• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Banana Flower: কেতিয়াবা কলফুল খাইছেনে ? কিমান বেমাৰৰ পৰা ই দূৰত ৰাখে জানেনে ? আহক ইয়াৰ উপকাৰিতা সমূহ জানি লও...

Banana Flower: কেতিয়াবা কলফুল খাইছেনে ? কিমান বেমাৰৰ পৰা ই দূৰত ৰাখে জানেনে ? আহক ইয়াৰ উপকাৰিতা সমূহ জানি লও...

Banana Flower Health Benefits: যেতিয়া কল ফুলৰ (Banana Flower) পুষ্টিগত মূল্যৰ কথা আহে, ইয়াত যথেষ্ট আঁহ, প্ৰ'টিন, পটেছিয়াম, কেলচিয়াম, তাম, ফছফৰাছ, আইৰণ, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন ই থাকে। আমি ইয়াক কেঁচা বা ৰন্ধা দুয়োটা খাব পাৰোঁ। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াক ভেষজ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

Banana Flower Health Benefits: যেতিয়া কল ফুলৰ (Banana Flower) পুষ্টিগত মূল্যৰ কথা আহে, ইয়াত যথেষ্ট আঁহ, প্ৰ'টিন, পটেছিয়াম, কেলচিয়াম, তাম, ফছফৰাছ, আইৰণ, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন ই থাকে। আমি ইয়াক কেঁচা বা ৰন্ধা দুয়োটা খাব পাৰোঁ। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াক ভেষজ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

Banana Flower Health Benefits: যেতিয়া কল ফুলৰ (Banana Flower) পুষ্টিগত মূল্যৰ কথা আহে, ইয়াত যথেষ্ট আঁহ, প্ৰ'টিন, পটেছিয়াম, কেলচিয়াম, তাম, ফছফৰাছ, আইৰণ, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন ই থাকে। আমি ইয়াক কেঁচা বা ৰন্ধা দুয়োটা খাব পাৰোঁ। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াক ভেষজ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • Share this:
আয়ুৰ্বেদৰ মতে, আমি কল (Banana) গছৰ প্ৰতিটো অংশ উন্নত স্বাস্থ্যৰ বাবে (Health) ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰোঁ। কল গছ হওক বা ফুল হওক। যেতিয়া কল ফুলৰ (Banana Flower) পুষ্টিগত মূল্যৰ কথা আহে, ইয়াত যথেষ্ট আঁহ, প্ৰ'টিন, পটেছিয়াম, কেলচিয়াম, তাম, ফছফৰাছ, আইৰণ, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন ই থাকে। আমি ইয়াক কেঁচা বা ৰন্ধা দুয়োটা খাব পাৰোঁ। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াক ভেষজ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, বহুতো মাৰাত্মক ৰোগ নিৰাময়ৰ বাবে ইয়াক বছৰ বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ইয়াক চুলিৰ যত্ন, ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰীতো ব্যৱহাৰ কৰা হয়। গতিকে ইয়াৰ লাভালাভবোৰ জনা আহক।

১. ডায়েবেটিচত উপকাৰী

যদি ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ দ্বাৰা কলফুল এটা উতলাই সেৱন কৰা হয়, তেন্তে সেইবোৰৰ ইনচুলিনৰ স্তৰ কম হ'ব। আপুনি কলফুলক পাচলি বা চুপ হিচাপেও খাব পাৰে।

২. মুক্ত ৰেডিকেলৰ চিকিৎসা

কলফুলৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ থাকে যি বহুতো ৰোগ যেনে আলঝেইমাৰ, পাৰ্কিনছন, কৰ্কট ৰোগ আদিক দূৰত ৰখাত সহায় কৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, ই বয়স বৃদ্ধিৰ প্ৰক্ৰিয়াটো লেহেম কৰাতো কাৰ্যকৰী। এই ক্ষেত্ৰত, যদি আপুনি এই সমস্যাবোৰ পৰিহাৰ কৰিব বিচাৰে, আপোনাৰ আহাৰত কলফুল অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

3. পিৰিয়ড ক্ৰেম্পত সকাহ

দৰাচলতে, কলফুল খোৱাৰ ফলত প্ৰজেষ্টেৰনৰ গঠন বৃদ্ধি হয় আৰু ইয়াৰ ফলত অত্যাধিক ৰক্তক্ষৰণ নিয়ন্ত্ৰণ হয়। যদি আপুনি ইয়াক অলপ পানী আৰু নিমখত উতলাই ঠাণ্ডা কৰে আৰু জিৰা গুটি খায় তেন্তে ই অতি উপকাৰী হ'ব। যদি আপুনি ইয়াক নিমখৰ সৈতে দৈৰ সৈতে খায় তেন্তে আপুনি উপকৃত হ'ব পাৰে।

4. হজম সঠিকভাৱে ৰাখিব

কলফুলবোৰ দ্ৰৱণীয় আৰু অদ্ৰৱণীয় আঁহেৰে সমৃদ্ধ। দ্ৰৱণীয় আঁহে খাদ্যক পাচন তন্ত্ৰৰ মাজেৰে সহজে পাৰ হ'বলৈ দিয়ে আনহাতে অদ্ৰৱণীয় আঁহে বৃহৎ পৰিমাণে হজম কৰিব নোৱাৰা সামগ্ৰীত সহায় কৰে। যি খাদ্যৰ হজম আৰু শোষণ তৎপৰতাত সহায় কৰে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: