আপুনি Depressionত ভুগিছে নেকি? আপোনাৰ মুড ঠিক কৰাৰ ৮টা উপায়ৰ বিষয়ে জানি লওক...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 1, 2021, 1:58 PM IST
আপুনি Depressionত ভুগিছে নেকি? আপোনাৰ মুড ঠিক কৰাৰ ৮টা উপায়ৰ বিষয়ে জানি লওক...
File photo

Very well mindৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি আপুনি নিজকে হতাশাত সুখী ৰাখিব পাৰে, কিন্তু আপুনি ইয়াৰ বাবে কিছুমান বিশেষ কাম কৰিব লাগিব।

  • Share this:
যেতিয়া আপুনি হতাশা (Depression)ত থাকে তেতিয়া সকলোবোৰ অধিক প্ৰত্যাহ্বানজনক যেন লাগে। কামলৈ যোৱা, বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে মিলামিছা কৰা বা বিচনাৰ পৰা উঠি অহাটোও এক সংগ্ৰাম যেন লাগে। কিন্তু হতাশাৰ লক্ষণবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ আৰু আপোনাৰ জীৱনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰিবলৈ আপুনি কিছুমান কাম কৰিব পাৰে।

হতাশাত জীয়াই থকাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ মনোভাৱ বেয়া ৰখা। Very well mindৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি আপুনি নিজকে হতাশাত সুখী ৰাখিব পাৰে, কিন্তু আপুনি ইয়াৰ বাবে কিছুমান বিশেষ কাম কৰিব লাগিব। হতাশাৰ সৈতে থাকি আপোনাৰ মনোভাৱ স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ ৮ টা উপায়ৰ বিষয়ে জানো আহক।

এটা সমৰ্থন নেটৱৰ্ক (Support Network) সৃষ্টি কৰক

হতাশাৰ পৰা ওলাই অহা এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু হ'ল নিজকে সহায় কৰিব লাগিব। ঔষধ আৰু চিকিৎসাৰ উপৰিও, শক্তিশালী সামাজিক সমৰ্থন প্ৰণালী বিকশিত কৰিব লাগিব। কিছুমান লোকৰ বাবে এক সামাজিক সমৰ্থন প্ৰণালী সৃষ্টি কৰাৰ অৰ্থ হ'ব পাৰে বন্ধু বা পৰিয়ালৰ সৈতে শক্তিশালী সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলা। আপুনি আপোনাৰ প্ৰিয়জনক আপোনাৰ হতাশা নিৰাময় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কিছুমানৰ বাবে, ই হতাশা সমৰ্থন গোট হিচাপে হ'ব পাৰে। ইয়াত এটা সম্প্ৰদায় গোট অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে যি আপোনাৰ এলেকাত আছে বা আপুনি এটা অনলাইন সমৰ্থন গোটো পাব পাৰে।

আপোনাৰ চাপ হ্ৰাস কৰক
যেতিয়া আপুনি চাপত থাকে, আপোনাৰ শৰীৰে কৰ্টিচোল নামৰ হৰমন অধিক প্ৰস্তুত কৰে। এইটো ভাল কাৰণ ই আপোনাক আপোনাৰ জীৱনত চাপ সৃষ্টি কৰা বস্তুবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰে। অৱশ্যে, দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে হোৱা ঘটনাই আপোনাৰ বহুতো সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে হতাশা। চাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি যিমানে কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিব, ই আপোনাৰ বাবে সিমানেই ভাল হ'ব কিয়নো ই আপোনাৰ হতাশাগ্ৰস্ত অৱস্থা হ্ৰাস কৰে।

সঠিক টোপনি অত্যাৱশ্যকীয়

টোপনি আৰু মেজাজ ইটো সিটোৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ২০১৪ চনৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছিল যে হতাশাত ভুগি থকা ৮০% লোকে টোপনিৰ বিকাৰ অনুভৱ কৰে। অৱশ্যে, হতাশাত, আপুনি অনুভৱ কৰিব পাৰে যে আপুনি শুব নোৱাৰে বা আপুনি বিচনাৰ পৰা উঠি যাবলৈ সংগ্ৰাম কৰিব পাৰে কিয়নো আপুনি সকলো সময়তে ভাগৰ অনুভৱ কৰে। শুবলৈ যোৱাৰ কমেও এঘণ্টা আগতে আপোনাৰ সকলো ইলেকট্ৰনিক্স সামগ্ৰী বন্ধ কৰক। কিতাপ এখন পঢ়া বা আন যিকোনো আৰামদায়ক কাৰ্যকলাপ কৰিলে টোপনি ভাল হয়।

খাদ্যাভ্যাস উন্নত কৰা
আহাৰ আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বিচাৰিবলৈ এতিয়াও গৱেষণা চলি আছে। এতিয়ালৈকে, বহুতো অধ্যয়ন হৈছে যিয়ে পুষ্টি উন্নত কৰাৰ কথা কৈছে। ই মানসিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে। মগজুৰ বহুতো অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি আছে যি হতাশাক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

নেতিবাচক চিন্তাবোৰ কেনেদৰে প্ৰতিৰোধ কৰিব লাগে শিকক
হতাশাই আপোনাক কেৱল বেয়া অনুভৱ কৰাই নহয় কিন্তু ই আপোনাক অধিক নেতিবাচক ভাৱে ভাবিবলৈ বাধ্য কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, সেই নেতিবাচক চিন্তাবোৰ সলনি কৰিলে আপোনাৰ মনোভাৱ উন্নত হ'ব পাৰে। লগতে বহুতো স্ব-সহায়ক কিতাপ, এপ, আৰু অনলাইন পাঠ্যক্ৰম আছে যি আপোনাৰ নেতিবাচক চিন্তা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

কথাবোৰ গুৰুত্বসহকাৰে লওক
হতাশাৰ লক্ষণ, যেনে ভাগৰ আৰু মনোযোগ দিয়াত অসুবিধা, আপোনাক যিকোনো পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে কিন্তু কৰিব নালাগে। এনে পৰিস্থিতিত, সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা আৰু আপোনাৰ সময় ভালদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা টো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সৰু লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক আৰু আপুনি আগতে কৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কামবোৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰক।

ঘৰৰ কাম কৰি থাকক
হতাশাই ঘৰুৱা কাম কৰা কঠিন কৰি তোলে, যেনে ৰন্ধা বা বিদ্যুতৰ বিল পৰিশোধ কৰা। কিন্তু কাগজৰ থুপ, লেতেৰা ব্যঞ্জনৰ জমা আৰু লেতেৰা কাপোৰে আৱৰি থকা মজিয়াবোৰে কেৱল আপোনাৰ অপ্ৰয়োজনীয় চিন্তা বৃদ্ধি কৰে। আপোনাৰ দৈনন্দিন কামবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক। সৰুকৈ আৰম্ভ কৰক আৰু এটা সময়ত পৰিকল্পনা এটাত কাম কৰক। উঠা আৰু মনপুতি কাম কৰাটোৱে আপোনাক ভাল অনুভৱ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

Wellness Toolbox সৃষ্টি কৰক
Wellness Toolbox হৈছে আপুনি নিজকে শান্ত কৰাত সহায় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা সঁজুলিৰ এটা সংহতি। বিশেষকৈ যেতিয়া আপুনি মানসিকভাৱে দূৰ্বল অনুভৱ কৰে। আপোনাৰ পোহনীয়া জন্তুক মৰম কৰা, আপোনাৰ প্ৰিয় সংগীত শুনা, গৰম পানীৰে গা ধোৱা, বা ভাল কিতাপ পঢ়া হৈছে এনে কিছুমান সঁজুলি যি আপোনাক হতাশাৰ পৰা বাহিৰ হোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 1, 2021, 1:58 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি