• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Dry Needling Therapy : 'শুকান' বেজীৰে ছাল বিন্ধাই বিষৰ উপশম ! বৰুণ ধাৱানে ক'লে এই নতুন চিকিৎসা পদ্ধতিৰ কথা, কি এই 'ড্ৰাই নিডলিং'...

Dry Needling Therapy : 'শুকান' বেজীৰে ছাল বিন্ধাই বিষৰ উপশম ! বৰুণ ধাৱানে ক'লে এই নতুন চিকিৎসা পদ্ধতিৰ কথা, কি এই 'ড্ৰাই নিডলিং'...

ড্ৰাই নিডলিং (Dry Needling Therapy) আধুনিক চিকিৎসা পৰিভাষাৰ শেহতীয়া বিষয়। লাহে লাহে এই চিকিৎসা পদ্ধতি জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে। শেহতীয়াকৈ বৰুণ ধাৱানে (Varun Dhawan) এই  চিকিৎসা পদ্ধতিৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে ছচিয়েল মিডিয়াত অৱগত কৰিছিল।

ড্ৰাই নিডলিং (Dry Needling Therapy) আধুনিক চিকিৎসা পৰিভাষাৰ শেহতীয়া বিষয়। লাহে লাহে এই চিকিৎসা পদ্ধতি জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে। শেহতীয়াকৈ বৰুণ ধাৱানে (Varun Dhawan) এই চিকিৎসা পদ্ধতিৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে ছচিয়েল মিডিয়াত অৱগত কৰিছিল।

ড্ৰাই নিডলিং (Dry Needling Therapy) আধুনিক চিকিৎসা পৰিভাষাৰ শেহতীয়া বিষয়। লাহে লাহে এই চিকিৎসা পদ্ধতি জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে। শেহতীয়াকৈ বৰুণ ধাৱানে (Varun Dhawan) এই চিকিৎসা পদ্ধতিৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে ছচিয়েল মিডিয়াত অৱগত কৰিছিল।

  • Share this:
'ড্ৰাই নিডলিং' (Dry Needling Therapy )৷ আধুনিক ঔষধৰ পৰিভাষাত শেহতীয়া বিষয় ৷ এই চিকিৎসা পদ্ধতি লাহে লাহে জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে ৷ বৰুণ ধাৱানে (Varun Dhawan) অলপতে ছচিয়েল মিডিয়াত এই চিকিৎসা পদ্ধতিৰ বিষয়ে ছেয়াৰ কৰিছে। তেওঁ ইনষ্টাগ্ৰামত লিখিছিল যে তেওঁ এই পদ্ধতিৰ সহায়ত চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰিছে ৷ খেলুৱৈসকলক গুৰুতৰ আঘাত বা বিষৰ বাবে এনেদৰে চিকিৎসা কৰা হয় ৷ বৰুণ ধাৱানে ইন্সটাগ্ৰামত আপলোড কৰা তেওঁৰ ফটোখনত কৰঙনত সৰু সৰু বেজী সুমুৱাই থোৱা দেখা গৈছে।

'প্ৰাচীন চীনত আকুপাংচাৰ চিকিৎসা পদ্ধতি হৈছে সাধাৰণ বিষ নিবাৰণৰ বাবে ব্যৱহৃত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় চিকিৎসা পদ্ধতি ৷ বহুলোকে শুকান বেজীৰ সৈতে ইয়াৰ সাদৃশ্য বিচাৰি পায় ৷ অৱশ্যে দুয়োটা পদ্ধতিৰ মাজত একাধিক পাৰ্থক্যও আছে ৷ অৱশ্যে দুয়োটা কৌশলৰ ক্ষেত্ৰতে ছালত বেজীৰে বিন্ধা বা বেজীৰে খোঁচা হয় ৷ মাংস পেশীৰ বিষ, ক্ৰেম্পিং ৰিলিফৰ লগতে শুকান বেজী পদ্ধতিৰে  শৰীৰৰ ফ্লেকছিবিলিটি বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। গতিকে ক'ব পাৰি যে শুকান বেজী (Dry Needling Therapy )  আকুপাংচাৰৰ তুলনাত অধিক উপযোগী আৰু আধুনিক এক চিকিৎসা।

অৱশ্যে, যদি কাৰোবাৰ এনে ধৰণে চিকিৎসা কৰিব লগা হয়, চিকিৎসকৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু অৰ্হতাৰ বিষয়ে অৱগত হোৱাটো অতিশয় গুৰুত্বপূৰ্ণ। লগতে, এই পদ্ধতিসকলোৰে বাবে উপযুক্ত নহ'বও পাৰে। ছাল বিন্ধাৰ আগতে সকলো বেজী সঠিকভাৱে বীজাণুমুক্ত কৰা হৈছেনে নে নাই চোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

শুকান বেজী পদ্ধতিত ফিলিফৰ্ম বেজী (Filiform needle) ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই অতি সূক্ষ্ম, সৰু ষ্টেইনলেছ ষ্টীল (Stainless steel)ৰ বেজী। ইয়াৰ জৰিয়তে শৰীৰত কোনো তৰল পদাৰ্থ সুমুৱাই দিয়া নহয়, কেৱল খালী বেজীহে সুমুওৱা হয়। সেয়েহে এই পদ্ধতিক 'ড্ৰাই' বা 'শুকান' বুলি কোৱা হয়।

ইয়াৰ উপৰিও, এই পদ্ধতিটোক ইনট্ৰাঅকিউলৰ ষ্টিমুলেচন (Intraocular stimulation) বুলিও কোৱা হয়। চিকিৎসকে পেশী বা কলাত (Muscle or tendon) 'ট্ৰিগাৰ পইণ্ট' (Trigger points) নিৰ্ধাৰণ কৰে আৰু সেইবোৰ তাত টিক কৰে।

ছালখন কিছু সময়ৰ বাবে বিন্ধোৱা হয় ৷ তাৰ পিছত ইয়াক আঁতৰই পেলোৱা হয়৷ কিন্তু ই কিমান সময় চালত সুমুৱাই ৰখা হ'ব সেয়া চিকিৎসকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: