• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Eye Care: আপোনাৰ এইবোৰ অভ্যাসৰ বাবে চকুৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে, আজিয়েই সলনি কৰক এইবোৰ অভ্যাস...

Eye Care: আপোনাৰ এইবোৰ অভ্যাসৰ বাবে চকুৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে, আজিয়েই সলনি কৰক এইবোৰ অভ্যাস...

Eye Care: দূষিত পৰিৱেশৰ লগতে আমাৰ চকুৰ যথেষ্ট ক্ষতি (harm) হৈছে, আমাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনত কিছুমান অভ্যাস অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে।

Eye Care: দূষিত পৰিৱেশৰ লগতে আমাৰ চকুৰ যথেষ্ট ক্ষতি (harm) হৈছে, আমাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনত কিছুমান অভ্যাস অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে।

Eye Care: দূষিত পৰিৱেশৰ লগতে আমাৰ চকুৰ যথেষ্ট ক্ষতি (harm) হৈছে, আমাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনত কিছুমান অভ্যাস অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে।

  • Share this:
Avoid these habits it can damage your eyes : যদি চকু নাথাকে তেন্তে কি হ'ব? যদি আপুনি কেইঘণ্টামানৰ বাবে চকু বন্ধ কৰে আৰু দিনটো কটায়, আপুনি ইয়াৰ গুৰুত্ব বুজি পাব। দৰাচলতে ই শৰীৰৰ সকলো অংশৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু সূক্ষ্ম অঙ্গবোৰৰ ভিতৰত এটা। সেইকাৰণে আমি আমাৰ চাৰিওফালৰ পৃথিৱীখন চাব পাৰোঁ। কিন্তু আমাৰ বাবে, চকুৱে (eyes)  সঠিকভাৱে যত্ন লোৱাটো যিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰদূষিত পৰিৱেশৰ লগতে আমাৰ চকুৰ যথেষ্ট ক্ষতি (harm) হৈছে, আমাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনত কিছুমান অভ্যাস অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে। ইয়াত আমি আজি আপোনাক কৈছোঁ যে চকুৰ সঠিক যত্ন ল'বলৈ আৰু যিকোনো ধৰণৰ ক্ষতিৰ পৰা আমাক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আমি কোনবোৰ অভ্যাস (habits) সলনি কৰিব লাগিব। গতিকে আমি কি অভ্যাস সলনি কৰিব লাগিব জানো আহক।

১. বহু সময় কম্পিউটাৰ বা ম'বাইল চোৱা

যদি আপুনি কম্পিউটাৰ বা ম'বাইললৈ এবাৰ চকু ফুৰাই নিৰন্তৰ কাম কৰি আছে, আপোনাৰ চকু যথেষ্ট ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে। দৰাচলতে, সেইবোৰৰ পৰা ওলোৱা ৰঙীন পোহৰ চকুৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। যদি আপুনি কাম কৰিব লগা হয় মাজত বিৰতি দিয়ক আৰু দূৰলৈ চাওঁক।

২. মেক আপ আঁতৰ নকৰাকৈ শোৱা

কেতিয়াবা ভাগৰ চক্ৰত চকুৰ পৰা মেকআপ আঁতৰ কৰাটো অলস হয় আৰু মহিলাসকলে চকুৰ পৰা মেকআপ আঁতৰ নকৰাকৈ টোপনি যায়। ই চকুৰ পতা ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে আৰু বিভিন্ন প্ৰভাৱো পেলাব পাৰে।

৩. উজ্জ্বল ৰ'দত খোজ কঢ়া

যদি আপুনি উজ্জ্বল ৰ'দত চকুত চানগ্লাছ প্ৰয়োগ নকৰে, সূৰ্যৰ অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ ফলত চকু ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে। ভাল মানদণ্ডৰ চানগ্লাছ প্ৰয়োগ কৰক, যেতিয়াই ৰ'দত ওলাই আহে তেতিয়াই ইউভি ৰক্ষক হয়। ই চকুক বহুতো সমস্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

৪. চকু ঘঁহা

যেতিয়াই আমি সাৰ পাওঁ বা ধুলি আদি চকুলৈ যায়, আমি চকু জোৰেৰে ঘঁহিবলৈ আৰম্ভ কৰোঁ। এনে কৰিলে কেৱল আমাক শিথিল কৰাই নহয় কিন্তু চকুৰ ভিতৰ আৰু বাহিৰৰ ছালৰ যথেষ্ট ক্ষতি হ'ব পাৰে। দৰাচলতে, চকুৰ চাৰিওফালৰ ছাল অতি সূক্ষ্ম আৰু যেতিয়া আপুনি ইয়াক ঘঁহি দিয়ে ই ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে। তদুপৰি, এনে কৰিলে সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি হয়।

৫. কণ্টেক্ট লেন্সত অৱহেলা

বহুলোকে চশমা পৰিহাৰ কৰিবলৈ কণ্টেক্ট লেন্স ব্যৱহাৰ কৰে। যদি আপুনি ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে পৰিচ্ছন্নতা উপেক্ষা কৰে, আপোনাৰ চকু সংক্ৰমিত হ'ব পাৰে। তদুপৰি, বহুলোকে আনকি লেন্সটো আঁতৰ নকৰাকৈ টোপনি যায়, ই যথেষ্ট বিপদজনক হ'ব পাৰে। ই দৃষ্টিশক্তি দূৰ্বল কৰিব পাৰে। এনে কৰিলে চকুৰ কৰ্ণিয়াত অক্সিজেন উপনীত হ'ব নোৱাৰে আৰু চকুৰ বহুতো ক্ষতি হ'ব পাৰে।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: