পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আমটো কিমান ওজনৰ হ'ব পাৰে? ৪.২৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ আম উৎপাদন কৰি কোনে Guinness World Recordত স্থান পালে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 4, 2021, 6:30 PM IST
পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আমটো কিমান ওজনৰ হ'ব পাৰে? ৪.২৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ আম উৎপাদন কৰি কোনে Guinness World Recordত স্থান পালে?
গ্ৰীষ্মকালত আমৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, কলম্বিয়া (Colombia)ৰ দুজন কৃষকে আম প্ৰেমীসকলৰ জিভালৈ পানী অহা আশ্চৰ্য আনিছে। দুয়োজনে Guinness World Recordত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ৪.২৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ গধুৰ আম উৎপাদন কৰিছে।

গ্ৰীষ্মকালত আমৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, কলম্বিয়া (Colombia)ৰ দুজন কৃষকে আম প্ৰেমীসকলৰ জিভালৈ পানী অহা আশ্চৰ্য আনিছে। দুয়োজনে Guinness World Recordত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ৪.২৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ গধুৰ আম উৎপাদন কৰিছে।

  • Share this:
গ্ৰীষ্মকালত আমৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, কলম্বিয়া (Colombia)ৰ দুজন কৃষকে আম প্ৰেমীসকলৰ জিভালৈ পানী অহা আশ্চৰ্য আনিছে। দুয়োজনে Guinness World Recordত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ৪.২৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ গধুৰ আম উৎপাদন কৰিছে।

কলম্বিয়াৰ গুয়াতাত জাৰ্মান অৰলেণ্ডো নভোয়া (German Orlando Novoa) আৰু ৰেইনা মাৰিয়া মাৰোকুনে (Reina Maria Marroqun) বয়াকা অঞ্চলৰ চান মাৰ্টিনত উৎপাদন কৰা বিশাল টেঙা ফলটোৱে ২৯ এপ্ৰিলত গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছত স্থান দখল কৰিছে।

২০০৯ চনত ফিলিপাইনছত পোৱা ৩.৪৩৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ এটা আমৰ পূৰ্বৰ অভিলেখ ভংগ কৰাৰ পিছত জাৰ্মানে কৈছিল যে খিতাপ জয় কৰি বিশ্বক দেখুৱাই দিয়া যে কলম্বিয়াৰ লোকসকল "নম্ৰ, পৰিশ্ৰমী লোক যি গ্ৰাম্যাঞ্চলক ভাল পায়" আৰু স্নেহেৰে খেতি কৰা ভূমিৰ পৰা "মহান ফল" উৎপন্ন কৰে। তেওঁ লগতে কয় যে বিশাল ফলটোৱে তেওঁলোকৰ লোকসকলৰ বাবে আশা আৰু আনন্দৰ বাৰ্তা প্ৰতিনিধিত্ব কৰে যিহেতু পৃথিৱীখন মহামাৰীৰ মাজেৰে গৈ আছে।

গিনিছ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত কোৱা হৈছে যে জাৰ্মানৰ জিয়ৰীয়ে ইয়াৰ গধুৰ আকাৰ দেখাৰ পিছত বিশ্ব ৰেকৰ্ডৰ বাবে ইণ্টাৰনেটত গৱেষণা কৰিছিল। তেওঁলোকৰ আম পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ গধুৰ আছিল এইটো ইয়াক ওজন কৰা আৰু নিশ্চিত কৰাৰ পিছত তেওঁলোকে বিশ্ব ৰেকৰ্ডৰ কাষ চাপিছিল।

জাৰ্মানে গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছক কৈছিল যে এই বঁটাটোৱে "গুয়াতুনো অঞ্চলৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সমৰ্পণ আৰু প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি থকা প্ৰেমক স্বীকৃতি দিয়ে যিটো আমাৰ পিতৃ-মাতৃয়ে আমালৈ আগবঢ়াই দিছিল।"
তেওঁলোকৰ অভিলেখ উদযাপন কৰিবলৈ, পৰিয়ালটোৱে গোটেই আমটো শ্বেয়াৰ কৰিছিল আৰু খাইছিল যিটো "ভিতৰৰ পৰা অতি সুস্বাদু আৰু স্বাস্থ্যকৰ", জাৰ্মানে কয়। ৰেকৰ্ড ধাৰণ কৰা ফলৰ স্মৃতিত, তেওঁলোকে ইয়াৰ প্ৰতিকৃতিও প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু গুয়াতাত ইতিহাস ৰচনা কৰিবলৈ ইয়াক পৌৰসভালৈ দান কৰিছিল।

জাৰ্মানৰ মতে, এইটো তেওঁলোকৰ পৌৰসভাৰ দ্বাৰা দখল কৰা দ্বিতীয় গিনিছ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছ খিতাপ যিহেতু ২০১৪ চনত, তেওঁলোকে ৩,১৯৯৯ বৰ্গ মিটাৰত আটাইতকৈ দীঘল প্ৰাকৃতিক ফুলৰ দলিচাৰে বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰিছিল।

কৃষিৰ বাবে বিখ্যাত গুয়াতাই কফি, আৰেপাচ, মোগোলা আৰু আম কেৱল পৰিয়ালৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে আৰু সাধাৰণতে কম পৰিমাণত উৎপাদন কৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 4, 2021, 6:30 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি