• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ক'ৰোনাৰ পৰা কণমানিক বচাই ৰাখিবলৈ কি কৰিব মাতৃয়ে? গৰ্ভৱতী মহিলাই ভেকছিন ল'ব পাৰিবনে?

ক'ৰোনাৰ পৰা কণমানিক বচাই ৰাখিবলৈ কি কৰিব মাতৃয়ে? গৰ্ভৱতী মহিলাই ভেকছিন ল'ব পাৰিবনে?

Image-shutterstock.com

Image-shutterstock.com

শেহতীয়াকৈ দেখা গৈছে যে এমাহৰ কেঁচুৱা এটাও ক'ৰোনা সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হৈছে। ভাল কথাটো হ'ল শিশুৰ লক্ষণবোৰ অত্যন্ত মৃদু বা সৰু।

  • Share this:
ভাৰতত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৱে মানুহক বিচলিত কৰি তুলিছে। ক'ৰোনাৰ বৰ্ধিত ঘটনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, লোকসকলক ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে। বহু ঠাইত লকডাউন আৰোপ কৰা হৈছে। চিকিৎসকৰ মতে, ট্ৰিপ'ল লেয়াৰ মাস্ক পিন্ধা, সঘনাই চাবোন বা হেণ্ডৱাছেৰে আপোনাৰ হাত পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু সামাজিক দূৰত্ব গ্ৰহণ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। ক'ৰোনাৰ এই দ্বিতীয় ঢৌত যিসকল মহিলা এইমাত্ৰ মাতৃ হৈছে বা অতি সৰু সন্তান আছে তেওঁলোক অধিক চিন্তিত। দৈনিক ভাস্কৰৰ মতে, সৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰতো ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ আশংকা স্পষ্ট। সৰু ল'ৰা-ছোৱালীবোৰ ক'ৰোনাৰ পৰা সঁচাকৈয়ে বিপদাশংকাত আছে নেকি আৰু তেওঁলোকক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কি পদক্ষেপ ল'ব পাৰি জানো আহক।

আগতে কোৱা হৈছিল যে নৱজাতক আৰু সৰু শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী। ই ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ আশংকা নকৰে, কিন্তু শেহতীয়াকৈ দেখা গৈছে যে এমাহৰ কেঁচুৱা এটাও ক'ৰোনা সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হৈছে। ভাল কথাটো হ'ল শিশুৰ লক্ষণবোৰ অত্যন্ত মৃদু বা সৰু। এই লক্ষণবোৰ সেই অনুসৰি চিকিৎসা কৰা হৈছে। নতুন মাতৃ হোৱা মহিলাসকলে অতিৰিক্ত সাৱধান হোৱা প্ৰয়োজন।

নৱজাতকসকলক সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব
নৱজাতকসকলক অধিক লোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাত বাধা দিব লাগে। যিমান কম মানুহে শিশুটোক হাতত লয়, সিমানেই ভাল। আনকি এজন অতিথি আহিলেও তেওঁলোকক হাত কঠোৰভাৱে চেনিটাইজ কৰিবলৈ আৰু মুখা পিন্ধিবলৈ কওক। তেতিয়াহে তেওঁলোকক শিশুটোক স্পৰ্শ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া উচিত। মাকৰ বাবে বাৰে বাৰে হাত ধুই থকাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মাতৃয়ে নৱজাতকক খুৱাই থাকোতে মাস্ক পিন্ধিব লাগে যাতে তেওঁ সংক্ৰমিত হোৱাটো এৰাই চলিব পাৰে।

মাতৃয়ে কৰোনা ভেকছিন ল'ব লাগে নেকি?

ক'ৰোনাৰ এই ঢৌৱে পৰিস্থিতি সলনি কৰিছে। আগতে গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু স্তন্যপান কৰাই থকা মাতৃসকলক ক'ৰোনা ভেকছিন নল'বলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল, কিন্তু এতিয়া অধ্যয়নটোৱে পৰামৰ্শ দিয়ে যে শিশুক খুৱালেও মাতৃসকলেও ভেকছিন গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে এই সিদ্ধান্ত গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ওপৰত এৰি দিয়া ভাল হ'ব। সমগ্ৰ বিশ্বতে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ভেকছিন দিয়াৰ ওপৰত কিছু অধ্যয়ন কৰা হৈছে। ভেকছিন সুৰক্ষাৰ বিষয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবে খুব কম তথ্য উপলব্ধ আছে। এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে ক'ৰোনা ভেকছিন ল'ব নে নাই সেয়া তেওঁৰ ব্যক্তিগত সিদ্ধান্ত হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: