உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Finger Twisting: বাৰে বাৰে আঙুলি ফুটোৱাৰ অভ্যাস আছে ! আপুনি কি বিপদ মাতি আনিছে জানেনে?

    Finger Twisting: বাৰে বাৰে আঙুলি ফুটোৱাৰ অভ্যাস আছে ! আপুনি কি বিপদ মাতি আনিছে জানেনে?

    কম বেছি পৰিমাণে সকলোৰে কাম বা কথাৰ মাজে মাজে আঙুলি ফুটোৱা (Finger Twisting)ৰ অভ্যাস থাকে। এই বদ অভ্যাসৰ কাৰণে ভৱিষ্যতে আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু স্নায়বিক ৰোগত ভুগিবলগীয়া হ'ব পাৰে।

    কম বেছি পৰিমাণে সকলোৰে কাম বা কথাৰ মাজে মাজে আঙুলি ফুটোৱা (Finger Twisting)ৰ অভ্যাস থাকে। এই বদ অভ্যাসৰ কাৰণে ভৱিষ্যতে আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু স্নায়বিক ৰোগত ভুগিবলগীয়া হ'ব পাৰে।

    কম বেছি পৰিমাণে সকলোৰে কাম বা কথাৰ মাজে মাজে আঙুলি ফুটোৱা (Finger Twisting)ৰ অভ্যাস থাকে। এই বদ অভ্যাসৰ কাৰণে ভৱিষ্যতে আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু স্নায়বিক ৰোগত ভুগিবলগীয়া হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    বেছিভাগ মানুহৰ কিবা নহয় কিবা মুদ্ৰা দোষ বা অভ্যাস থাকে। কিছুমান অভ্যাস স্বাস্থ্যৰ বাবে উপযোগী, কিছুমান আকৌ  ক্ষতিকাৰক হয়। কিছুমান মানুহৰ কামৰ বা কথাৰ মাজে মাজে  মাজে আঙুলি ফুটোৱা (Finger Twisting)ৰ অভ্যাস থাকে। সাধাৰণতে বিশ্বাস কৰা হয় যে আঙুলি ফুটোৱাৰ সময়ত হাঁড় ঘঁহনি খোৱাৰ ফলত এনে শব্দ শুনা যায়। কিন্তু তেনে নহয়। গতিকে আঙুলি ফুটোৱা (Finger Twisting)ৰ অভ্যাসে স্বাস্থ্যলৈ আনিব পৰা প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জানোঁ আহক (Health Tips)।

    আঙুলি ফুটোৱা অভ্যাস কেতিয়াও ভাল অভ্যাস হ'ব নোৱাৰে। তথাপিও আমি প্ৰতিদিনে চেতন বা অৱচেতনভাৱে হ'লেও আঙুলি ফুটাওঁ (Finger Twisting)। বহুলোকে ইয়াৰ অপকাৰিতাৰ বিষয়ে কয়, বিশেষকৈ বৃদ্ধসকলে। যদি আপুনি আপোনাৰ আঙুলি ফুটায় ভাল পায়, তেন্তে আপুনি আৰ্থ্ৰাইটিছ ৰোগত ভুগিব লাগিব পাৰে।

    যেতিয়া আমি আঙুলি ফুটাওঁ, আমি সাধাৰণতে আঙুলিবোৰ যিমান পাক খোৱাওঁ আচলতে আঙুলিটো স্বাভাৱিকভাৱে  সিমান পাক খুওৱাটো সম্ভৱ নহয়। আমাৰ হাঁড়ৰ চাৰিওফালে এবিধ তৰল পদাৰ্থ থাকে, যাক চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ ভাষাত চাইনোভিয়েল তৰল বুলি কোৱা হয়। যেতিয়া আমি হাঁড়বোৰ সিহঁতৰ স্বাভাৱিক স্থিতিৰ পৰা আঁতৰ কৰোঁ, এই তৰল পদাৰ্থবিধে এক প্ৰকাৰৰ ফোঁপোলা অংশ সৃষ্টি কৰে।ফলত এটা বুদবুদ শব্দৰ সৃষ্টি হয় আৰু প্ৰায় লগে লগে ই এটা বিশেষ শব্দৰ সৃষ্টি কৰে। এই বুদবুদ ফাটি যোৱাৰ শব্দ আমাৰ কাণত পৰে। আঙুলি ফুটাওঁতে হোৱা  শব্দৰ প্ৰকৃত কাৰণ এইটোৱেই।

    এতিয়া প্ৰশ্ন হ'ল, আঙুলি ফুটোৱাটো  স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল নে বেয়া ?

    চিকিৎসা বিজ্ঞানে কি কয় জনাৰ আগতে, প্ৰকৃততে কি হয় সেই বিষয়ে অলপ আলোচনা কৰোঁ আহক। এইটো সকলোৱে জানে, যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ আঙুলি ফুটায় তেতিয়া ই এটা শব্দ কৰে।  যিসকলৰ অত্যধিক আঙুলি ফুটোৱাৰ মুদ্ৰা দোষ আছে তেওঁলোকে অলপ সাৱধান হোৱা প্ৰয়োজন। কিয়নো, এই অভ্যাস নিয়ন্ত্ৰণ নকৰিলে তেওঁলোকৰ আঙুলিৰ হাঁড়বোৰ লাহে লাহে  দুৰ্বল হৈ পৰিব। অৱশ্যে কামৰ সময়ত হাত শিথিল কৰিবলৈ বা পিঠি শিথিল কৰিবলৈ মাজে মাজে আঙুলি ফুটাব পাৰে। কিন্তু এইটো নিশ্চিত কৰিব যাতে ই বদ অভ্যাসলৈ পৰিণত নহয়। এই বদ অভ্যাসে স্নায়ুৰ ওপৰত বাৰে বাৰে চাপ দিয়ে ফলত স্নায়বিক ৰোগত ভোগাৰ প্ৰবল সম্ভাৱনা থাকে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: