உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Beauty Tips: আপোনাৰ মুখত থকা চুলিসমূহ প্ৰাকৃতিকভাৱে নাইকিয়া কৰিব পাৰে ! ঘৰতে ইয়াক কেনেদৰে আঁতৰ কৰিব জানি লওক...

    Beauty Tips: আপোনাৰ মুখত থকা চুলিসমূহ প্ৰাকৃতিকভাৱে নাইকিয়া কৰিব পাৰে ! ঘৰতে ইয়াক কেনেদৰে আঁতৰ কৰিব জানি লওক...

    Image- Shutterstock

    Image- Shutterstock

    Beauty tips: আপোনাৰ মুখৰ চুলি প্ৰাকৃতিকভাৱে (Naturally) আঁতৰ কৰিব পাৰি আৰু লগতে ছাল পৰিষ্কাৰ আৰু এক্সফলিয়েট কৰিবও পাৰি। ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ (Home Remedies) গ্ৰহণ কৰি আপুনি ইয়াক আঁতৰ কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    মুখত ৱাক্সিং কৰা আৰু অবাঞ্ছিত চুলি আঁতৰোৱা বহুতো মহিলাৰ বাবে এটা কঠিন কাম। মুখৰ চুটি চুলিবোৰে গোটেই চেহেৰাটো নষ্ট কৰে কিন্তু মুখৰ চুলি (Facial Hair) কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত পাৰ্লাৰলৈ আঁতৰ কৰা কঠিন। এই ক্ষেত্ৰত কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত সেইবোৰ আঁতৰ কৰিব পাৰি। এই পদক্ষেপবোৰ যথেষ্ট সহজ আৰু কাৰ্যকৰী। এইবোৰে আপোনাৰ মুখৰ চুলি প্ৰাকৃতিকভাৱে (Naturally) আঁতৰ কৰিব আৰু লগতে ছাল পৰিষ্কাৰ আৰু এক্সফলিয়েট কৰিব। গতিকে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ (Home Remedies) গ্ৰহণ কৰি আপুনি কেনেদৰে এনে কৰিব পাৰে জনাও আহক।

    মুখৰ চুলি আঁতৰাবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ

    ১. নেমু আৰু মৌ ব্যৱহাৰ কৰা

    এটা বাটিত দুই চাহ চামুচ চেনী আৰু নেমুৰ ৰস আৰু এক চাহ চামুচ মৌ ভালদৰে মিহলি কৰক। বাটিটো গৰম পানীত ৩-৪ মিনিটৰ বাবে গৰম কৰক। যদি পেষ্টটো ঠাণ্ডা হয়, প্ৰভাৱিত এলেকাবোৰত পাউডাৰৰ সলনি কৰ্ণষ্টাৰ্চ দিয়ক আৰু পেষ্টটো চুলিৰ বিকাশৰ ফালে বিয়পাই দিয়ক। এতিয়া ৱাক্সিং ষ্ট্ৰিপ বা কপাহ কাপোৰৰ ৰুমালৰ সহায়ত চুলিবোৰ বিপৰীত দিশৰ পৰা টানি নিয়ক। একেদৰে আপুনি মুখৰ সকলো চুলি আঁতৰাব পাৰে।

    2. দালিয়া আৰু কলৰ ব্যৱহাৰ

    এটা পকা কল মিশ্ৰণত মিহলি কৰক আৰু ইয়াত দুই চামুচ দালিয়া যোগ দিয়ক। এতিয়া ইয়াৰ এটা পেষ্ট বনাওক। মুখত প্ৰয়োগ কৰক আৰু পাতল হাতেৰে ১৫ মিনিটৰ বাবে মালিচ কৰক। এতিয়া ইয়াক ঠাণ্ডা পানীৰে ধুই পেলাওক। দালিয়াই হাইড্ৰেটিং স্ক্ৰাবাৰৰ দৰে কাম কৰে আৰু ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টে আপোনাৰ ছালৰ পৰা ৰঙা পৰা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

    3. আলু আৰু দাইলৰ ব্যৱহাৰ

    ৰাতিটোৰ ভিতৰত ৫ চাহ চামুচ দাইল তিয়াই ৰাতিপুৱা এটা পেষ্ট বনাওক। তাৰ পিছত আপুনি এটা বাটিত আধা আলুৰ ৰস, এক চামুচ মৌ আৰু নেমুৰ ৰস যোগ দিব। এতিয়া ইয়াক দাইলৰ পেষ্টৰ সৈতে মিহলি কৰক । মুখত প্ৰয়োগ কৰক আৰু পাতল হাতেৰে মালিচ কৰি থাকক। প্ৰায় ২০মিনিটৰ পিছত ইয়াক ধুই পেলাওক।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: