষ্ট উপকাৰী। ভিনেগাৰ যুঁক্ত পিয়াজ কেলৰি দহন, ওজন হ্ৰাস আৰু ভালদৰে শুবলৈ সহায়ক। ভিনেগাৰ পিঁয়াজ খোৱাৰ ফলত চুলি সৰাৰ সমস্যা হ্ৰাস হয়।

    • Share this:
    গ্ৰীষ্মকালত (Summer) বেছিভাগ সময়ত, লোকসকলক গৰম পৰিহাৰ কৰিবলৈ পিঁয়াজ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। ইয়াৰ উপৰিও, মানুহে চালাডত (salad) পিঁয়াজ খাবলৈও ভাল পায়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে যদি পিঁয়াজত ভিনেগাৰ (Vinegar) যোগ দিয়া হয় তেন্তে ই স্বাস্থ্যৰ বাবে অধিক উপকাৰী হৈ পৰে? ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজ বেছিভাগ সময় খোৱাৰ সৈতে চালাড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভিনেগাৰ পিঁয়াজে গ্ৰীষ্মকালত পাকস্থলী শিথিল কৰে। ইয়াক খোৱাটোৱে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ঘৰত বনোৱাটো অতি সহজ। ঘৰত ভিনেগাৰ পিঁয়াজ কেনেদৰে বনাব লাগে আৰু ই শৰীৰক কেনেদৰে লাভান্বিত কৰে আমাক জনাব।

    ভিনেগাৰ পিঁয়াজ কেনেদৰে বনাব লাগে
    ঘৰত ভিনেগাৰী পিয়াজ তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰথমে সৰু পিঁয়াজ লওক। চুৰি এখনেৰে তেওঁলোকৰ ওপৰত চাৰিটা কাট প্ৰয়োগ কৰক। ইয়াক পৃথক নকৰিব নতুবা ই ভিনেগাৰত বিভক্ত হ'ব পাৰে। তাৰ পিছত এটা গ্লাছ জাৰত আধা বাটি বগা ভিনেগাৰ বা ১ চামুচ আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ আৰু পানী যোগ দিয়ক। আপুনি ইয়াত সেউজীয়া বা ৰঙা জলকীয়াও যোগ দিব পাৰে। তাৰ পিছত সোৱাদ অনুসৰি নিমখ যোগ দিয়ক আৰু ইয়াক দ্ৰুতগতিত লৰাই দিয়ক। জাৰটো কোঠাৰ তাপমাত্ৰাত ৩ ৰ পৰা ৪ দিনৰ বাবে ৰাখক। মাজে মাজে ইয়াক লৰাই থাকক। ইয়াক ৪ দিনৰ পিছত ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত ৰাখিব। পিঁয়াজ ৰঙা হোৱাৰ লগে লগে, ই খোৱাৰ উপযোগী হৈ পৰে।

    ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজ খোৱাৰ লাভালাভ

    - অৱশ্যে, পিঁয়াজ খোৱাৰ বহুতো সুবিধা আছে। ভিনেগাৰৰ সৈতে মিহলি কৰিলে পিঁয়াজৰ লাভালাভ বৃদ্ধি হয়।
    - ভিনেগাৰ পিঁয়াজ খোৱাৰ ফলত চুলি সৰাৰ সমস্যা হ্ৰাস হয়।
    - ভিনেগাৰ পিঁয়াজ খোৱাটোৱে মনটো দ্ৰুতগতিত কাম কৰে।
    - প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণত ভুগি থকা লোকসকলে পিঁয়াজও খাব পাৰে।
    - ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজ সেৱনে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰে।
    - অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ ক্ষেত্ৰত ভিনেগাৰ পিঁয়াজ যথেষ্ট উপকাৰী।
    -ভিনেগাৰ যুঁক্ত পিয়াজ কেলৰি দহন, ওজন হ্ৰাস আৰু ভালদৰে শুবলৈ সহায়ক।
    - ভিনেগাৰপিঁয়াজে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে আৰু হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখে।
    - ভিনেগাৰ পিঁয়াজ ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে ভাল।
    - ই মগজুক শিথিল কৰাত আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।
    - ভিনেগাৰ যুক্ত পিঁয়াজে হাঁওফাঁও স্বাস্থ্যৱান ৰাখে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: