মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Benefits Of Meditation: প্ৰতিদিনেই ধ্যান কৰক, চাপ-হতাশা নাইকিয়া হ'ব ! ধ্যানৰ আৰু কি কি উপকাৰিতা আছে ?

Benefits Of Meditation: প্ৰতিদিনেই ধ্যান কৰক, চাপ-হতাশা নাইকিয়া হ'ব ! ধ্যানৰ আৰু কি কি উপকাৰিতা আছে ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 3, 2021, 11:20 AM IST
Benefits Of Meditation: প্ৰতিদিনেই ধ্যান কৰক, চাপ-হতাশা নাইকিয়া হ'ব ! ধ্যানৰ আৰু কি কি উপকাৰিতা আছে ?
ধ্যানৰ অভ্যাস আপুনিও কৰিব পাৰে Image/ Shutterstock

যদি আপুনি চাপত থাকে আৰু চাপ (Stress)ৰ বিষয়ে চিন্তিত হয় তেনেহ'লে ধ্যান কৰক। মাত্ৰ কেইমিনিটমানৰ বাবে ধ্যানে আপোনাক আভ্যন্তৰীণ শান্তিৰ অনুভৱ দিয়ে।

  • Share this:
যদি আপুনি চাপত থাকে আৰু চাপ (Stress)ৰ বিষয়ে চিন্তিত হয় তেনেহ'লে ধ্যান কৰক। মাত্ৰ কেইমিনিটমানৰ বাবে ধ্যানে আপোনাক আভ্যন্তৰীণ শান্তিৰ অনুভৱ দিয়ে। ইয়াক যিকোনো লোকে অনুশীলন কৰিব পাৰে (Practice)। এইটো সৰল আৰু ইয়াক কৰিবলৈ এটা নিৰ্দিষ্ট সঁজুলিৰ প্ৰয়োজন নাই। ধ্যানৰ বহুতো লাভালাভ আছে। এনে কৰিলে মন শান্ত হয় আৰু শৰীৰে শৰীৰক শিথিল কৰে। আপুনি যিকোনো ঠাইতে ধ্যান অনুশীলন কৰিব পাৰে। আপুনি খোজ কাঢ়িবলৈ ওলাই থাকক, বাছত উঠি থাকক, চিকিৎসকৰ কাৰ্যালয়ত অপেক্ষা কৰক বা কঠিন ব্যৱসায়িক সভাৰ মাজত।

এক ইতিবাচক দৃষ্টিভংগী সৃষ্টি কৰে
হেল্পলাইনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ধ্যানৰ ফলত জীৱনৰ প্ৰতি অধিক ইতিবাচক মনোভাৱ সৃষ্টি হ'ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে ৩,৫০০ ৰো অধিক প্ৰাপ্তবয়স্কক দিয়া চিকিৎসাৰ সমীক্ষাত দেখা গৈছে যে মননশীলতা ধ্যানে হতাশাৰ লক্ষণবোৰ উন্নত কৰে

ধ্যানে চাপ হ্ৰাস কৰে
হাজাৰ হাজাৰ বছৰ ধৰি ধ্যান প্ৰচলিত হৈ আহিছে। ধ্যানক মন আৰু শৰীৰৰ এক প্ৰকাৰৰ পৰিপূৰক ঔষধ বুলি গণ্য কৰা হয়। ই হৈছে এক গভীৰ শিথিলতাৰ স্থিতি, যি মনত শান্তি সৃষ্টি কৰে। ইয়াৰ মাজতে, আপুনি নিজৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে আৰু চাপ সৃষ্টি কৰা বিভ্ৰান্ত চিন্তাৰ পৰা বাহিৰ হোৱাত সফল হয়। অৰ্থাৎ, চাপৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত ধ্যান সহায়ক।

স্মৃতি শক্তি উন্নত কৰে
ধ্যানে আপোনাৰ চিন্তাধাৰা ভালদৰে বজাই ৰাখি আপোনাৰ মন কম বয়সীয়া কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। কীৰ্তন ক্ৰিয়া হৈছে ধ্যানৰ এক পদ্ধতি, যি আঙুলিৰ পুনৰাবৃত্তিগতিৰ সৈতে আপোনাৰ চিন্তাবোৰ কেন্দ্ৰীভূত কৰিবলৈ এক মন্ত্ৰ একত্ৰিত কৰে। কম বয়সতে স্মৃতি শক্তি সম্পৰ্কীয় সমস্যা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। স্বাভাৱিক বয়স-সম্পৰ্কীয় স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস ধ্যানৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ উপৰিও ডিমেনচিয়া ৰোগীৰ স্মৃতিশক্তি কমেও আংশিকভাৱে উন্নত কৰিব পাৰে।

ধ্যানৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈছে আপোনাৰ মনলৈ চিন্তাৰ প্ৰবাহ বন্ধ কৰা। যদিও এইটো সহজ নহয়, কিন্তু আপুনি চেষ্টা কৰিলে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে এনে কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। মনটো ইয়াৰ নিৰন্তৰ অনুশীলনৰ দ্বাৰা স্থিৰ কৰক। আপোনাৰ গভীৰ, দীঘল উশাহৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ক। এইটোৱে তাত মনক মনোযোগ দিব আৰু চিন্তা প্ৰতিৰোধ কৰিব। ধ্যানৰ সময়ত শৰীৰটো ঢিলা কৰি দিয়ক। কোনো বল বা চাপ প্ৰয়োগ নকৰিব
Published by: Kokil Sarma
First published: July 3, 2021, 11:20 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি