உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Hair Care Tips: বাৰিষাৰ সময়ত আপোনাৰ যদি চুলি অত্যাধিক সৰিছে ইয়াৰ কাৰণ হৈছে এই ৬টা ! এনেদৰে লওক চুলিৰ যতন, নাইকিয়া হ'ব আপোনাৰ সমস্যা...

    Hair Care Tips: বাৰিষাৰ সময়ত আপোনাৰ যদি চুলি অত্যাধিক সৰিছে ইয়াৰ কাৰণ হৈছে এই ৬টা ! এনেদৰে লওক চুলিৰ যতন, নাইকিয়া হ'ব আপোনাৰ সমস্যা...

    চাউলৰ পানীয়ে আপোনাৰ চুলি সৰা বন্ধ কৰিব পাৰে ! Image Credit : shutterstock

    চাউলৰ পানীয়ে আপোনাৰ চুলি সৰা বন্ধ কৰিব পাৰে ! Image Credit : shutterstock

    hair fall problem: কেতিয়াবা আমি এনে সমস্যাৰ দ্বাৰা আৱৰি থাকোঁ যি আমাৰ নিজৰ ভুলৰ বাবে চুলি সৰে, এই ভুলবোৰ শুধৰণি কৰিলে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চুলি সৰা বন্ধ হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    বাৰিষা ঋতুত চুলি সৰাৰ সমস্যা সচৰাচৰ হয়। কিন্তু কিছুমান মানুহ আছে যিয়ে গোটেই বছৰটো চুলি সৰাত ভুগিব লগা হয়। চুলিৰ এই সমস্যাটো নিৰাময় কৰিবলৈ, তেওঁলোকে চেম্পু সলনি কৰে, চুলিত বিভিন্ন ধৰণৰ তেল প্ৰয়োগ কৰে আৰু চুলিৰ মুখা আদি ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু চুলি সৰা বন্ধ নকৰে। অৱশেষত, লোকসকলে ৰাসায়নিক - সমৃদ্ধ ঔষধৰ আশ্ৰয়লৈ যায়, যাৰ কিছুমান পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও থাকে। কিন্তু আমি আপোনাক কওঁ যে কেতিয়াবা আমি এনে সমস্যাৰ দ্বাৰা আৱৰি থাকোঁ যি আমাৰ নিজৰ ভুলৰ বাবে চুলি সৰে, এই ভুলবোৰ শুধৰণি কৰিলে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চুলি সৰা বন্ধ হ'ব পাৰে। গতিকে চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আমি কি অভ্যাস সলনি কৰিব লাগে জানি লও আহক।

    ১. চুলিৰ সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ

    কেতিয়াবা চুলিৰ পৰিমাণ উন্নত কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত, আমি চুলি ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পৰা সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰোঁ। সেইবোৰৰ বহুতো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে, যাৰ এটা কাৰণ হৈছে চুলি সৰা।

    ২. তেল দিয়া নহয়

    চুলিৰ বাবে তেল দিয়া এক অত্যাৱশ্যকীয় প্ৰক্ৰিয়া। যদি আমি চেম্পুৰ আগতে তেল দিওঁ, ই চুলিৰ ওপৰত অতি উপকাৰী। গতিকে যেতিয়াই আপুনি চেম্পু কৰে, চেম্পুৰ এঘণ্টা আগতে আপোনাৰ মূৰত তেল দিবলৈ নাপাহৰিব।

    ৩. গৰম দিয়া (Heating Tools)

    ব্লো-ড্ৰায়াৰ বা যিকোনো ধৰণৰ তাপ দিয়া ষ্টাইলিং সামগ্ৰী চুলিৰ বাবে ক্ষতিকাৰক । এই অভ্যাসৰ ফলত চুলি দুৰ্বল হয় আৰু লাহে লাহে সৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

    ৪. আহাৰ সাৱধানে ৰাখিব

    যদি আপুনি আহাৰত অধিক তৈলাক্ত, ফাষ্ট ফুড বা অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, শৰীৰত পুষ্টিৰ অভাৱ হয় আৰু চুলি দুৰ্বল হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। স্বাস্থ্যকৰ ঘৰত বনোৱা খাদ্য খাব আৰু আপোনাৰ আহাৰত সেউজীয়া পাচলি, চালাড, দৈ, বাটাৰমিল্ক, সতেজ ফল আৰু গজালি থকা খাদ্য আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।

    ৫. তিতা চুলিত ফণী

    কেতিয়াবা আমি তিতা চুলি ঘঁহি থাকো যি শিপা দুৰ্বল কৰে আৰু চুলি সৰাৰ কাৰণ হয়।

    ৬. ঘঁহি মচি দিয়ক

    তিতা চুলি প্ৰায়ে টাৱেলেৰে মানুহে ঘঁহি মচি দিয়ে। ই চুলিৰ ক্ষতি কৰে আৰু চুলিৰ শিপা দুৰ্বল কৰে। সেয়েহে তিতা চুলি ঘঁহি দিয়াৰ সলনি টাৱেলখন মেৰিয়াই দিয়ক। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: