• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Ayush Aahar: দেশৰ লোকসকলক আয়ুষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ বিশেষ প্ৰস্তুতি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ

Ayush Aahar: দেশৰ লোকসকলক আয়ুষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ বিশেষ প্ৰস্তুতি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ

কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে (Sarbananda Sonowal) আজি মন্ত্ৰালয়ক (Ayush ministry) জাংক ফুডৰ (Junk Food) ফলত ৰোগত আক্ৰান্ত যুৱক-যুৱতীসকলক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিবলৈ দেশত আয়ুষ খাদ্যৰ (Ayush Aahar) ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কয়।

কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে (Sarbananda Sonowal) আজি মন্ত্ৰালয়ক (Ayush ministry) জাংক ফুডৰ (Junk Food) ফলত ৰোগত আক্ৰান্ত যুৱক-যুৱতীসকলক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিবলৈ দেশত আয়ুষ খাদ্যৰ (Ayush Aahar) ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কয়।

কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে (Sarbananda Sonowal) আজি মন্ত্ৰালয়ক (Ayush ministry) জাংক ফুডৰ (Junk Food) ফলত ৰোগত আক্ৰান্ত যুৱক-যুৱতীসকলক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিবলৈ দেশত আয়ুষ খাদ্যৰ (Ayush Aahar) ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কয়।

  • Share this:
দেশত Coronaৰ পিছত, ডেংগু, ভাইৰেল জ্বৰ আদি ৰোগে এতিয়া মানুহক প্ৰভাৱিত কৰিছে। ৰোগৰ চিকিৎসা কৰাৰ উপৰিও, লোকসকলক স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ আৰু এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ে (Ayush ministry) এতিয়া লোকসকলক ৰোগৰ চিকাৰ হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আৰু মানুহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আয়ুষ আহাৰ (Ayush Aahar) গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ প্ৰস্তুতি চলাই আছে।

কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে (Sarbananda Sonowal) আজি মন্ত্ৰালয়ক জাংক ফুডৰ (Junk Food) ফলত ৰোগত আক্ৰান্ত যুৱক-যুৱতীসকলক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিবলৈ দেশত আয়ুষ খাদ্যৰ (Ayush Aahar) ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কয়। ইয়াৰ বাবে, মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনৰ পাঁচোটা গৱেষণা পৰিষদ আৰু দুয়োটা ৰাষ্ট্ৰীয় আয়োগৰ বিজ্ঞানী আৰু বিষয়াসকলক পদক্ষেপ ল'বলৈ কোৱা হৈছে।

ইয়াৰ বাবে, আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ে এক সু-পুষ্টিপ্ৰাপ্ত ভাৰতৰ লক্ষ্য পূৰণৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ৰ (MWCD) পোষণ অভিযানৰ (Poshan Abhiyan) সহযোগত কাম কৰিব। লগতে, ভাৰতীয় খাদ্য সুৰক্ষা আৰু নিবিদা প্ৰাধিকৰণৰ (fssai) সহযোগত জাৰী কৰা খচৰাখনৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, আয়ুষ আহাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে কাম কৰিব।

কেৱল এয়াই নহয়, কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীয়ে জনকপুৰী, আয়ুৰ্বেদিক, যোগ, নেচাৰোপেথি, ইউনানি   আৰু হোমিঅ'পেথিৰ পাঁচোটা গৱেষণা পৰিষদৰ বিজ্ঞানীসকলক অন্তিম ব্যক্তিজনৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ বাবে আয়ুষ সম্পৰ্কীয় সকলো সামগ্ৰীৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ কৈছে। ইয়াৰ বাবে, বিজ্ঞানী, অধ্যাপক, চিকিৎসক, কাৰিকৰীভাৱে দক্ষ লোকসকলৰ সামৰ্থ্য দেশৰ স্বাৰ্থত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

সোনোৱালৰ হৈ, পৰিষদক জনজাতীয় লোকসকলৰ উন্নত স্বাস্থ্যৰ বাবে তেওঁলোকৰ স্থানীয় স্বাস্থ্য পৰম্পৰা বুজিবলৈ কোৱা হৈছে। এইটোও মন কৰিব লাগিব যে জনজাতিবোৰ আধুনিক স্বাস্থ্যসেৱা সুবিধা নোহোৱাকৈ স্বাস্থ্যৱান, সেয়েহে তেওঁলোকৰ বস্তুবোৰ অধিক গভীৰভাৱে বুজিব লাগিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: