মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Health Tips: আৱৰ্জনাৰ ৰূপত পেলাই নিদিব কলৰ বাকলি, ইয়াৰ আছে এনে গুণাগুণ

Health Tips: আৱৰ্জনাৰ ৰূপত পেলাই নিদিব কলৰ বাকলি, ইয়াৰ আছে এনে গুণাগুণ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:July 8, 2021, 8:59 PM IST
Health Tips: আৱৰ্জনাৰ ৰূপত পেলাই নিদিব কলৰ বাকলি,  ইয়াৰ আছে এনে গুণাগুণ
আমি আৱৰ্জনা হিচাপে বাকলি পেলাই দিওঁ, কিন্তু ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, খনিজ আৰু পুষ্টি থাকে।

আমি আৱৰ্জনা হিচাপে বাকলি পেলাই দিওঁ, কিন্তু ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, খনিজ আৰু পুষ্টি থাকে।

  • Share this:

আমি সকলোৱে কলৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো, কিন্তু আপুনি জানেনে যে কলৰ বাকলিও স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী? কল খোৱাৰ পিছত আমি আৱৰ্জনা হিচাপে বাকলি পেলাই দিওঁ। কিন্তু ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, খনিজ আৰু পুষ্টি থাকে। কলৰ বাকলিয়ে স্বাস্থ্যৰ সমস্যা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। ই দাঁত বগা কৰাত সহায় কৰে। ই ছালৰ সমস্যাও উপশম কৰে। ইয়াৰ বাকলিত ভিটামিন বি–৬, বি–১২, পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম থাকে। কলৰ বাকলিৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানি লওক।


হজমৰ বাবে ভাল
কলৰ বাকলিত আঁহ থাকে আৰু নিয়মীয়াকৈ খালে পাচন তন্ত্ৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ই কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু ডায়েৰিয়াৰ সমস্যা উপশম কৰাত সহায় কৰে। ইৰিটেবল বোৱেল চিণ্ড্ৰোমৰ সমস্যা থকা লোকে কলৰ বাকলি নিয়মীয়াকৈ খাব লাগে।



দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰে
বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, এসপ্তাহৰ বাবে প্ৰায় এক মিনিটৰ বাবে কলৰ বাকলি ঘঁহিলে দাঁতবোৰ উজ্জ্বল হয়। ই পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম সমৃদ্ধ। যেতিয়া ইয়াক ঘঁহি দিয়া হয়, ইয়াত থকা খনিজ পদাৰ্থবোৰে দাঁতত উজ্জ্বলতা সৃষ্টি কৰে।


শালমনৰ পৰা সকাহ দিয়ে
যদি আপুনি পিম্পল আৰু শালমনৰ সমস্যাত ভুগি আছে, কলৰ বাকলি মুখত ঘঁহি দিয়ক। পাৰ্থক্যটো এসপ্তাহত দেখা যাব। ইয়াত ফেনোলিক থাকে, যি এণ্টি মাইক্ৰ'বিয়ল গুণাগুণ সমৃদ্ধ। ই ছালৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।



ছাল শোটোৰা পৰা হ্ৰাস কৰে
কলৰ বাকলি এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু ভিটামিন চি সমৃদ্ধ, সেয়েহে ই ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। লগতে ছাল শোটোৰা পৰা কমোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ লগতে ছালৰ দাগ নোহোৱা কৰে।


বিষৰ পৰা সকাহ দিয়ে
এক অধ্যয়ন অনুসৰি, কলৰ বাকলিত কেৰিটিনোইড আৰু পলিফেনল থাকে। ইয়াৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ আছে, যি পেটৰ বিষ উপশম কৰাত সহায় কৰে।


(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

Published by: Gautam Barman
First published: July 8, 2021, 8:59 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি