• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Breakfast: ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত এই ৫ বিধ মিশ্ৰণ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক, হ্ৰাস পাব আপোনাৰ ওজন...

Breakfast: ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত এই ৫ বিধ মিশ্ৰণ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক, হ্ৰাস পাব আপোনাৰ ওজন...

স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুস্বাদু খাদ্য খাই ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে Image Credit : shutterstock

স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুস্বাদু খাদ্য খাই ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে Image Credit : shutterstock

ৰাষ্ট্ৰীয় জৈৱ প্ৰযুক্তি তথ্য কেন্দ্ৰৰ মতে, যদি আহাৰত আঁহ আৰু প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণ অধিক ৰখা হয় তেন্তে ওজন হ্ৰাস কৰা সহজ হয়।

  • Share this:
আপোনাৰ কঁকালৰ আকাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব নালাগে, আপুনি ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ (Breakfast) বা ৰাতিৰ আহাৰ বাদ দিব নালাগে। যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুস্বাদু খাদ্য খাই ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে। Healthshots অনুসৰি, বেছিভাগ লোকে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ কম খাদ্যৰ পৰামৰ্শ দিয়ে (Lose Weight), কিন্তু আপোনাক কওঁ যে যদি আপুনি সঠিক মিশ্ৰণৰ (Combination Food) সৈতে খায়, ই আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। গতিকে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ কেনে ধৰণৰ খাদ্য খাব লাগে জানো আহক।

ওজন হ্ৰাসৰ বাবে কেলৰিও অত্যাৱশ্যকীয়

ৰাষ্ট্ৰীয় জৈৱ প্ৰযুক্তি তথ্য কেন্দ্ৰৰ মতে, যদি আহাৰত আঁহ আৰু প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণ অধিক ৰখা হয় তেন্তে ওজন হ্ৰাস কৰা সহজ হয়। আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰৰ বাবে আঁহ অত্যাৱশ্যকীয় আনহাতে প্ৰ'টিনে আপোনাক শক্তি প্ৰদান কৰে। আঁহ আৰু প্ৰ'টিনে একেলগে খাই অত্যাধিক খোৱা পৰিহাৰ কৰিব পাৰে।

১. অমলেটৰ সৈতে গ্ৰীণ টি

প্ৰ'টিন আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ ভিটামিন আৰু খনিজ সমৃদ্ধ কণী হৈছে পুষ্টিৰ এক শক্তিক্ষেত্ৰ। যদি আপুনি ৰাতিপুৱা কণীৰ বগা অংশটো আঁতৰ কৰে আৰু ইয়াৰ এটা অমলেট তৈয়াৰ কৰে আৰু ইয়াৰ সৈতে চাহ বা কফি খোৱাৰ সলনি, আপুনি সেউজীয়া চাহ (Green Tea) খাব লাগে। নিশ্চিতভাৱে আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰিব।

২. গাখীৰৰ সৈতে ওটচ

ওটছত কেলৰি কম আৰু আঁহ, প্ৰ'টিন অধিক থাকে। ইয়াত বিটা-গ্লুকেন আঁহ থাকে যি ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ কামৰ পৰাই হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে। আপুনি ইয়াক প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত গাখীৰৰ সৈতে খোৱা উচিত।

৩. দৈ আৰু কল

কলত যথেষ্ট পৰিমাণৰ আঁহ থাকে যি পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কেলচিয়াম সমৃদ্ধ দৈ আৰু বহুতো পুষ্টিও ওজন হ্ৰাসৰ বাবে উপযুক্ত। ই আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰও স্বাস্থ্যৱান ৰাখে।

৪. মুছলি আৰু বাদাম

ওজন হ্ৰাস ৰ বাবে মুছলিও এটা ভাল বিকল্প। ইয়াত উচ্চ আঁহ থাকে আনহাতে ইয়াত কম চেনী আৰু কেলৰি থাকে। ই পাচন তন্ত্ৰ উন্নত কৰে আৰু ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায় কৰিব পাৰে। যদি আপুনি ইয়াত বাদাম যোগ দিয়ে, ই প্ৰ'টিন, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু অমেগা ৩ ফেটি এচিডৰ এক ভাল উৎস হ'ব পাৰে।

৫. বাদাম মাখন আৰু সম্পূৰ্ণ ঘেঁহুৰ পিঠা

বাদাম মাখনত যথেষ্ট পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন থাকে যি আপোনাক দীৰ্ঘসময়ৰ বাবে ভোকৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। হোলহুইট ব্ৰেডত উচ্চ আঁহ থাকে আৰু ওজন হ্ৰাসৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়। ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ বাবে বাদাম বাটাৰ হোলহুইট ব্ৰেডৰ সংমিশ্ৰণ সঠিক।
Published by:Kokil Sarma
First published: