உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Food For Good Sleep : ভাল টোপনিৰ বাবে আপোনাৰ আহাৰত এই ৫বিধ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক, লগে লগে দেখিব পৰিৱৰ্তন...

    Food For Good Sleep : ভাল টোপনিৰ বাবে আপোনাৰ আহাৰত এই ৫বিধ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক, লগে লগে দেখিব পৰিৱৰ্তন...

    Food For Good Sleep : স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা টোপনি যোৱা প্ৰয়োজন।

    Food For Good Sleep : স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা টোপনি যোৱা প্ৰয়োজন।

    Food For Good Sleep : স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা টোপনি যোৱা প্ৰয়োজন।

    • Share this:
    আধুনিক জীৱনত বহু লোকেই নিদ্ৰাহীনতাৰ দৰে ভীষণ সমস্যাৰ সৈতে যুঁজিব লগা হৈছে। বহু লোকে গোটেই ৰাতি বাগৰ সলাই ইফাল-সিফাল কৰিয়েই থাকিবলগীয়া হয়। এনে হোৱাৰ বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে, কিন্তু এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণৰ ভিতৰত এটা হৈছে  অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য (Unhealthy Diet) প্ৰণালী আৰু আনটো হৈছে অনিদ্ৰা। এইটো সকলোৱেই জানে যে স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ ভাল টোপনি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা টোপনি যোৱাৰ প্ৰয়োজন। যদি আপোনাৰ নিৰন্তৰ টোপনি যোৱাত সমস্যা হয় তেন্তে আপুনি আপোনাৰ আহাৰত কিছু পৰিৱৰ্তন কৰা উচিত। যদি আপুনি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে সেইবোৰ সেৱন কৰে তেন্তে চাহ বা কফি খোৱা পৰিহাৰ কৰিব। আপুনি আপোনাৰ আহাৰত স্বাস্থ্যকৰ বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰি নিদ্ৰাহীনতাৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাব পাৰে। সেই বস্তুবোৰ কি সেয়া জানোঁ আহক।

    ভাল টোপনিৰ বাবে এই বস্তুবোৰ গ্ৰহণ কৰক

    বাদাম
    কাঠবাদামক মেগনেছিয়ামৰ এটা ভাল উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়। বাদাম স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। কাঠবাদাম খোৱাটোৱে পেশীবোৰ শিথিল কৰে। কাঠবাদামত ট্ৰিপ্টোফেন থাকে, যি অনিদ্ৰাৰ সমস্যাসহজে দূৰ কৰিব পাৰে।

    অশ্বগন্ধা
    যদি আপুনি অনিদ্ৰাত ভুগি আছে, নিশ্চিতভাৱে আহাৰত অশ্বগন্ধা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। আয়ুৰ্বেদত অশ্বগন্ধাক অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। অশ্বগন্ধাত বহুতো উপাদান আছে যি চাপ আৰু অনিদ্ৰা উপশম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

    পনীৰ
    পনীৰ ট্ৰিপ্টোফেনত সমৃদ্ধ। ট্ৰিপ্টোফেন হৈছে এক এমিনো এচিড যি নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ চেৰোটনিন প্ৰস্তুত কৰে। এইবোৰে ভাল টোপনিত সহায় কৰিব পাৰে। অনিদ্ৰাৰ সমস্যাটো আহাৰত চীজ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি দূৰ কৰিব পাৰি।

    পদিনা
    যদি আপোনাৰ অনিদ্ৰা আছে, আপুনি নিশা শোৱাৰ আগতে পদিনা ৰস খাব পাৰে। ই ভাল টোপনিত সহায় কৰে।

    গৰম গাখীৰ
    গাখীৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি আপোনাৰ টোপনিৰ সমস্যা হৈছে তেন্তে আপুনি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে এগিলাচ গৰম গাখীৰ খাব পাৰে। ই আপোনাক ভাল টোপনি যোৱাত সহায় কৰিব।

    ((Disclaimer:  এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য আৰু পৰামৰ্শ সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।NEWS18অসম নৰ্থ-ইষ্টে এইয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: