• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Urine colour sign: প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হোৱাটো বিপদ সংকেত নেকি? কেতিয়া হয় চিন্তাৰ কাৰণ জানি লওক

Urine colour sign: প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হোৱাটো বিপদ সংকেত নেকি? কেতিয়া হয় চিন্তাৰ কাৰণ জানি লওক

Urine colour sign: এনে নহয় যে প্ৰতিবাৰেই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হ’লেই কিবা এটা ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে। হয়, যদি অস্বাভাৱিক ধৰণে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হয়, খোৱা-বোৱা নকৰাকৈ, তেন্তে ই কিবা ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

Urine colour sign: এনে নহয় যে প্ৰতিবাৰেই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হ’লেই কিবা এটা ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে। হয়, যদি অস্বাভাৱিক ধৰণে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হয়, খোৱা-বোৱা নকৰাকৈ, তেন্তে ই কিবা ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

Urine colour sign: এনে নহয় যে প্ৰতিবাৰেই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হ’লেই কিবা এটা ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে। হয়, যদি অস্বাভাৱিক ধৰণে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হয়, খোৱা-বোৱা নকৰাকৈ, তেন্তে ই কিবা ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

  • Share this:
প্ৰস্ৰাৱৰ ৰঙে আমাৰ শৰীৰৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে বহু তথ্য দিব পাৰে। যেতিয়াই কোনো ৰোগৰ গুৰুতৰ প্ৰভাৱ আমাৰ শৰীৰত পৰে তেতিয়াই ইয়াৰ প্ৰভাৱ প্ৰস্ৰাৱ বা প্ৰস্ৰাৱৰ ৰঙৰ ওপৰত দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।  অৱশ্যে কেতিয়াবা কোনো লক্ষণ নোহোৱাকৈও ৰং সলনি হ’ব পাৰে।  আমাৰ শৰীৰত অনক্ৰ’মিক পিগমেণ্ট নামৰ এটা পদাৰ্থ থাকে, যাৰ ফলত প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং গঢ় লৈ উঠে। এই ৰঞ্জক পদাৰ্থ যিমানেই ঘনীভূত হ’ব সিমানেই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং গাঢ় হয়। সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং পাতল হালধীয়া আৰু সামান্য বগা কিন্তু স্বচ্ছ হয়। কিন্তু যদি প্ৰচুৰ পৰিমাণে তৰল পদাৰ্থ শৰীৰত উপনীত হয় তেন্তে ই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি কৰে। মেয়’ক্লিনিকৰ মতে, যদি প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং অস্বাভাৱিক হয়, তেন্তে ই বিপদৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

এই পৰিস্থিতিত বিপদ সৃষ্টি কৰিব পাৰে

ৰঙা ৰং- যদি প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ৰঙা হৈ পৰে তেন্তে ই এক গুৰুতৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। কিডনীত পাথৰ হোৱা আৰু মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ বাবে এনে হ’ব পাৰে। যদি প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত কোনো বিষ নহয় আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ৰঙা হয়, তেন্তে ই অধিক চিন্তাৰ বিষয়। এনে অৱস্থাত কৰ্কট ৰোগৰো সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

গাঢ় আৰু কমলা ৰঙৰ- যদি প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং বেছি গাঢ় বা কমলা ৰঙৰ হয় তেন্তে ইও ৰোগৰ লক্ষণ। বিশেষকৈ যেতিয়া মলৰ ৰংও সলনি হৈছে। এনে অৱস্থাত যকৃতৰ গুৰুতৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

কেনেকৈ জানিব

সাধাৰণতে শৰীৰে গ্ৰহণ কৰা তৰল পদাৰ্থৰ ওপৰত প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং নিৰ্ভৰ কৰে। তৰল পদাৰ্থ যিমানেই শৰীৰলৈ যাব সিমানেই ই প্ৰস্ৰাৱত থকা হালধীয়া ৰংটো পাতল কৰি পেলাব। বেছি পানী খালে তেতিয়া প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং স্বচ্ছ হৈ পৰিব। কম পানী খালে হালধীয়াৰ লগতে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ডাঠ হৈ পৰিব। গতিকে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং নিৰ্ভৰ কৰে খাদ্য-পানীয়ৰ ওপৰত। বুটমাহ, জামুন বা কিছুমান ঔষধ খোৱাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সেউজীয়া, হালধীয়া, নীলা আদি হ’ব পাৰে। গতিকে এনে নহয় যে প্ৰতিবাৰেই প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হ’লেই কিবা এটা ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে। হয়, যদি অস্বাভাৱিক ধৰণে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হয়, খোৱা-বোৱা নকৰাকৈ, তেন্তে ই কিবা ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

কেতিয়া ডাক্তৰৰ ওচৰলৈ যাব লাগে

যদি প্ৰস্ৰাৱত সংক্ৰমণ হয় বা বৃক্কত পাথৰ থাকে তেন্তে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং তেজৰ ৰঙৰ দৰে দেখা যাব। সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত বিষ হ’ব, কিন্তু বিষ নাথাকিলে আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ৰক্তাক্ত হ’লে ই বিপদৰ লক্ষণ। কেতিয়াবা প্ৰস্ৰাৱত বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ বাবে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং নীলাও হৈ পৰিব পাৰে। ই হাইপাৰকেলচিয়ামিয়া বা ব্লু ডায়েপাৰ চিনড্ৰমৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ক’লা বা কমলা ৰঙৰ হ’লেও সেয়া বিপদ ঘণ্টা। এনে পৰিস্থিতিত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: