• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Alcohol Bad Effects: এগিলাচ ৱাইনে উশাহ-নিশাহৰ গতিৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়: গৱেষণা

Alcohol Bad Effects: এগিলাচ ৱাইনে উশাহ-নিশাহৰ গতিৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়: গৱেষণা

representative image

representative image

Alcohol Bad Effects: ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ মতে, আনকি এগিলাচ ৱাইন বা বিয়েৰৰ সৰু কেনেও কাৰ্ডিয়াক এৰিথিমিয়া (atrial fibrillation) বহুগুণে বৃদ্ধি কৰে। এৰ্টিয়েল ফাইব্ৰিলেচন হৈছে এক হৃদৰোগ য'ত হৃদস্পন্দনৰ হাৰ অনিয়মীয়া আৰু অতি দ্ৰুত হৈ পৰে।

  • Share this:
সুৰাপান কৰাসকলে প্ৰায়ে ধেমালি কৰি থাকে। যেতিয়ালৈকে তেওঁলোকে সুৰা পান কৰে, তেওঁলোকে ভাবে যে ই একো কৰিব নোৱাৰে। মানুহে সদায় তেওঁলোকে কোৱা কথাবোৰ উপেক্ষা কৰে। কেতিয়াবা তেওঁলোকে কোৱা দেখা যায় যে মই খুব কম সুৰা পান কৰোঁ, কি হ'ব। কিন্তু এটা নতুন গৱেষণাই কৈছে যে সুৰাৰ এটা সৰু চুমুকেও হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ মতে, আনকি এগিলাচ ৱাইন বা বিয়েৰৰ সৰু কেনেও কাৰ্ডিয়াক এৰিথিমিয়া (atrial fibrillation) বহুগুণে বৃদ্ধি কৰে। এৰ্টিয়েল ফাইব্ৰিলেচন হৈছে এক হৃদৰোগ য'ত হৃদস্পন্দনৰ হাৰ অনিয়মীয়া আৰু অতি দ্ৰুত হৈ পৰে। এজন ব্যক্তি যাৰ ঘৰত এনে ইতিহাস আছে তেওঁৰ সুৰা পান কৰাৰ আশংকা সৰ্বাধিক।

সুৰা আৰু এলকহলৰ মাজৰ সম্পৰ্ক
দীৰ্ঘদিনে গৱেষকসকলে সুৰা আৰু এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচনৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বিচাৰি উলিওৱাত ব্যস্ত আছিল কিন্তু এতিয়ালৈকে এইটো প্ৰমাণিত হোৱা নাছিল। প্ৰথমবাৰৰ বাবে গৱেষকসকলে প্ৰমাণ কৰিছে যে সুৰা বা এলকহল হৃদৰোগৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সম্পৰ্কিত।

গৱেষকসকলে এইটো প্ৰমাণ কৰিবলৈ অধ্যয়নটোত এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচনৰ ইতিহাস থকা ১০০ জন লোকক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল। তেওঁলোকক চাৰি সপ্তাহৰ বাবে নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰা হৈছিল। তেওঁলোকৰ সকলো বস্তুৰ ওপৰত এক তথ্য সৃষ্টি কৰা হৈছিল, তেওঁলোকে কিমান সঘনাই সুৰা সেৱন কৰে আৰু প্ৰতিদিনে হৃদযন্ত্ৰৰ প্ৰতিক্ৰিয়া কি। এই সকলোবোৰৰ এখন চাৰ্ট সৃষ্টি কৰা হৈছিল।

কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে, প্ৰভাৱটো প্ৰদৰ্শিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে
গৱেষকসকলে বিচাৰি পাইছিল যে যিসকলে দৈনিক এঢোক সুৰা সেৱন কৰে তেওঁলোকৰ প্ৰভাৱ এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেছ বা উশাহ-নিশাহৰ গতিত সুৰা পান কৰাৰ কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে প্ৰদৰ্শন কৰা আৰম্ভ হয়। তেওঁলোকে যিমানে সুৰা পান কৰিব, খৰগোচৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অধিক কষ্টৰ বাবে আমনি আৰম্ভ হ'ব। এই নতুন অধ্যয়নটো এনাল অফ ইণ্টাৰনেচনল মেডিচিনত প্ৰকাশিত হৈছে। এক সাম্প্ৰতিক আৰু আগৰ অধ্যয়নত এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছে যে যিজন ব্যক্তিৰ ইতিমধ্যে এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচনৰ ৰোগ আছে বা উশাহ-নিশাহৰ গতি হঠাতে সলনি হৈছে, যদি তেওঁ সুৰা পান নকৰে বা সুৰা পান কৰা হ্ৰাস কৰে, তেনে সমস্যা কম হ'ব আৰু লগতে এৰিথিমিয়া (arrhythmias) ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: