உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Coriander Water Benefits: প্ৰতিদিনে পুৱা খাওক ধনিয়াৰ পানী ! Immunity, হজম, চুলি, মুখৰ দাগ সকলোতে পাব লাভালাভ...

    Coriander Water Benefits: প্ৰতিদিনে পুৱা খাওক ধনিয়াৰ পানী ! Immunity, হজম, চুলি, মুখৰ দাগ সকলোতে পাব লাভালাভ...

    image/shutterstock

    image/shutterstock

    Coriander Water Benefits: ধনিয়া পানী তৈয়াৰ কৰিবলৈ এক চামুচ সম্পূৰ্ণ ধনিয়া গুটি ধুব। তাৰ পিছত সিহঁতক একাপ খোৱা পানীত ৰাতিটো তিয়াই ৰাখক। ৰাতিপুৱা এই পানীখিনি খাওক।

    • Share this:
    Coriander Water Benefits: ধনিয়া (Coriander) পাউডাৰ হৈছে ভাৰতীয় পাকঘৰৰ এক উপাদান যাক বেছিভাগ বস্তুত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ধনিয়া পাতেও (Coriander leaves) পাকঘৰত এক সুকীয়া স্থান দখল কৰিছে। ধনিয়া পানীয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আনিবলৈ অতি সহজে কাম কৰে। আজি আমি আপোনাক ধনিয়া পানী (Coriander water) খোৱাৰ লাভালাভৰ বিষয়ে কওঁ। ধনিয়া পানী কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰা হয় সেয়াও জানো আহক।

    ধনিয়া পানী এনেদৰে প্ৰস্তুত কৰক

    ধনিয়া পানী তৈয়াৰ কৰিবলৈ এক চামুচ সম্পূৰ্ণ ধনিয়া গুটি ধুব। তাৰ পিছত সিহঁতক একাপ খোৱা পানীত ৰাতিটো তিয়াই ৰাখক। ৰাতিপুৱা এই পানীখিনি খাওক। যদি আপুনি ইয়াক খালী পেটত সেৱন কৰে তেন্তে ই অধিক উপকাৰী হ'ব পাৰে। পানী ফিল্টাৰ কৰাৰ পিছত, আপুনি এই ধনিয়া গুটিবোৰ পেলাই দিয়াৰ সলনি শুকুৱাব পাৰে আৰু পাউডাৰ বনাব পাৰে আৰু পাচলি তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

    ধনিয়া পানী খোৱাৰ লাভালাভ

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী

    ধনিয়া পানী খোৱাৰ ফলত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয়। এই পানীত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টে শৰীৰত মুক্ত ৰেডিকেল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। যি অসুস্থ হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে।

    হজম বাহাল ৰাখে

    ধনিয়া পানীয়েও আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে। ই হজমৰ সমস্যা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে যাতে পাচন তন্ত্ৰই ভালদৰে কাম কৰে।

    শৰীৰক ডিটক্স কৰে

    ধনিয়া পানীয়ে শৰীৰক ডিটক্স কৰাত সহায় কৰে। ইয়াক পান কৰিলে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ বাহিৰলৈ যায়। ই সংক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে।

    চুলি শক্তিশালী কৰে

    ধনিয়া পানী খালে চুলি শক্তিশালী হয়, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ ভাঙনি হ্ৰাস হয়। ধনিয়া গুটিত ভিটামিন-কে, চি আৰু এ সমৃদ্ধ। যি চুলি শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে।

    মুখৰ দাগ আঁতৰ কৰে

    ধনিয়া পানী খোৱাৰ ফলত লাহে লাহে মুখৰ দাগ আঁতৰ হয়। ধনিয়াৰ ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে। যি ছাল পৰিষ্কাৰ আৰু উজ্বল কৰাত সহায় কৰে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: