உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Benefits of Cycling: চাইকেল চলালে মধুমেহত আক্ৰান্তৰ মৃত্য়ুৰ আশংকা ৩৫ শতাংশলৈ হ্ৰাস হয়, গৱেষণাত প্ৰকাশ এই তথ্য...

    Benefits of Cycling: চাইকেল চলালে মধুমেহত আক্ৰান্তৰ মৃত্য়ুৰ আশংকা ৩৫ শতাংশলৈ হ্ৰাস হয়, গৱেষণাত প্ৰকাশ এই তথ্য...

    (Image- Shutterstock)

    (Image- Shutterstock)

    Benefits of Cycling for Diabetic Patients: জামা আন্তৰ্জাতিক ঔষধ  (JAMA International Medicine)ত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি চাইকেলে ডায়েবেটিচ (Diabetes) যথেষ্ট পৰিমাণে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে বুলি জনায়। ই হৃদৰোগ কেইবা শতাংশ প্ৰতিৰোধ কৰাতো কাৰ্যকৰী।

    • Share this:
    Benefits of Cycling for Diabetic Patients: কিছুমান লোকে চাইকেল চলোৱাটো তেওঁলোকক অহংকাৰী বুলি বিবেচনা কৰে, কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে চাইকেল চলোৱাটো(Cycling) স্বাস্থ্যৰ বাবে কিমান লাভজনক হ'ব পাৰে। আপুনি জানিব পাৰে যে বহুলোকে চাইকেল চলায় কিয়নো তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ওজন বৃদ্ধি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব বিচাৰে, কিন্তু আমি আপোনাক কওঁ যে মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰা আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাৰ উপৰিও ইয়াৰ বহুতো স্বাস্থ্য লাভালাভ (Health Benefits) আছে।

    জামা আন্তৰ্জাতিক ঔষধ  (JAMA International Medicine)ত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি চাইকেলে ডায়েবেটিচ (Diabetes) যথেষ্ট পৰিমাণে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে বুলি জনায়। ই হৃদৰোগ কেইবা শতাংশ প্ৰতিৰোধ কৰাতো কাৰ্যকৰী। গৱেষণাৰ বাবে গৱেষক মাইথায়াছ ৰীড-লাৰ্চেন (Mathias Ried-Larsen)ৰ দলে ৫৫ ৰ পৰা ৫৬ বছৰ বয়সৰ ডায়েবেটিচ থকা প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ স্বাস্থ্য তথ্য (Health Data) অধ্যয়ন কৰিছিল, য'ত ১৯৯২ চনৰ পৰা ২০০০ চনলৈ ১০ খন পশ্চিম ইউৰোপীয় দেশত (Western European countries) স্বাস্থ্য ইতিহাস লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। সমাজবিজ্ঞান (Health History and Sociodemographic) আৰু জীৱনশৈলী (Lifestyle) সম্পৰ্কে গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন সোধা হৈছিল।

    এই গৱেষণাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য অনুসৰি, সেই লোকসকলৰ সম্ভাৱ্য স্বাস্থ্য পৰীক্ষাৰ ৫ বছৰ পিছত কৰা এক জৰীপৰ শেষলৈ মুঠ ৭৪৫৯ জন ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ ভিতৰত মাত্ৰ ৫৪২৩ জন হে অধ্যয়নটোৰ অংশ হ'বলৈ সক্ষম হৈছিল। উল্লেখ কৰক যে এই প্ৰাথমিক বিশ্লেষণৰ চূড়ান্ত আপডেট ১৩ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে কৰা হৈছিল। গৱেষণাটো শেষ হোৱালৈকে ১৬০০ তকৈও অধিক লোকৰ মৃত্যু হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে।

    যদি আমি আপোনাক এই EPIC গৱেষণাৰ বিষয়ে ডাঙৰ কথাবোৰ কওঁ, গৱেষকসকলৰ মতে, ৫ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি নিয়মীয়াকৈ চাইকেল চলাই থকা লোকসকলৰ অকাল মৃত্যুৰ আশংকা ৩৫ শতাংশ কম আছিল। কোহোৰ্ট অধ্যয়নত (Cohort study) দেখা গৈছে যে যিসকল লোকে নিৰন্তৰ চাইকেল চলাই আছে তেওঁলোকৰ মৃত্যুৰ আশংকা চাইকেল নচলোৱা লোকসকলৰ তুলনাত যথেষ্ট কম।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: