মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»ক'ভিড-19 ভেকছিন আৰু স্তনপান

ক'ভিড-19 ভেকছিন আৰু স্তনপান

News18 Assam | News18-Assam
Updated:August 27, 2021, 5:49 PM IST
ক'ভিড-19 ভেকছিন আৰু স্তনপান

  • Share this:
ক'ভিড মহামাৰীটোৱে প্ৰতিটো পদক্ষেপতে ভুল ধাৰণা লগত লৈ আনিছিল। ক'ভিড-19ৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ দিশত প্ৰতিটো মাইলৰ খুঁটি প্ৰাপ্ত কৰাৰ সময়তে এটা নতুন জনগাঁথনিক লক্ষ্য কৰি এটা নতুন মনেসজা কাহিনী দ্ৰুতগতিত গজি উঠিছিল। আটাইতকৈ সহজ লক্ষ্য আছিল সন্তান ধাৰণ কৰিব পৰা বয়সৰ মহিলাসকল। এই মিছা তথ্যই দাবী কৰিছিল যে যিকোনো ক'ভিড ভেকছিনে উৰ্বৰতা, গৰ্ভধাৰণ আৰু নাৰ্চিঙক বিপদাশংকাত পেলায়। কেৱল এই বিবৃতিটোৱেই লাখ লাখ মহিলা আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালক প্ৰভাৱিত কৰাৰ ক্ষমতা ৰাখিছিল। আমি জানো যে ক'ভিডে লিংগৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বৈষম্য নকৰে।

ক'ভিডে ইয়াৰ পথত অহা যিকোনো ব্যক্তিকে আক্ৰমণ কৰে। কিন্তু সন্তান ধাৰণ কৰিব পৰা বয়সৰ মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে প্ৰচলিত হৈ থকা মিছা তথ্যৰ ফলত মহিলাতকৈ অধিক পুৰুষে ভেকছিনৰ বাবে নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিছিল। ভেকছিন প্ৰদানৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত গৰ্ভৱতী আৰু স্তনপান কৰাই থকা মাতৃসকলৰ বাবে ইয়াৰ সুৰক্ষাৰ তথ্য অতিকৈ সীমিত আছিল। সেয়েহে তেওঁলোকক সাময়িক ভাৱে ভেকছিনৰ পালিটো পৰিহাৰ কৰিবলৈ কোৱা হৈছিল। অৱশ্যে এই সাময়িক বিৰতি বৈজ্ঞানিক তথ্যৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত হোৱা স্বত্বেও এইটোৱে সমাজত মানুহৰ মাজত ভেকছিনৰ প্ৰতি দ্বিধাৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিছিল। অৱশ্যে শেহতীয়াকৈ মহিলাসকলৰ বাবে ভেকছিনৰ উপলব্ধতাই বিষয়টোৰ ওপৰত অধিক আলোচনাৰ জন্ম দিছে। এই আলোচনা আগষ্ট মাহৰ সৈতে সম্পূৰ্ণৰূপে খাপ খাই পৰিছে কাৰণ আগষ্ট মাহ হৈছে বিশ্ব স্তনপান মাহ।

প্ৰতি বছৰে আগষ্ট মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহটো বিশ্বব্যাপী বিশ্ব স্তনপান সপ্তাহ হিচাপে পালন কৰা হয়। আৰু লগতে গোটেই আগষ্ট মাহটো স্তনপান মাহ হিচাপে পালন কৰা হয়। 2021 চনৰ বিষয়বস্তু হৈছে "স্তনপান সুৰক্ষিত কৰক: এক অংশীদাৰী দায়িত্ব"। ইয়াৰ জৰিয়তে শিশু আৰু মাতৃসকলৰ বাবে স্তন্যপানৰ গুৰুত্ব আৰু শিশুৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য আৰু কল্যাণত অৰিহণা যোগোৱাৰ বাবে সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ দায়িত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। স্তনপান কৰোৱাৰ কেইবাটাও লাভালাভ আছে। যেনে মাতৃসকলৰ বাবে ই স্তনৰ কৰ্কটৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে আৰু শিশুৰ মাজৰ ব্যৱধান তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে।

শিশুৰ বাবে ই তেওঁলোকক বিভিন্ন সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাত সহায় কৰে। স্তনপানে শিশুসকলৰ বোধশক্তিজনিত বিকাশতো সহায় কৰে। কেঁচুৱাৰ স্বাভাৱিক বিকাশ আৰু স্বাস্থ্যকৰ বিকাশৰ বাবে মাতৃদুগ্ধ হৈছে আটাইতকৈ পুষ্টি-ঘন খাদ্য। ইয়াত এণ্টিবডী থাকে যি সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ কেঁচুৱাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)ই জন্মৰ এঘণ্টাৰ ভিতৰত স্তনপান কৰোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে আৰু জীৱনৰ প্ৰথম 6 মাহৰ বাবে একচেটিয়াভাৱে স্তনপান কৰোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। তাৰ পিছত 2 বছৰ বা অধিক সময়লৈকে উপযুক্ত পৰিপূৰক খাদ্যৰ সৈতে স্তনপান অব্যাহত ৰাখিবলৈকো বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই পৰামৰ্শ দিয়ে।

অৱশ্যে ভেকছিন গ্ৰহণ কৰা মাতৃসকলৰ বাবে এই মনেসজা কাহিনীবোৰৰ অৰ্থ হৈছে যে তেওঁলোকে এইটো স্বীকাৰ কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিব লগা হৈছে যে ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ সন্তানৰ ওপৰত কোনোধৰণৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰা নাই। ইয়াৰ ফলত টীকাকৰণৰ বাবে অস্বীকাৰ কৰাৰ লগতে বহুক্ষেত্ৰত স্তনপান বন্ধ হৈ গৈছে।

এইটো গ্ৰাম্য ভাৰতত আটাইতকৈ বেছি দেখিবলৈ পোৱা গৈছে য'ত মানুহৰ প্ৰযুক্তি আৰু প্ৰমাণীকৃত তথ্য লাভ কৰাৰ সীমিত সুবিধা আছে। যদিও স্বীকৃত সামাজিক স্বাস্থ্য কৰ্মী (আশা), সহায়ক নাৰ্ছ ধাই আৰু অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলে এই বাধাবোৰ ভাঙিবলৈ অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰি আছে তথাপি মহিলা আৰু শিশু দুয়োৰে স্বাস্থ্য আৰু পুষ্টিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ নোহোৱাৰ আশংকা যথেষ্টখিনি আছে। বিজ্ঞানে বিশ্বক দেখুৱাইছে যে ভেকছিনে স্তনপান কৰাই থকা শিশু বা মাকৰ স্তনৰ পৰা চেপি উলিওৱা গাখীৰ গ্ৰহণ কৰা শিশুৰ বাবে কোনোধৰণৰ বিপদৰ সৃষ্টি নকৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO) আৰু ইউনিচেফ (UNICEF)ৰ মতে ক'ভিড-19 ত আক্ৰান্ত বুলি সন্দেহযুক্ত মাতৃসহ সকলো মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ কেঁচুৱা আৰু সৰু সৰু শিশুক স্তনপান কৰাই থাকিব পাৰে। কৰ'না ভাইৰাছৰ যি প্ৰজাতিয়ে ক'ভিড-19 ৰ সৃষ্টি কৰে সেইয়া মাতৃদুগ্ধত পোৱা হোৱা নাই। কিছুমান অধ্যয়ন অনুসৰি ক'ভিড-19 সংক্ৰমণৰ সময়তো মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানক স্তনপান কৰাই থকাটো সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষিত। ইয়াৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মানি সাৱধানতা অৱলম্বনৰ সৈতে স্তনপান কৰোৱাটো দৰকাৰ।

মাতৃৰ ক'ভিড স্থিতি নিৰ্বিশেষে স্তনপান কৰোৱাটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। এতিয়ালৈকে ক'ভিড-19 ভেকছিনৰ ওপৰত কৰা অধ্যয়ন আৰু ক'ভিড-19 ভেকছিনে কেনেদৰে কাম কৰে সেই বিষয়ৰ জ্ঞান অনুসৰি স্তনপান কৰাই থকা মাতৃসকলক টীকাকৰণ কৰিলে তেওঁলোকৰ কেঁচুৱাৰ ওপৰত কোনোধৰণৰ প্ৰভাৱ নপৰে। টীকাকৰণ কৰা মাতৃৰ মাতৃদুগ্ধত আনকি এণ্টিবডীও থাকিব পাৰে যি মাতৃসকলক তেওঁলোকৰ কেঁচুৱাক ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ বৰ্তমানৰ নিৰ্দেশনাৱলীসমূহে সূচায় যে মাতৃসকলে নিম্নলিখিত সাৱধানতাৰে তেওঁলোকৰ সন্তানক স্তনপান কৰাই থাকিব পাৰে:
• স্তনপানৰ সময়ত পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাস কৰিব। যাৰ ভিতৰত আছে মাস্ক পিন্ধা বা মুখ আৰু নাক ঢাকি ৰখা।
• কেঁচুৱাটো স্পৰ্শ কৰাৰ আগতে আৰু পিছত 20 ছেকেণ্ডৰ বাবে চাবোন আৰু পানীৰে হাত ধোৱা
• নিয়মীয়াকৈ তেওঁলোকে স্পৰ্শ কৰা পৃষ্ঠবোৰ পৰিষ্কাৰ আৰু বীজাণুমুক্ত কৰা।
স্তনপান কৰাই থকা মাতৃসকলৰ মাজত টীকাকৰণ আৰু ভেকছিনৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি কৰাৰ সম্পৰ্ক বিবেচনা কৰোঁতে বিশ্ব স্তনপান মাহটোৱে এতিয়া পৰিৱৰ্তনৰ বাবে অনুঘটক হিচাপে কাম কৰিব পাৰে।

ৰেণুকা বিৰগডিয়া, সমন্বয়ক, ইউনাইটেড ৱে মুম্বাই আৰু
তাৰা ৰঘুনাথ, সমন্বয়ক, ইউনাইটেড ৱে মুম্বাই

প্ৰসংগসমূহ:
1. http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42590/1/9241562218.pdf
2. https://www.unicef.org/vietnam/stories/frequent-asked-questions-covid-19-vaccines-and-breastfeeding
3. https://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2021/who-recommends-continuing-breastfeeding-during-covid-19-infection-and-after-vaccination
4. https://news.harvard.edu/gazette/story/2021/03/study-shows-covid-19-vaccinated-mothers-pass-antibodies-to-newborns/
5. https://www.cedars-sinai.org/blog/newborn-covid-19-immunity.html
6. https://www.news-medical.net/news/20210407/COVID-19-antibodies-persist-in-breast-milk-for-months-following-mothere28099s-vaccination.aspx
First published: August 27, 2021, 5:49 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি