உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Health Benefits: তুলসী পানীৰ আছে যথেষ্ট ঔষধি গুণ ! পুৱা খালী পেটত তুলসী পানী খালে নাইকিয়া হয় এইবোৰ সমস্যা...

    Health Benefits: তুলসী পানীৰ আছে যথেষ্ট ঔষধি গুণ ! পুৱা খালী পেটত তুলসী পানী খালে নাইকিয়া হয় এইবোৰ সমস্যা...

    Image- shutterstock.com

    Image- shutterstock.com

    তুলসী(Tulsi) সেৱন কৰিলে কেৱল চৰ্দি (Cold and Cough) উপশম নহয়, লগতে হজমৰ সমস্যাও উপশম হয়। তুলসীৰ দৈনিক সেৱনে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰে। তুলসীয়ে শৰীৰৰ তাপমাত্ৰাও নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। আনহাতে, তুলসী পাত খোৱাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হয়।

    • Share this:
    আমাৰ দেশত তুলসী (Basil)ৰ পূজা কৰা হয়। তুলসী ইয়াৰ ঔষধি গুণাগুণৰ (Medicinal Value) বাবেও খোৱা হয়। দৰাচলতে, হিন্দু ধৰ্মতো তুলসীৰ পূজা কৰা হয় আৰু তুলসীও বহুতো ৰোগৰ বাবে এক ৰামবাণ। তুলসী সেৱন কৰিলে কেৱল চৰ্দি (Cold and Cough) উপশম নহয়, লগতে হজমৰ সমস্যাও উপশম হয়। কিন্তু আজি আমি আপোনাক প্ৰতিদিনে খালী পেটত তুলসী পানী খোৱাৰ লাভালাভৰ কথা জনাম।

    তুলসী কিয় বিশেষ
    তুলসীৰ দৈনিক সেৱনে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰে। তুলসীয়ে শৰীৰৰ তাপমাত্ৰাও নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। আনহাতে, তুলসী পাত খোৱাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হয়। একে সময়তে, কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি নহয়। বাৰিষাত হালধি (Turmeric) আৰু তুলসী (Tulsi)য়ে কেৱল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী নকৰে কিন্তু লগতে চৰ্দি আৰু ডিঙিৰ বিষ দূৰ কৰাত সহায় কৰে। খালী পেটত দৈনিক তুলসী সেৱন কৰিলে পেটৰ বিষ আৰু গধুৰতাৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা আপোনাক সকাহ দিয়ে।

    পেটৰ সমস্যাত এনেদৰে তুলসী খাওক

    - পেটত এচিডিটি থাকিলে প্ৰতিদিনে দুইৰ পৰা ৩ পাত তুলসী চোবাওক।
    - নাৰিকল পানীৰ সৈতে তুলসী পাতৰ ৰস আৰু নেমু মিহলি কৰিলে পেটৰ বিষ উপশম হয়।
    - চাহৰ সৈতে মিহলি তুলসী খালে হজমৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে আৰু লগতে ঋতুগত সংক্ৰমণৰ পৰা সকাহ দিয়ে।
    - খাদ্যত তুলসীৰ ৰস আৰু পাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলেও ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে।

    প্ৰতিপুৱা তুলসী পানী খোৱাৰ লাভালাভ
    - তুলসী পানী খালে ঠাণ্ডা আৰু ডিঙিৰ বিষৰ পৰা সকাহ পায়।
    - ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলক তুলসীৰ পানী খাবলৈও পৰামৰ্শ দিয়া হয়। ই চেনীস্তৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে।
    - তুলসী পানী খোৱাটোৱে নিয়মীয়াকৈ শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ উলিয়াই আনে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে।
    - তুলসী পানী খোৱাটোৱে হজমৰ সমস্যা উপশম কৰাত সহায় কৰে। কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু ঢিলা গতিৰ সমস্যাটোৱেও সকাহ দিয়ে। লগতে পেট ভালে থাকে।

    - প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা খালী পেটত তুলসীৰ পানী খাব। জ্বৰতো ই যথেষ্ট উপকাৰী। ই যথেষ্ট পৰিমাণে ভাইৰেল সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: