সঁচাকৈয়ে মানুহে ১৫০ বছৰ জীয়াই থাকিব পাৰে নেকি ? পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বৃদ্ধ ব্যক্তি কোন, তেওঁৰ বয়স কিমান ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 9, 2021, 3:10 PM IST
সঁচাকৈয়ে মানুহে ১৫০ বছৰ জীয়াই থাকিব পাৰে নেকি ? পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বৃদ্ধ ব্যক্তি কোন, তেওঁৰ বয়স কিমান ?
image- pixabay

সৰ্বাধিক জীৱনকাল অনুমান কৰা অতি কঠিন , পূৰ্বৱৰ্তী অধ্যয়নবোৰে এই সীমাটো ১৪০ বছৰ বয়সৰ ওচৰত ৰাখিছে। কিন্তু এটা শেহতীয়া অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে মানুহৰ জীৱনকালৰ সীমা ১৫০ বছৰৰ ওচৰত।

  • Share this:
আমাৰ বেছিভাগেই প্ৰায় ৮০ বছৰ জীয়াই থকাৰ আশা কৰিব পাৰে, কিন্তু কিছুমান লোকে আশাতকৈ আগবাঢ়ি গৈছে আৰু এশ বছৰতকৈও অধিক সময় জিকিছে। ওকিনাবা, জাপান আৰু চাৰ্ডিনিয়া, ইটালীৰ দৰে ঠাইত, বহুতো লোক আছে যিয়ে তেওঁলোকৰ বয়সৰ শতিকা অতিক্ৰম কৰিছে। এগৰাকী ফৰাচী মহিলা জিন কেলমেণ্টক ইতিহাসৰ আটাইতকৈ বৃদ্ধ ব্যক্তি হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছে। তেওঁৰ জন্ম ১৮৭৫ চনত হৈছিল আৰু সেই সময়ত গড় আয়ুস আছিল প্ৰায় ৪৩ বছৰ।

মানুহে বহু শতাব্দী ধৰি সুধি থকা এটা প্ৰশ্ন হ'ল মানুহে প্ৰকৃততে কিমান দিন জীয়াই থাকিব পাৰে? যদিও গড় আয়ুস গণনা কৰা তুলনামূলকভাৱে সহজ (এজন ব্যক্তি কিমান বছৰ জীয়াই থাকিব বুলি আশা কৰা হয়), সৰ্বাধিক জীৱনকাল অনুমান কৰা অতি কঠিন (মানুহে সম্ভৱতঃ কিমান দিন জীয়াই থাকিব পাৰে)। পূৰ্বৱৰ্তী অধ্যয়নবোৰে এই সীমাটো ১৪০ বছৰ বয়সৰ ওচৰত ৰাখিছে। কিন্তু এটা শেহতীয়া অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে মানুহৰ জীৱনকালৰ সীমা ১৫০ বছৰৰ ওচৰত।

ব্ৰাইটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৰিচাৰ্ড ফাৰাঘেৰে দেখুৱাইছে যে জীৱনৰ প্ৰত্যাশা আৰু জীৱনকাল গণনা কৰাৰ আটাইতকৈ পুৰণি আৰু এতিয়াও সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত উপায় হৈছে গ'ম্পৰ্টজ সমীকৰণ। এই সন্দৰ্ভত প্ৰথম মূল্যায়ন উনবিংশ শতিকাত কৰা হৈছিল যে সময়ৰ লগে লগে ৰোগটোৰ পৰা মানুহৰ মৃত্যুৰ হাৰ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। নিশ্চিতভাৱে, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে কৰ্কট ৰোগ, হৃদৰোগ আৰু অন্যান্য সংক্ৰমণৰ ফলত আপোনাৰ মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা প্ৰতি আঠৰ পৰা ন বছৰত প্ৰায় দুগুণ হয়।

বিভিন্ন কাৰকে জনসংখ্যাৰ জীৱনকালক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰে তাৰ বাবে বহুতো উপায় আছে য'ত সূত্ৰসলনি কৰিব পাৰি। স্বাস্থ্য বীমাৰ প্ৰিমিয়াম গণনা কৰিবলৈও গ'ম্পৰ্টজ গণনা ব্যৱহাৰ কৰা হয় - যাৰ বাবে এই কোম্পানীবোৰে জানিবলৈ ইচ্ছুক যে আপুনি ধূমপান কৰে নে আপুনি বিবাহিত, বা আন কিবা যি তেওঁলোকক আপুনি আৰু কিমান দিন জীয়াই থাকিব সেইটো অনুমান কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আমি কিমান দিন জীয়াই থাকিম জানিবলৈ এটা উপায় হ'ল বয়সৰ সৈতে আমাৰ অঙ্গবোৰৰ কাৰ্যক্ষমতা কেনেকৈ আৰু কিমান হ্ৰাস হয়। আমি আমাৰ বয়সৰ সৈতে অঙ্গবোৰৰ হ্ৰাস হোৱা দক্ষতাৰ সৈতে মিল খাওঁ। উদাহৰণ স্বৰূপে, চকুৰ কাম আৰু ব্যায়াম কৰোঁতে আমি কিমান অক্সিজেন ব্যৱহাৰ কৰোঁ, বয়স হোৱাৰ লগে লগে হ্ৰাস হোৱাৰ এক সাধাৰণ প্ৰৱণতা দেখুৱায়, বেছিভাগ গণনাই সূচায় যে সাধাৰণ ব্যক্তিৰ অঙ্গবোৰে প্ৰায় ১২০ বছৰ বয়সলৈকে কাম কৰিব।

কিন্তু এই অধ্যয়নবোৰে মানুহৰ বয়স বৃদ্ধিৰ লগতে বৰ্ধিত তাৰতম্যক আলোকপাত কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, বয়সৰ সৈতে কিছুমান লোকৰ বৃক্কৰ কাৰ্যক্ষমতা দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হয়, আনহাতে আন কিছুমানে নকৰে। এতিয়া ছিংগাপুৰ, ৰাছিয়া আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গৱেষকসকলে সৰ্বাধিক মানৱ জীৱনকাল অনুমান কৰাৰ বাবে এক পৃথক পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিছে। কম্পিউটাৰ মডেল এটা ব্যৱহাৰ কৰি, তেওঁলোকে অনুমান কৰে যে মানৱ জীৱনৰ সীমা প্ৰায় ১৫০ বছৰ।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 9, 2021, 3:10 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি